Úředníci Federálního rezervního systému se na zářijovém zasedání dohodli na snížení úrokových sazeb. Nebyli si však jisti, jak agresivně postupovat. Nakonec se rozhodli pro snížení o půl procentního bodu, aby vyvážili důvěru v inflaci s obavami o trh práce, jak ukazují informace ze středečních zápisů.
Shrnutí schůzky detailně popsalo důvody pro první výrazné snížení úrokových sazeb o 50 bazických bodů za více než čtyři roky. Ukázalo také, že členové byli rozděleni v názoru, jak postupovat do budoucna. Někteří úředníci doufali v menší snížení o čtvrt procentního bodu, hledali ujištění, že inflace trvale klesá, a měli menší obavy o pracovní trh.
Debata mezi úředníky o míře snížení úrokových sazeb
Jedinou členkou Federálního výboru pro otevřený trh, která hlasovala proti snížení o půl bodu, byla guvernérka Michelle Bowmanová. Uvedla, že by upřednostnila snížení o čtvrt bodu. Zápisy však naznačily, že i další preferovali nižší snížení. Bylo to poprvé od roku 2005, kdy guvernérka nesouhlasila s hlasováním o úrokových sazbách Fedu. Federální rezervní systém je známý svou jednotou v měnové politice.
„Někteří účastníci uvedli, že by na tomto zasedání upřednostnili snížení cílového rozpětí o 25 bazických bodů,” stojí v zápisu. Několik účastníků také uvedlo, že snížení o 25 bazických bodů by mohlo signalizovat předvídatelnější cestu politiky ke vybalancovanému stavu.
Tržní reakce a ekonomické ukazatele
Trhy po zveřejnění zápisu téměř nijak nereagovaly. Hlavní indexy pokračovaly v silném růstu. Od zasedání ukázaly ekonomické ukazatele, že trh práce je možná silnější, než úředníci očekávali. V září vzrostl počet pracovních míst mimo zemědělství o 254 000, což bylo mnohem více, než se očekávalo, a míra nezaměstnanosti klesla na 4,1 %.
Očekávání budoucích kroků Fedu v oblasti snižování úrokových sazeb
Data potvrdila očekávání, že ačkoli Fed pravděpodobně zahajuje cyklus uvolňování, budoucí snížení úrokových sazeb pravděpodobně nebudou tak agresivní jako to zářijové. Předseda Jerome Powell a další představitelé Fedu podpořili snížení očekávaných 50 bazických bodů do konce roku 2024, jak naznačuje neoficiální prognóza dot plot zveřejněná po zářijovém zasedání.
V zápisech také stálo, že hlasování o schválení snížení o 50 bazických bodů přišlo v naději pokroku ve snižování inflace. Podstatná většina účastníků upřednostňovala větší snížení, aniž by specifikovali počet odpůrců. Termín naznačuje zapojení celého FOMC, nikoli jen hlasujících členů.
Historický kontext a aktuální tržní očekávání
Za normálních okolností Fed preferuje snížení v krocích po čtvrt bodu. Dříve centrální banka snižovala úrokové sazby o půl bodu pouze během pandemie Covid a finanční krize v roce 2008. Tržní ocenění naznačuje, že sazba federálních fondů by mohla na konci roku 2025 být v rozmezí 3,25 % až 3,5 %. Predikce je v souladu s mediánovou projekcí 3,4 % podle FedWatch od CME Group.
Odlišné chování dluhopisového trhu
Trh s dluhopisy se však chová odlišně. Od zasedání Fedu vzrostly výnosy desetiletých i dvouletých státních dluhopisů přibližně o 40 bazických bodů. Futures trhy nyní dokonce oceňují asi 20% šanci, že Fed nesníží na svém zasedání 6.–7. listopadu.