Od napadení Ukrajiny Ruskem bitcoin vzrostl o 35 %

5
(3)

Poté, co 24. února vydal ruský prezident Vladimir Putin příkaz k invazi na Ukrajinu v rámci “speciální vojenské operace”, došlo na trhu s kryptoměnami k rychlému výprodeji, který vyústil ve ztráty přesahující půl miliardy dolarů.

Bitcoin prokazuje svou sílu a roli bezpečného aktiva

Od té doby se však cena vlajkového digitálního aktiva vyšplhala o 35 % a ukázala tak svou sílu v náročných geopolitických tržních podmínkách. V minulosti se hodně spekulovalo o tom, jak si v případě celosvětové krize či války bitcoin (BTC) povede jako bezpečné aktivum, a můžeme říci, se se bitcoinu daří.

Vedoucí analytik Insights Will Clemente 28. března upozornil, že “od vstupu Ruska na Ukrajinu vzrostl bitcoin o 35 %” a dodal, že v době, kdy bitcoin poprvé od 3. prosince uzavřel nad úrovní krátkodobých nákladů držitelů, lze jen těžko být medvědí, pokud se nacházíme nad touto úrovní.

Short-term-holder-cost-basis
Zdroj: Glassnode.com

Technické údaje navíc naznačují, že by mohl bitcoin pokračovat ve svém růstu i nadále a brzy se dostat nad 50 000 USD. V době psaní článku se bitcoin obchoduje za 47 537 dolarů, což představuje nárůst o 6,40 % za poslední den a o 15,97 % za poslední týden. Celková tržní kapitalizace BTC se pak pohybuje kolem 903 miliard dolarů.

btc_1_month price chart
Cena BTC za poslední měsíc – zdroj: coinmarketcap.com

V grafu je dobře vidět, jak se cena BTC v den invaze 24. února propadla až na 33 727 USD, než se začala zotavovat.

Bitcoin vykazuje divergentní sílu

Hlavní komoditní analytik agentury Bloomberg Mike McGlone uvedl, že “Bitcoin vykazuje divergentní sílu” jako rizikové aktivum, které se dobře vypořádává s dopady probíhající války na Ukrajině a nejvyšší inflační zkušeností za posledních 40 let, protože digitální aktivum si vede více než dobře oproti slabým akciím.

“Bitcoin přebírá rizikovou štafetu? 1. čtvrtletí může být jen dalším střípkem v trendu růstu rizikových aktiv uprostřed nejvyšší inflace za posledních 40 let a války v Evropě, přesto se domníváme, že konec roku 2022 pravděpodobně nebude tak snadný. Bitcoin – vykazuje divergentní sílu.”

Již dříve McGlone uvedl, že rok 2022 může být dobrým rokem pro zvrat rizikových aktiv a představovat další milník v životě bitcoinu.

Vzhledem k rostoucí inflaci nejen ve Spojených státech a také k rostoucím výdajům za  energie, jako je ropa či zemní plyn, hledá mnoho lidí bezpečné přístavy, do kterých by mohli uložit své úspory a investice. Míra inflace bitcoinu klesla k 10. březnu na 1,7 % a v současné době je pětkrát nižší než míra inflace amerického dolaru (USD), což tuto populární kryptoměnu staví do role obranáře proti inflaci.

Závěr

Podle McGloneho dřívějších vyjádření se navíc může bitcoin změnit v globální digitální kolaterál, a to vzhledem k faktu, že jeho ztráty v roce 2002 byly méně než poloviční oproti ztrátám, které zaznamenal index Nasdaq 100.

A co si myslíte vy, osvědčil se bitcoin v současné krizi?

Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 3

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img