Pozitivní vyhlídky pro kryptoměnový trh v roce 2024

4.5
(11)

Nedávno zveřejněná studie naznačuje, že kryptotrhy mají pro letošní rok velmi dobře našlápnuto. Klíčovou událostí by měly být spotové bitcoinové ETF. Ta mají schopnost přitáhnout významný kapitál, jenž dříve neměl na krypto trhy přístup.

Za studií stojí známý komentátor trhu Todd Groth, který se domnívá, že v současné době se nacházíme v přechodné fázi. Potvrzuje se zejména institucionální poptávka, končí kryptozima a očekává se snížení úrokových sazeb v USA.

Grothova analýza se zaměřuje na rok 2023 a snaží se také určit, které trendy by mohly být na kryptotrhu v roce 2024 významné. Pokud jde o právě končící rok, Groth zdůrazňuje, že rok 2023 byl pro krypto trhy skutečně přechodným rokem. Zejména pak v důsledku splasknutí bubliny, která se nafoukla v roce 2021.

S koncem zimy však na trhu nyní existuje větší interoperabilita mezi protokoly a projekty. Vývojáři se mohou spolehnout na regulované institucionální investory, kteří jejich kryptoměnovým projektům poskytnou větší užitek v reálném světě.

Zdůrazňuje také změny na poli hlavních kryptoměnových burz. FTX zanikla, Binance ztratila podíl na trhu a naopak zazářila Coinbase. Zdůrazňuje také, jak rostou objemy obchodů s krypto derivátovými produkty na tradičních burzách, jako je CME v Chicagu.

Kryptoměnové trhy

Podle Grotha se trh s kryptoměnami stal ve srovnání s minulostí o něco vyspělejším. Rok 2023 se totiž od roku 2022 velmi lišil. Vstup institucí, jako je BlackRock, by v roce 2024 mohl výrazně posunout rovnováhu směrem k vyspělejší a institucionalizovanější podobě krypto trhů.

Podle Grotha by naopak probíhající přechod a rozšiřování ekosystému směrem k tradičnějším a regulovanějším investorům měly tvořit jádro narativu pro další tržní cyklus. Ten by měj dle jeho slov začít dubnovým halvingem.

Poukazuje zejména na to, jak byl v roce 2023 vývoj na kryptoměnovém trhu zcela nekorelovaný s tradičními burzami. Dokonce i volatilita byla ve srovnání s předchozími dvěma lety nižší. To jej vede k domněnce, že kryptoměnové trhy skutečně mohly poněkud dozrát, a to zejména pokud jde o Bitcoin. Volatilita Bitcoinu se snížila a stala se podobnou volatilitě některých akcií, čímž se více vyrovnala tradičním třídám aktiv.

Rok 2024

Očekává se, že tento trend bude pokračovat i v průběhu roku 2024. Zejména pak po uvedení spotových ETF na bitcoin na tradičních trzích. V nadcházejících měsících by navíc Fed měl začít snižovat sazby. Kombinace těchto dvou věcí by měla být pro krypto trhy dobrým znamením.

Podle hypotézy, kterou Groth zmiňuje, by poptávka po BTC a ETH (jako likvidní alternativě k tradičním dluhopisům) mohla i nadále růst. To by samozřejmě vedlo k bezprecedentnímu nárůstu cen.

Analytik se navíc domnívá, že je nepravděpodobné, že by po zveřejnění finální zprávy o schválení bitcoinových spotových ETF došlo k rapidnímu “sell the news“.

Klíčovým bodem je právě přístup na krypto trhy, který ETF umožňují novým investorům, kteří byli doposud fakticky vyloučeni. Zmiňuje zejména registrované investiční poradce, penzijní fondy a hedgeové fondy.

Současné AUM (aktiva pod správou) spravované investičními poradci činí přibližně 128 000 bilionů dolarů. Za předpokladu alokace 1 % nebo 2 % na digitální aktiva prostřednictvím ETF na krypto trzích by nový kapitál (do nich proudící) mohl dosáhnout 1 000 až 2 500 bilionů dolarů. Je však třeba mít na paměti, že se jedná o prostředky, které potečou nejprve do BTC a poté do Etherea.

To vše navíc s ohledem na hypotézu, že v případě ekonomických problémů v druhé polovině roku mohou být centrální banky opět nuceny dodat na trhy likviditu. Tímto krokem by ještě zatraktivnily investice a spekulace do kryptoměn.

Závěr

To vše vede Grotha k potvrzení nejen toho, že kryptozima je již za námi, ale také toho, že celý ekosystém je nyní ve srovnání s předchozím cyklem rozhodně robustnější a s lepšími vyhlídkami. Změna je zkrátka evidentní.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.5 / 5. Počet hlasujících 11

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img