Populous PPT

0
(0)
Denisa Ogurcakova
Denisa Ogurcakova
Kryptoměny mi vždy přišly zajímavé a svět blockchainu doslova fascinující, proto jsem se o tomto tématu chtěla dozvědět více a zapojila se do týmu kryptomagazínu.

Populous je online platforma, jejíž počátky sahají do roku 2016. Je určena na zprostředkování plateb za faktury prostřednictvím P2P sítě. Specializuje se na fakturaci a financování obchodu s cílem poskytnout své služby investorům a vystavovatelům faktur z celého světa.

Hned na úvod článku bych rád upozornil, že na některých diskusních fórech se o tomto projektu objevily pochybnosti, zda nejde o SCAM. Každopádně myšlenka tvůrců je zajímavá, avšak krátkost existence této měny vybízí k ostražitosti. Na to, abychom mohli definitivně ohodnotit přínos tohoto projektu, je třeba podstatně delší doba. Do té doby se však i hodnota PPT může dostat na úplně jinou úroveň. Pojďme se tedy s platformou Populous seznámit.

Jedná se o globální fakturační P2P (peer-to-peer) platformu založenou na technologii blockchain. Kombinuje důvěru, transparentnost, bezpečnost a rychlost blockchainu s vlastními smart kontrakty, které přímo spojují vystavovatele faktur a věřitele s cílem obchodovat na přímo bez třetích stran.

Podle jejích tvůrců technologie blockchain otevírá dveře pro všechny, aby se podíleli na alternativním finančním trhu. V minulosti bylo financování dostupné pouze prostřednictvím bank a finančních institucí, jenž mají většinou vysoké poplatky. Tato finanční technologie otevírá tak trh pro všechny investory, aby spolupracovali na vzájemném prospěchu bez potřeby bank či jiných zprostředkovatelů.

Historie

Projekt Populous vznikl v listopadu 2016, přičemž whitepaper byl oficiálně vydán o pár měsíců později, v únoru 2017. Gro týmu tvoří Stephen Williams, Zvezdomir Zlatinov, a Jonathan Millar, kteří přes ICO v červenci minulého roku vybrali od investorů 10 milionů dolarů. Po zalistování na první burze se cena PPT delší dobu držela v rozmezí 2.00 až 4.00 USD. Své ATH (all-time-high – neboli nejvyšší cena) dosáhla tato kryptoměna relativně nedávno. Koncem ledna 2018 se obchodovala za přibližně 75 dolarů. Po brutálním poklesu všech altcoinů se ještě včera obchodovala za 3,5 USD, dnes 17.8.2018 jsme ale již na ceně 6,4 USD. Zda si tento nárůst udrží, nebo šlo jen o pumpu brzy uvidíme.

Jak funguje Populous

Ekosystém tohoto projektu je tvořen třemi hlavními subjekty:

 • správcem, který má za úkol schvalovat či spravovat účty a akcie klientů
 • dlužníkem, který prodává své faktury na této platformě
 • investorem, který zadává svou nabídku profinancovat fakturu, jenž do systému nahrál dlužník

Jejich vzájemná kooperace funguje na dvou základních pilířích:

 • “Banka” spravuje interní účetní knihu pro všechny účty na dané platformě, včetně propojení mezi ní a Tokeny
 • Dražební platforma řídí aukční operace. Administrátoři mohou vytvářet aukce na základě údajů poskytnutých dlužníky. Investoři se mohou seskupit do skupin prostřednictvím aukční platformy nebo uskutečnit přímé nabídky na aukcích.

Populous Platform Coin (PPT) versus Poken

Na platformě Populous existují dva typy digitálních měn – Populous Platform Coin (PPT) a Poken. Obě digitální měny hrají jinou úlohu a mají různé mechanismy. PPT byl coin vydán v rámci ICO a sloužil k získání finančních prostředků. Z těchto mincí je v současnosti v oběhu 37 milionů, přičemž celková supply je nastavena na 53 milionů PPT. Kromě jejich držení lze PPT použít na investice v podobě zakoupení faktur. V případě, že se tak rozhodnete, vaše PPT budou sloužit jako zástava investice. Koupě faktury totiž probíhá za pokeny. Jakmile je faktura splacena, dostanete odměnu (úrok) v pokenech a samozřejmě i vaši původní investici PPT. Důležité je dodat, že vlastníkem faktury, kterou jste zakoupili, a tím pádem přefinancovali, jste jen dočasně. Vymáhat pohledávku musí nadále původní společnost, již fakturu vystavila.

Poken je ERC20 token propojený přímo s Fiat. Společnost Populous na začátek navázala pokeny na britskou libru, a tedy 1 poken odpovídá vždy jedné libře. Developeři zároveň navrhli, aby poken byla jedinou měnou v systému, kterou lze použít na zaplacení faktur. Zájemce si je má možnost zakoupit přímo na platformě Populous za fiat měny jako GBP, USD, EUR nebo Yen. Ostatní měny budou konvertovány na GBP použitím kurzu londýnské burzy.

XBRL a Z-skóre

Populous používá několik globálních standardů, včetně vzorce Z-skóre, smart kontraktů a údajů XBRL.

XBRL (eXtensible Business Reporting Language) je globální standard pro výměnu obchodních informací a je volně dostupný komukoli.

Funguje na principu finančních výkazů, které společnosti každoročně předkládají vládním regulačním úřadům. XBRL tyto výkazy následně rozebírá a standardizuje, aby mohly být porovnávány a použity bez ohledu na geografický původ. V rámci interního úvěrového referenčního systému získává Populous díky XBRL užitečné údaje, které mu umožňují předvídat trendy v různých odvětvích v reálném čase.

Data, se kterými společnost pracuje, pocházejí z více než 2 milionů účetních výkazů. V současnosti Populous shromažďuje každých 6 až 12 měsíců přibližně 1 petabajt dat. Následně automatizované analytické nástroje tato data analyzují a vyhodnocují možnost i míru rizika pro krátkodobé financování faktur.

Vzorec Z-skóre, který publikoval Edward I. Altman v roce 1968, je standardní vzorec používaný ve finančním sektoru. Obsahuje tři prediktivní opatření:

 • pravděpodobnost, že podnik vstoupí do konkurzu během dvou let
 • zda podnik bude mít platební neschopnost
 • kontrolní opatření pro finanční těžkosti

Díky kombinaci extrahovaných údajů XBRL a vzorce Altman Z-skóre je Populous soběstačný a nepotřebuje využívat služby externích referenčních agentur, zabývajících se úvěry. Zároveň dokáže efektivněji zaměřit svou pozornost na společnosti, které potřebují profinancovat svou obchodní činnost.

Pro koho je Populous určen

 • obchodníkům, kteří nechtějí čekat, dokud jejich zákazníci uhradí faktury
 • společnostem, které potřebují mít splacené faktury do 24 hodin
 • každému, kdo chce získat rychlý přístup k hotovosti tím, že co nejdříve prodá svou fakturu

Výhody

 • projekt, který je jako první svého druhu postaven na základech blockchainu. Zatím neexistuje žádná jiná platforma, která nabízí možnost financování peer to peer faktury
 • rychlost zpracování. Ve srovnání s bankovními úvěry, jejichž zpracování může trvat týdny, uživatelé Populous mohou získat finanční prostředky z celého světa téměř okamžitě, a tím neomezí tok finančních prostředků ve svých firmách
 • XBRL & Z: platforma využívá světově akceptované výpočtové vzorce XBRL a Z-skóre pro výpočet metody financování.
 • Stabilita společnosti Ethereum. Populous využívá pro své transakce stabilní a ověřený blockchain sítě Ethereum

Banky a jiné finanční instituce se pokoušely vytvořit alternativní finanční platformy, ale ty jsou omezeny regulací bankovního a finančního průmyslu. Cílem společnosti Populous je nahradit tyto dosud využívané postupy a přinést zcela nový pohled na možnost financování obchodu.

Shrnutí:
Název: Populous
Kód měny: PPT
Vznik: 2016
Supply: 53 milionů PPT (cca 37 milionů v oběhu, 12 milionů vlastní tým Populous. Zbytek je určen jako rezerva, respektive slouží na další vývoj platformy)
Možnost uložení v hardware peněžence: ano, Ledger Nano wallet, Trezor

Kde nakoupit:
Seznam burz a směnáren, na kterých je Populous zalistován:
Binance
Ether
Delta
Kucoin
HitBTC
OKEx
Token Store
Mercatox
Radar Relay

Populos tým:
Stephen Williams, CEO / Financial Data Miner / Expert / Analyst
Zvezdomir Zlatinov, CTO / Blockchain / Smart Contract Developer
Jonathan Millar, Specialist Invoice Finance Risk Consultant
Rayan Guotai, General Counsel
John Morton, Advisor / Big Data Architect
Luis Carranza, Advisor / Marketing Expert

Kontakty:
Oficiální web: http://www.populous.co
Twitter: https://twitter.com/BitPopulous
Reddit: https://www.reddit.com/r/Bitpopulous
LinkedIn: https://www.linkedin.com/company-beta/9254295
Telegram: https://telegram.me/Populous
GitHub: https://github.com/bitpopulous

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img