Paymon – přichází Blockchain 4.0?

0
(0)

Nová blockchainová společnost Paymon má za sebou druhé kolo ICO, které skončilo 3. května. Nová technologie, kterou tato společnost aplikuje, může být tím největším důvodem, proč investoři vkládají do tohoto projektu své finance. Jaká inovace se skrývá za Paymon blockchainem nazvaným Hive? Proč by mohlo jít o kryptoměnu, která by mohla znamenat revoluci pro celý trh stejně jako kdysi Bitcoin, Ethereum nebo IOTA? Tak na tyto otázky se vám pokusíme odpovědět v tomto článku, který se bude týkat právě Hive a jeho tvůrců.

Historie blockchain technologií

Již od roku 2009, kdy se Bitcoin objevil na trhu, se blockchain začal a stále považuje za jeho hlavní technologii. Když v roce 2015 kryptoměny poprvé zažily obrovský úspěch, lidé se zaměřili hlavně na technologii, kterou nazvali Blockchain 1.0. Už v tomto roce se objevilo také Ethereum, které napravilo některé chyby a problémy, se kterými se Bitcoin potýkal. I díky tomu se Ethereum stalo velmi populární. A hned se o tomto projektu začalo mluvit jako o Blockchain 2.0.

Ve stejném roce, tedy v roce 2015, IOTA vstoupila do světa decentralizovaných technologií ve velkém stylu a přinesla velkou změnu integrováním nového grafu nazvaného DAG (Directed Acycling Graph). Ve skutečnosti však u kryptoměny IOTA nemluvíme o technologii blockchain, ale o úplně nové technologii, která se nazývá Tangle. Někteří lidé považují tuto Tangle technologii za Blockchain 3.0. Co ale bude následovat?

1. Paymon Blockchain = DAG

Kryptoměna Paymon spolu s jejím Paymon coinem (PNMC) bude stejně decentralizovaná jako drtivá většina kryptoměn a stejně tak bude založená na DAG systému. DAG by měl sloužit jako náhrada blockchainu. Transakce založené na DAG budou později potvrzeny prostřednictvím uzlů (nodes). Každý uživatel v síti je považován za uzel, takže celý graf je plný daných uzlů, které posílají, ale také potvrzují transakce.

Hlavní myšlenka Hive technologie je následující: v případě, že se objeví nová transakce, musí daný uzel schválit či se pokusit schválit dvě předcházející transakce. Aby byl proces potvrzování transakcí co nejrychlejší, uzly vytvoří skupiny (nazývají se “pools”) a každý z nich potvrdí transakci. Právě proto všichni uživatelé pracují na zpracovávání transakcí a tím zajištují bezpečnost sítě.

Hive využívá systém nazvaný Proof-of-me (POM), který je založen na Proof-of-work, ve spojení s hodnotícím systémem. Tento ochranný princip předpokládá, že uživatel, který se chce začlenit do systému, musí nejdříve schválit některé transakce.

2. Žádné poplatky + obrovská rychlost transakcí

Díky DAG se u Paymon nemusíte zabývat žádným těžením ve smyslu, že těžaři neobdrží peníze “jen tak ze vzduchu” za potvrzení transakcí. To dává systému tři důležité výhody.

Tou první je, že DAG nemá přesně stanoven počet transakcí za sekundu. Například u Bitcoinu je tomu jinak a systém umožňuje pouze sedm transakcí za sekundu. U Etherea mluvíme o zhruba 13 – 15 transakcích. EOS, taktéž založený na blockchain technologii, by měl zvládat až 100 000 transakcí. Ale u technologie DAG, kterou poskytuje Hive, by měl být počet transakcí za sekundu neomezený. Stejnou možnost nabízí i IOTA.

Druhá výhoda je, že rychlost transakcí bude stoupat i bez těžařů. Pro srovnání, potvrzení Bitcoin transakcí trvá zhruba půl hodiny. U Etherea se bavíme o cca 15 sekundovém potvrzování transakcí s maximem v řádu minut. A pokud se jedná o Paymon Coin, transakce by měly být potvrzené ihned.

Třetí výhodou je, že Paymon systém umožní se vyhnout poplatkům za transakce. V únoru 2017, kdy Bitcoin začalo aktivně využívat velké množství lidí naráz, dosáhla průměrná cena za zpracování transakce až 55 USD. Tento problém je v kryptoměnovém světě aktuální i dnes, přestože existují kryptoměny jako EOS a IOTA, které se snaží o bezplatné transakce. A o to samé se bude pokoušet i Paymon Coin.

3. Smart kontrakty

Ani náhodou nelze smart kontrakty považovat za inovaci, se kterou přichází Paymon. Začátek smart kontraktů sahá k začátkům Etherea. Smart kontrakty umožňují transakcím, aby byly uskutečněné mezi dvěma uživateli a obě strany se na nich musí dopředu shodnout. Pokud jedna strana není ochotna transakci potvrdit, smart kontrakt se neuskuteční.

Pro srovnání, IOTA v sobě zabudované smart kontrakty nemá. Teorie DAG systému vysvětluje, proč by smart kontrakty nebylo možné do tohoto systému integrovat. Na blockchainu Etherea se všechny transakce mění v daném pořadí. Zatímco u IOTA systému je toto pořadí nemožné určit. Je tomu tak proto, že u DAG systému se transakce nachází v různých dimenzích a nesetkají se v jednom bodu- “chainu”. Vývojáři technologie Hive pracují i na řešení tohoto problému.

4. Quantum – Resistant Algoritmus

Toto je jeden z dalších důvodů, proč může být Paymon Coin úspěšný. Hive bude využívat algoritmy, které nelze narušit kvantovými počítači. V současnosti se sice nejedná o prioritu číslo jedna, avšak za pět či deset let může být velmi podstatná.

IOTA byla jednou z prvních technologií, která se rozhodla využít Quantum-resistant algoritmus. Ale Paymon je o krok dál. IOTA algoritmy nejsou optimalizovány a navíc jsou dosti nevyhovující, pokud se jedná o nároky na velikost. Například heslo u Paymon bude mít 256 bitů, zatímco IOTA potřebuje až 7000 bitů.

Paymon se snaží o vytvoření modifikovaného algoritmu, který právě teď prochází testovací fází. Algoritmus v tomto směru bude inovativní i přesto, že velikost klíčů zůstává stejná jako tomu bylo u Etherea. I bezpečnost bude stejná.

5. Programovací jazyk – Rust

Hlavní program Hive technologie bude napsán v programovacím jazyce Rust. Co se týká jiných kryptoměn, tak u Bitcoinu se jednalo o Forth, Solidity u Etherea, Web Assembly u EOS a IOTA je napsaná v JavaScript/Python/C#/Java/Go. Rust je ten nejbezpečnější a nejvyspělejší jazyk ze všech. Je bezpečnější, rychlejší ale i sofistikovanější než všechny ostatní jazyky.

Alespoň to tvrdí developeři Paymonu. Jistě se najdou lidi, kteří by s nimi nesouhlasili.

6. Business platforma – Profit

Poslední bod, který by měl každý o Paymon blockchainu vědět, je zároveň ten nejzajímavější. Profit je obchodní platforma tohoto projektu, která se chystá otevřít dveře kryptoměnám do běžného života a udělat kryptoměny mnohem užitečnější. Proč?

Všechny obchodní odvětví budou mít možnost vstoupit do této platformy a každý majitel obdrží platby za své produkty a služby v kryptoměnách. Do webové stránky bude zabudován speciální program, který ihned po přidání produktu či služby vytvoří smart kontrakt.

Například v případě, že si uživatel systému bude chtít zakoupit produkt nebo službu, dostane na výběr: použít QR kód anebo zaplatit za produkt ihned (doručení bude taktéž možné). V druhém případě, smart kontrakt počká, dokud nebude potvrzeno, že uživatel má dostatek financí k nákupu daného produktu. Celý nákup proběhne bezpečně až poté, co se tak stane. Celý tento proces by však měl proběhnout takřka ihned.

V platformě by měl být zabudován i hodnotící systém, který by měl zabránit jakýmkoli nedorozuměním a konfliktům mezi klienty a společnostmi. Každý spotřebitel bude mít možnost zhodnotit služby dané společnosti na bodové škále od 1 do 5 a stejně tak klást jakékoli své relevantní dotazy.

Navíc, jak již bylo vzpomenuto, Paymon poskytne vysokou rychlost transakcí bez jakýchkoli poplatků. Jednoduše řečeno, díky smart kontraktům založených na technologii Hive a Profit, mohou uživatelé vytvářet kupříkladu i vlastní ICO na dané platformě.

Hive se chystá taktéž poskytnout domovskou burzu, která bude založená na atomic swaps a poskytne uživatelům možnost peer-to-peer transakcí v rámci platformy. To by mělo uživatelům hodně pomoci hlavně díky tomu, že poskytovatelé budou mít možnost koncentrovat všechny své kryptoměny na jedné platformě a obchodovat tam i různé jiné typy kryptoměn.

Obchodníci budou moci přijímat platby za své produkty v PMNC a vyměnit je za jiné kryptoměny v rámci Paymon platformy. V budoucnu bude možné směnit kryptoměny i za fiat peníze. Žádná z těchto burz nebude inkasovat žádné poplatky za transakce.

Tato paltforma navíc bere bezpečnost opravdu vážně a chystá se poskytovat co nejvyšší level zabezpečení, jaký jen lze. Chce toho dosáhnout třeba prostřednictvím implementace cold wallets do celého systému.

Závěr

Na závěr je třeba znovu hlavně říci, že Paymon technologie má mnoho společného s kyptoměnou IOTA. Na druhou stranu jsme si též řekli, že IOTA Tangle je více “těžká” a nevhodná na ukládání dat. A navíc nemá v sobě implementované smart kontrakty.

Navíc IOTA je zaměřena především na Internet of Things, ale Paymon díky své platformě Profit, bude moci využívat opravdu široké spektrum lidí a měl by být na tradičním trhu o mnoho užitečnější. Společnost se zaměřila na inovace a vylepšila prakticky všechno, co by mohlo IOTA technologii v budoucnosti dělat problémy. Tato platforma by mohla sblížit svět kryptoměn se světem běžných lidí. Takže za nějakou dobu by se třeba káva mohla nakupovat za BTC, ETH nebo například PMNC.

Naše nejnovější video: Budeme rádi, pokud se přihlásíte k odběru našeho YouTube kanálu.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Martin

Reklama pro ICO? Ale no táák. Snad je tu ještě nějaká úroveň

Denisa Falta

Byl byste raději, kdyby byly články nebo rovnou celý Kryptomagazín placené?

spot_img