Neměl by Fed přidat do své rozvahy také bitcoin?

5
(5)

Senátorka Cynthia Lummisová a bývalý místopředseda Federálního rezervního systému  diskutovali o tom, zda by americká centrální banka měla mít ve své rozvaze také bitcoin (BTC).

Během “krypto” webináře se k výkonnému řediteli Hatchovy nadace Mattu Sandgrenovi připojila americká senátorka Cynthia Lummisová, bývalý místopředseda Federálního rezervního systému Randal Quarles a také generální ředitel společnosti Bitstamp Robert Zagotta.

Rozhovor se týkal především toho, aby regulace přicházející z Washingtonu nebránily ekonomice kryptoměn a inovacím probíhajícím kolem bitcoinu.

Nečekaně odvážná diskuse na téma bitcoin

Diskuse nabrala velmi odvážný (a pravděpodobně i býčí) směr v okamžiku, kdy Sandgren položil Lummisové otázku:

“Senátorko Lummisová, Fed v současné době drží ve své rozvaze více než 40 miliard dolarů v cizích měnách. Proč nepřidat bitcoin?”

Na takto položený dotaz senátorka odpověděla:

“Upřímně řečeno, si myslím, že je to skvělý nápad. Jakmile bude existovat zákonný a regulační rámec, bude to dávat velký smysl. Díky tomu, že je (bitcoin) zcela decentralizovaný, bude časem všudepřítomnější. A myslím si, že to bude něco, co by měl Fed držet ve své rozvaze”

Přidání bitcoinu do rozvahy subjektu, jako je Federální rezervní systém, se může někomu zdát nepravděpodobné, či dokonce extrémní. Nezapomínejme však, že cenné papíry kryté hypotékami byly do rozvahy Fedu přidány až po globální finanční krizi v roce 2008. Šlo o krok, který měl být dočasný a měl stimulovat ekonomiku.

Senátorka Lummisová odvedla skvělou práci, když hovořila o tom, jak může bitcoin nejen koexistovat vedle amerického dolaru, ale také zlepšit situaci v oblasti finanční inkluze, (zejména mezi chudými), a to navzdory skutečnosti, že se bitcoin dostal pod palbu kritiky ze strany veřejných činitelů.

Quarles si poté vzal slovo a v návaznosti na vyřčené dodal:

“Myslím, že je důležité, aby Fed co nejrychleji přešel k rozvaze, která je skutečně výhradně tvořena státními dluhopisy… a součástí toho je vyhnout se stavu, kdy by se rozvaha Fedu využívala k politickému přidělování úvěrů nebo finanční podpoře”

Mohlo by přidání bitcoinu do rozvahy Fedu zajistit diverzifikovanější úroveň odolnosti ekonomiky? Mohlo by to umožnit strategii prodeje aktiv ze strany Fedu, aniž by to mělo dopad nad širší akciový trh?

Z pohledu kryptoměn velmi optimistický názor na tuto situaci nám nabízí třeba Greg Foss, známý zastánce bitcoinu a člověk s obrovským finančním a ekonomickým rozhledem:

“Věřím, že to je naprosto proveditelné a ve skutečnosti nezbytné pro budoucnost našich dětí”

Závěr

Dočkáme se někdy okamžiku, kdy se velké ekonomiky (včetně Spojených států) rozhodnou krom zlata a devizové zásoby přidat do svých rozvah i bitcoin či jinou kryptoměnu?

Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 5

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img