Podle MMF by konflikt na Ukrajině mohl podpořit širší využití kryptoměn

5
(2)

Společně s tím, jak ruská invaze na Ukrajinu vstupuje do svého druhého měsíce, nejvyšší představitelka Mezinárodního měnového fondu (MMF) varovala, že finanční sankce uvalené na invazní zemi, včetně omezení její centrální banky, by mohly mít některé dalekosáhlé dopady.

MMF: Konflikt na Ukrajině může podpořit využití kryptoměn

Gita Gopinathová, indicko-americká ekonomika a první náměstkyně výkonného ředitele MMF, v rozhovoru pro Financial Times uvedla, že existují náznaky, že některé země začaly “znovu vyjednávat o měně, ve které dostávají za obchod zaplaceno” a pokračovala vysvětlením:

“Dolar by i v tomto prostředí zůstal hlavní světovou měnou, ale fragmentace na menší úrovni je docela dobře možná”

Podle Gopinathové by současná situace mohla na celém světě podpořit přijetí jiných měn než amerického dolaru, a to včetně některých kryptoměn – od stablecoinů po digitální měny centrálních bank (CBDC).

Upozornila také na nedostatečnou regulaci virtuálních měn a na nutnost vyřešit tento problém před jejich širším přijetím:

 “Po nedávných epizodách se jim všem dostane ještě větší pozornosti, což nás upozorňuje na otázku mezinárodní regulace. Tam je třeba zaplnit mezeru”

Kryptoměny v době války

24. února, v den, kdy ruské síly vstoupily na Ukrajinu v rámci “speciální vojenské operace”, reagoval trh s kryptoměnami okamžitým výprodejem, který vedl ke ztrátám přesahujícím půl miliardy dolarů.

Vzhledem k tomu, že v oběhu je již více než 90 % všech bitcoinů (BTC), jeho míra inflace v březnu pozoruhodně klesla na 1,7 %, což je pětkrát méně činí inflace u amerického dolaru, a BTC se tak pro investory stal více než života a konkurenceschopným zajištěním proti inflaci.

Trh dokonce zaznamenal pozoruhodné oživení, přičemž cena bitcoinu, vlajkového kryptoměnového aktiva, se pohybuje vzestupným směrem. Od začátku invaze vzrostla o celých 35 % a tlačí s sebou nahoru také růst kapitalizace celého trhu, která v současnosti činí 2,12 bilionu dolarů.

Stojí za zmínku, že kryptoměny prokázaly svou užitečnost i jako prostředek pro obstarání pomoci napadeným lidem a armádě obránců, kdy dary v kryptoměnách již přesáhly 100 milionů dolarů.

Závěr

Komentáře Gopinathové opakují postoj, který MMF zaujal v loňském roce, kdy nastínil potřebu globálního přístupu k regulaci kryptoměn. V prosincovém příspěvku na blogu uvedl, že je zapotřebí “komplexního, konzistentního a koordinovaného” přístupu, aby bylo možné využít výhod základní technologie kryptografie a zároveň zmírnit některá její rizika.

Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 2

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img