Očekává se, že fundamentální faktory budou i nadále hnací silou růstu amerických akcií, tvrdí banka UBS

0
(0)
Šimon Černík
Šimon Černík
Velký fanoušek Bitcoinu, filmový nadšenec, student vysoké školy v Brně, tvůrce audiovizuálního obsahu.

Podle analytiků banky UBS je rally na amerických akciových trzích podpořena fundamentálními faktory, které by mohly vést k dalšímu růstu akcií.

Minulý týden zaznamenal index S&P 500 i technologický index Nasdaq Composite nové rekordní uzavírací hodnoty. Přispěl k tomu růst akcií společnosti Nvidia (NVDA), který posunul tržní kapitalizaci výrobce čipů s umělou inteligencí nad společnost Microsoft (MSFT). Nvidia se tak stala nejhodnotnější společností na světě.

Náladu podpořily také slabší než očekávané údaje o maloobchodních tržbách v USA za květen, které poukázaly na oslabující dynamiku spotřebitelských výdajů. Obchodníci následně posílili sázky, že Federální rezervní systém letos přistoupí ke dvěma snížením úrokových sazeb, přestože centrální banka nedávno signalizovala, že očekává pouze jedno.

Ve středečním sdělení klientům analytici tvrdili, že údaje o maloobchodních tržbách jsou nejnovějším signálem, že americká ekonomika je na cestě k takzvanému soft landingu. Jedná se o scénář, při kterém se zvýšená inflace ochladí, aniž by došlo k širšímu propadu aktivity.

„Tato čísla jsou v souladu s postupným zpomalováním, ke kterému dochází v domácí poptávce, a měla by přispět k procesu dezinflace,” napsali. „Podle našeho názoru americká ekonomika sice zpomaluje, ale nepozorujeme žádné důkazy, které by naznačovaly hard landing. To znamená, že výhled pro akcie je pozitivní, podpořený odolným růstem a solidními zisky.

Trh s umělou inteligencí má širší dopady

Tržní ceny dvou snížení sazeb v roce 2024 mezitím naznačují potenciální cyklus uvolňování ze strany Fedu v následujících měsících. Ten by mohl „poskytnout vítr do plachet jak růstovým, tak i akciím s malou tržní kapitalizací,“ uvedli analytici UBS.

Dodali, že nárůst nadšení kolem umělé inteligence, který podpořil růst společnosti Nvidia, by měl pokračovat v širším růstu akcií. Masivní nárůst ceny akcií společnosti Nvidia, včetně zhruba 170% nárůstu v letošním roce, již pozvedl celkový objem akciových trhů. V roce 2024 se podílel zhruba na třetině 14% skoku indexu S&P 500.

„Předpokládáme, že rally vedená polovodiči s umělou inteligencí se ve druhé polovině letošního roku a v dalších letech rozšíří. Dále se nám líbí velké technologie a klíčové segmenty umělé inteligence. Mezi ty patří grafické procesory, vlastní čipy a slévárny a zařízení pro polovodiče,“ uvedli.

Prozkoumejte akcie na platformě XTB

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img