Podle on-chain dat bylo 3. čtvrtletí obdobím konsolidace, co Q4?

5
(3)

Jak se vyvíjela situace v oblasti kryptoměn ve třetím čtvrtletí 2022? On-chain data ukazují, po turbulentním druhém kvartálu, na období konsolidace napříč celým kryptoměnovým ekosystémem.

Q3 ve znamení konsolidace

Zpráva společnosti DappRadar o stavu odvětví za třetí čtvrtletí, která se spoléhá hlavně na on-chain metriky, naznačuje, že trhy s kryptoměnami vykazují známky zotavení.

V rušném třetím čtvrtletí roku 2022 sehrála svou roli řada faktorů, přičemž významný vliv mělo sloučení Etherea. To znamenalo úspěšný přechod na proof-of-stake. Zpráva také poukazuje na mírné oživení celkové tržní kapitalizace kryptoměn, přestože se stále nachází pod hranicí 1 bilionu USD.

Údaje za třetí čtvrtletí odrážejí v období od července do konce září 2022 8,5% nárůst celkové tržní kapitalizace kryptoměn. Také oblast DeFi vykázala známky konsolidace. Kupříkladu celková uzamčená hodnota (TVL) v této oblasti se ve třetím čtvrtletí zvýšila o 2,9 % na 69 miliard dolarů. Většina TVL, s 48 miliardami USD uzamčenými v chytrých kontraktech, i nadále připadá na ethereum .

DappRadar také upozorňuje na 12% nárůst unikátních aktivních peněženek v celém kryptoměnovém ekosystému. Významně k tomu přispěl sektor blockchainových her, kde se unikátní adresy peněženek v období od srpna do září zvýšily o 8 %.

NFT a hackerské útoky

Počet obchodů s nezaměnitelnými tokeny (NFT) se od druhého čtvrtletí roku 2022 zvýšil o 11 %. Ovšem objem obchodů NFT na síti Ethereum se snížil o plných 76 %. Objem uskutečněných obchodů NFT dosáhl během třetího čtvrtletí celkem 2,71 miliardy USD, což stále představuje výrazný 67% pokles oproti 2. čtvrtletí 2022.

Trh v září ovládly NFT projekty vlastněné Yuga Labs: Otherside, Bored Ape Yacht Club, Mutant Ape Yacht Club a CryptoPunks. Na ty připadlo 46,21 % tržní kapitalizace celého NFT sektoru.

Chybět nemohlo ani upozornění na krádeže kryptoměnových aktiv, kdy častým cílem útoků jsou stále blockchainové mosty. Zpráva společnosti DappRadar zmínila hlavně srpnový exploit Nomad v hodnotě 190 milionů dolarů. Ten znamenal významný podíl na zcizených kryptoměnových aktivech ve 3. čtvrtletí. Celkem se škody vyšplhaly na 461 milionů dolarů.

Autoři reportu rovněž upozornili na vliv širších makroekonomických faktorů na globální ekonomiku. Centrální banky se snaží řídit inflaci a zvýšením úrokových sazeb se snaží odvrátit dopady recese.

Současné makroekonomické podmínky významně ovlivňují kryptotrh, takže je nemožné předvídat celosvětovou expanzi kryptoměn bez obecného oživení na konvenčních finančních trzích.

Ale nic není tak až tak chmurné a ve třetím kvartále se objevila i celá řada pozitivních událostí. Kupříkladu schválení regulačního plánu pro trhy s kryptoaktivy Evropskou unií naznačuje, že vlády neberou toto odvětví na lehkou váhu, počítají s ním a snaží se jej řídit.

Podobně Bílý dům v září 2022 zveřejnil ve snaze chránit investory “vůbec první komplexní rámec pro odpovědný rozvoj digitálních aktiv”. Tyto události nám naznačují, že se kryptoměny staly plně etablovaným odvětvím.

Závěr

Turbulentní druhý kvartál vystřídalo období zklidnění a konsolidace. Co čekat od posledních tří měsíců tohoto roku? Historie nám naznačuje (ale neberte to jako investiční doporučení), že konec roku bývá spíše růstový. Tak snad už je to nejhorší za námi.

Jsme nově také na sociální síti LinkedIn. Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde naleznete další zajímavý obsah. Máme také Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream. Podporu nám můžete vyjádřit skrze Patreon ZDE.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 3

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Vojtech

Dočasný nádech před dalším ponorem tržní kapitalizace, obávám se. Ale uvidíme.

spot_img