Vítáme vás u dalšího přehledu trhu pro akciový index S&P 500, Bitcoin a další kryptoměny. Akciový index S&P 500 uzavřel minulý týden negativně poklesem po zveřejnění rostoucí americké inflace. Bitcoin v pátek vyčkával kolem hladiny 27 000 USD a tento týden zahájil růst ke 28 600 USD. Co nás čeká tento týden na finančních trzích?
Nejvolatilnější kryptoměny za posledních 24 hodin:
Bitcoin se závěrem minulého týdne držel kolem rezistenční zóny 27 000 USD. V neděli večer zahájil další růst na tuto hladinu a v pondělí se pokusil vystoupat až k nejbližší rezistenční zóně (28 800 – 29 000 USD). Jeho pokus byl prozatím zamítnut na hladině 28 600 USD. Pokusí se o další průlom nahoru?
Většina kryptoměnového trhu poslední dny reaguje pozitivně lehkým růstem v jednotkách procent. Najdou se i rychleji rostoucí výjimky. Za posledních 24 hodin se situace lehce mění a tradeři či spekulanti vybírají část zisků.
Americká inflace lehce roste, v eurozóně překvapivě klesá
V pátek byly zveřejněné aktuální data pro vývoj inflace ve Spojených státech a eurozóně. Americká inflace na základě PCE indexů roste meziročně z 3,4 na 3,5 procentních bodů dle očekávání. Meziměsíčně se celková inflace zvedá o 0,4 procentních bodů. Jádrová inflace roste pomaleji.
Z eurozóny získáváme data pro překvapující pokles celkové i jádrové inflace. Celková klesá skokově meziročně z 5,2 na 4,3 procentních bodů. Jádrová inflace klesá z 5,3 na 4,5 procentních bodů. Tempo poklesu je znatelné, nadále se však nacházíme daleko od cílové inflace. Bude vývoj v eurozóně podobný jako v Americe, a můžeme očekávat ještě období opětovného růstu inflace ?
Makro kalendář pro tento týden:
Tento týden bude hodně zajímavý už v první polovině. Můžeme se těšit na vícero projevů centrálních bankéřů z Fedu a ECB. Pondělí přineslo hlavně výrobní indexy PMI z eurozóny, kde s situace meziměsíčně jenom lehce zlepšuje. Nezaměstnanost se drží stabilní kolem 6,4 procent.
Z Ameriky získáváme obdobně výrobní indexy ISM PMI, který naznačuje lehký nárůst. Nadále se drží pod padesáti body, co značí kontrakci ekonomiky a výrobního sektoru. O něco pozitivnější je růst zaměstnanosti ve výrobě z 48,5 na 51,2 bodů.
Středa bude další na data zajímavý den, kde můžeme očekávat zvýšenou volatilitu. Získáme nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti a index PMI ve službách.
Ve čtvrtek budou pokračovat z Ameriky prvotní žádosti o podporu v nezaměstnanosti, kde se očekává lehký nárůst. Den završí několik projevů centrálních bankéřů. V pátek můžou být zajímavá data výrobní objednávky z Německa a Britský index vývoje ceny domů (očekává se další propad nemovitostního trhu).
Dolarový index a zprávy trhu
V pátek to už vypadalo na propad a korekci dolarového indexu ve který doufá velká část trhu. Tím pádem by jednak akciové indexy i kryptoměny mohli dostat prostor růst. Bitcoin na potvrzení nečekal a prorazil nahoru k další rezistenci. Akciové indexy byly opatrnější a po prvotním růstu utrpěli v pátek silné zamítnutí růstu.
Dolarový index znovu pokračuje v růstu a tak lehce bez boje se zřejmě nevzdá. Proražením rezistence kolem 105,8 bodů mu téměř nic nestojí v cestě pokračovat k další rezistenci (109,5 bodu). Za pondělí překonává minulo týdenní vrchol kolem 106,5 bodů. Pokud se mu povede pokračovat, může si otestovat až nejbližší rezistenční zónu 109,5-113 bodů. Do té doby bych s obrovskou pravděpodobností alespoň jedno menší zaváhání a stranovou korekci očekával. To by mohlo dát akciovým trhům znovu prostor se trochu nadechnout.
Hlavní trend pro vývoj dolarového indexu a zřejmě i úroku na amerických vládních dluhopisech bude ještě nějakou dobu nahoru. To bude pro všechny aktiva způsobovat prodejní tlak a zřejmě i hodné ztrát pro držitelé akcií.
Úrok na amerických vládních dluhopisech nadále roste a začíná více reflektovat očekávání, která nám zástupci Fedu nastínili po posledním zasedání americké centrální banky. Na týdenním grafu níže pro desetileté americké vládní dluhopisy můžeme vidět jasné pokračující trend nahoru.
To je aktuálně největší problém pro většinu aktiv akciového a kryptoměnového trhu. V situaci kdy můžeme získat výnos 4,67 procent ročně (+1,17 procent nad aktuální inflaci). Velká část investorů a správců fondů přijme tento výnos raději než podobný nebo menší potenciální výnos na akciových indexech za výrazně vyššího rizika pro ztrátu peněz.
Kdo by si myslel, že se makroekonomická situace zlepšuje bude možná překvapen. Objevuje se víc zástupců velkých fondů a institucí upozorňujících na pravděpodobnost recese v Americe. Šance na recesi v roce 2024 už překonává historické období posledních 40 let a dostáváme se na úroveň z konce osmdesátých let. Tato pravděpodobnost se vypočítává na základě obrácené výnosové křivky.
Zatímco vyjádřit pravděpodobnost recese je ta jednoduší část skládačky. Ta náročnější část je načasování, kdy recese začne. Mnoho ekonomů se obrací k historickému studiu pracovního trhu jako jednoho z nejlepších indikátorů pro její začátek.
Na grafech níže, můžeme zaznamenat postupný nárůst trvalých ztrát zaměstnání. Jeden ze zajímavých sektorů naznačující zpomalování ekonomiky je propuštění řidičů kamionové přepravy. Obdobně jako v posledních recesích se začíná formovat vrchol cyklu. To by mohlo naznačovat slábnutí poptávky zboží od koncových zákazníků co se bude v nejbližších dvou výsledkových sezónách reflektovat v poklesu zisků společností.
Americkým domácnostem navíc dále klesají úspory z různých Covidových stimulačních balíčků. S ohledem na nárůst cen a výdajů běžné domácnosti očekávám další pokračování propadu úspor obzvláště u nízko příjmové skupiny obyvatel. Velká část z nich zápasí s nárůstem nefixovaného úroků na dluzích jako kreditní karty a půjčky na automobily či jiné spotřební zboží. Pokud se situace v ekonomice vyvine horší variantou a nastane recese (hard – landing) pravděpodobně bude i mnoho členů střední a vyšší třídy muset prodávat akcie a kryptoměny.
Akciový index S&P 500 uzavřel týden negativně
Akciový index S&P 500 minulý týden uzavřel na hladině 4288 bodů, za celý týden ztratil -1,2%. Pokles to není až tak značný, mnohem důležitější je price action a reakce u jednotlivých supportních hladin. Na denním grafu níže můžeme vidět reakci na klouzavé průměry EMA 200 1D a EMA 55 1W. Tyto hladiny kolem 4200 bodů se očekávají jako dostatečně odolné, aby je prodejci neprorazili na poprvé.
Za pondělí index lehce ztrácel, znovu otestoval klouzavé průměry a uzavřel na 4274 bodech. Tento týden bychom mohli vidět opětovnou snahu prodejců stáhnout cenu indexu S&P 500 pod tyto klouzavé průměry. Zároveň bojujeme o proražení spodní linie (bílá) růstového kanálu od minulo ročního lokálního dna. V případě proražení směrem dolů bych uvažoval primárně s poklesovou variantou. Ta by mohla znamenat dvojité dno (3490 bodů), nebo nové nižší dno pro akciový index S&P 500.
Z mého pohledu pro stoprocentní potvrzení poklesové varianty bude nutné prorazit až hladinu 4145 bodů (fialová).
Potenciální růstová varianta se naskytne jedině za předpokladu udržení výše zmíněných hladin. Prostor pro růst je značné omezený. Možný zisk v případě růstu se nabízí maximálně k vyplnění otevřeného gapu (4360 bodů resp. 4554 bodů = maximálně +6%). Rizika tedy silně převyšují možný zisk. Z toho důvodu je lepší se držet dál od velké části indexů.
Pozitivní vývoj nenasvědčuje ani situace na indexu Russell 2000, zahrnující menší společností než v indexu S&P 500 dle tržní kapitalizace. Právě ty budou mít nejvíce problému pokrýt náklady na svém dluhu a získat nový kapitál s růstem úrokových sazeb.
Můžeme u nich čekat nárůst problému v podobě nesplácení dluhů či bankroty a zároveň propuštění velké části zaměstnanců. Prozatím se graf dle indexu vyvíjí úplně ukázkově souměrným trojúhelníkem. Tato struktura standardně naznačuje konsolidaci před dalším pokračováním trendu. V tomto případě dolů. K nejpravděpodobnější supportní zóně může ztratit až -31% z aktuálního ocenění. Je na místě být opatrný i u menších společností.
Nabízí se tedy držení „bezpečných aktiv“ jako státní dluhopisy s garantovaným výnosem, nebo jiné zhodnocování peněz s minimálním rizikem a vyčkávání než akciové trhy vyklesají.
Bitcoin se pokouší dostat k rezistenční zóně
Bitcoin se tento týden pokouší po prolomení krátkodobé klesající trendovky dostat k nejbližší rezistenční zóně kolem 29 000 USD. Této variantě jsem minulý týden dával menší pravděpodobnost. Nadále si myslím, že se jedná o vybírání stoplosů krátkých pozic a podle toho i vypadají svíce na denním grafu. Z mého pohledu je vhodné tento růst využít k prodeji svých pozic.
Důvodem je zhoršující se makro ekonomické prostředí pro nejbližší měsíce až 2 roky. Setkávám se s názorem právě teď akumulovat Bitcoin. Nejsilnější argument je však „jenom“ blížící se Bitcoin halving a nárůst nákladů pro těžbu Bitcoinu, případně schválení Bitcoinového ETF. Pokud znáte nějaké další silné argumenty pro růst Bitcoinu i za předpokladu zhoršení makroekonomické situace, napište je prosím do komentářů.
Na denním grafu níže, můžeme vidět pokus dostat se k rezistenční zóně 29 000 USD, který včera rychle potlačili prodejci. Dnes se může situace opakovat, avšak rezistenční pásmo je dostatečně široké. Nejvyšší hladina kam se potenciálně můžeme podívat je po 30 000 USD. Až v případě překonání předchozího vrcholku bych byl ochotný uvažovat o pokračování růstu. Do té doby je vyšší pravděpodobnost s negativní variantou vývoje.
Jak hluboký pokles můžeme očekávat bude záviset na tom jestli a jak moc se propadnou akciové indexy. Bitcoin standardně takovou paniku na trzích kopíruje. Vůbec bych se nedivil pokud v nejbližších 2-4 měsících znovu otestujeme supportní pásmo 19 300 – 16 800 USD. To by mi dávalo smysl jako poslední vymetení „weak hands“ z kryptotrhu před halvingem Bitcoinu. V této zóně bychom mohli najít dlouhodobý supportní pásmo. Některé instituce a velcí investoři budou chtít využít takovou příležitost. Neumím si teď představit co by se muselo na finančních trzích zlomit, abychom jsme se propadli níže.
Pokud patříte k netrpělivějším investorům, kteří jsou ochotní přesedět horší časy, můžete využít DCA strategii pro postupné pravidelné nákupy. Pro mě dává smysl až pod hladinou 22 000 USD. Do té doby vyčkávám i z minimální šanci, že mi trh uteče. Každopádně musíme sledovat vývoj denního a týdenního grafu. Ten zatím výrazný růst kryptotrhu nenasvědčuje.