Předpovídání hodnoty BTC pomocí kvantitativních modelů – 3. část

0
BTC
zdroj: Pixabay.com

Předpovídání vývoje hodnoty a ceny BTC je ožehavé, ale zároveň velmi oblíbené téma. Existuje hned několik metod, které nám s predikcemi pomáhají. Co je k nim potřeba znát?

Míra přijetí

Pokud po určitém zboží touží stále více lidí a v oběhu je stejné množství jednotek, cena bude mít samozřejmě tendenci růst. Je to pravidlo nabídky a poptávky, kterým se řídí každý trh na světě.

Pokud jeden rok krupobití zničí úrodu rajčat a jedlých rajčat je méně, než se očekávalo, je logické, že cena rajčat na trhu vzroste vzhledem k tomu, že poptávka zůstala stejná. Představte si však na chvíli, že lidé najednou chtějí kupovat rajčata mnohem více než v předchozích letech. Poptávka vzroste a dostupnost rajčat se sníží, proto cena vzroste mnohem více než v předchozím případě.

Poptávka může růst v důsledku dvou faktorů: účastníci jsou stabilní a množství poptávek se zvyšuje, nebo je množství poptávek stabilní, ale počet účastníků se zvyšuje. Možná je i kombinace těchto dvou možností

Příklad míry přijetí

V následujícím příkladu je pouze předpokládáno, že počet účastníků roste při stejném množství zboží. Na jedné straně tedy máme Satoshiho Nakamota, který definoval, že Bitcoin (BTC) musí být postupem času stále vzácnější, a na druhé straně je možné zvýšení ceny Bitcoinu díky novým lidem, kteří postupně vstupují na trh.

Je tedy třeba studovat míru přijetí kryptoměn na světových trzích, aby bylo pochopeno, kam směřuje hodnota Bitcoinu a kam se celkově může třída aktiv kryptoměn v budoucnu ubírat.

rust poctu penezenek
Předpokládaný růst počtu peněženek | Zdroj: Blockchain.com

Růst počtu peněženek není přesně exponenciální, ale blíží se mu. K předpovědi jeho růstu v budoucnu je třeba použít „nepřímou úměru“, která dokáže nejlépe odhadnout jeho křivku. Za tímto účelem je nejprve třeba převést graf do logaritmického měřítka a poté vypočítat funkci, která jej nejlépe aproximuje.

Odhad hodnoty BTC

Aby bylo možné odhadnout růst hodnoty Bitcoinu pomocí počtu peněženek v oběhu, bude třeba odhadnout průměrnou částku obsaženou v každé jednotlivé peněžence pomocí poměrně jednoduché funkce: Kapitalizace bitcoinu / počet peněženek.

Nyní je k dispozici odhad hodnoty Bitcoinu, kterou každá peněženka v průměru obsahuje. Údaje však vypovídají o něčem úplně jiném: 70 % peněženek má 0,01 BTC nebo méně, zatímco 2 % peněženek vlastní více než 95 % Bitcoinu v oběhu a burzy vlastní přibližně 7 %.

Tato data uchopují obrovský potenciál růstu Bitcoinu v budoucnu, protože ti, kteří vlastní velkou část, ji zřejmě neprodají, protože Bitcoin a jeho potenciál dobře znají. Ti, kteří mají 0,01 BTC nebo méně, budou v pokušení nakoupit více a samozřejmě se každý měsíc otevírají stále nové peněženky.

Zprůměrováním však lze vyzdvihnout průměrnou hodnotu obsahu těchto peněženek vyjádřenou v amerických dolarech:

prumerne btc v penezence
Průměrné prostředky v peněženkách v USD | Zdroj: Analyser4Crypto

Protože průměr těchto vkladů je podmíněn hodnotou ceny Bitcoinu, aby bylo možné co nejlépe odhadnout „rozsah“ cen, kam by se Bitcoin mohl dostat, představuje červená přerušovaná čára desátý percentil peněženek uložených v amerických dolarech; zatímco přerušovaná modrá čára představuje 90. percentil. Tento „rozsah“ umožňuje zarámovat, jaká by měla být celá kapitalizace Bitcoinu v průběhu času na základě odhadované míry přijetí Bitcoinu.

Tento odhad nebere v úvahu několik faktorů. U institucionálních investorů, kteří vstupují na trh, by průměrná částka na peněženku mohla být mnohem vyšší než modré pásmo určené v příkladu.

Závěr

Bitcoin je stále populárnější, takže se určitě vyplatí znát i možnosti předpovědi jeho ceny do budoucna.

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře