Fed potvrdil brzký růst sazeb, QE spěje ke konci

4.9
(12)

Zprávy a souhrny

Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Jsem vystudovaný ekonom, který našel zálibu ve slavných dílech autorů jako je Adam Smith, David Ricardo a John Keynes. Téměř čtyři roky se věnuji technické analýze kapitálových trhů, k čemuž jsem později začal komplementárně využívat i fundamentální analýzu. Zaobírám se ovšem i makroekonomii, a především měnovou politikou. Jedná se totiž o zásadní disciplíny, které jsou třeba pro pochopení celého kontextu finančního trhu. Na všechna zmíněná témata už roky pravidelně publikuji. Především se snažím své čtenáře v těchto okruzích vzdělávat a poskytnout jim ucelenou myšlenkovou mapu, jak nad celým finančním světem přemýšlet. Osobně totiž preferuji komplexní znalostní základ, díky kterému může každý účastník trhu minimalizovat případná rizika.

Federální výbor pro volný trh (FOMC) má konečně po dlouho očekávaném zasedání. V obecné rovině se počítalo s tím, že Fed oznámí avizované zvyšování základní úrokové sazby a pokračující ukončování kvantitativního uvolňování (QE). Navíc my díky FOMC minutes víme, že Fed plánuje tzv. kvantitativní utahování, což jsem vysvětloval například na streamu.

QE a úrokové sazby

Jak se tedy očekávalo, Federální rezervní prozatím nechala dosavadní měnovou politiku beze změny – sazby stále na 0,25 %. Bylo ovšem jasně signalizováno, že úrokové sazby půjdou velmi brzy nahoru. Jako důvod se samozřejmě uvádí akcelerující inflace, která je momentálně ve Spojených státech na 40letých maximech.

Základní úroková sazba (USA)
Základní úroková sazba (USA)

Čili nám stanovisko FOMC explicitně neříká, kdy k navýšení sazeb dojde. Lze ovšem předpokládat, že k tomu dojde následující zasedání, které se uskuteční v březnu. Bylo totiž opětovně potvrzeno, že nákupy aktiv v rámci kvantitativního uvolňování budou definitivně ukončeny. A nemá smysl sazby zvyšovat, dokud nákupy běží.

Kvantitativní uvolňování tedy ještě nějakou dobu poběží, ale již v únoru se bude jednat o objem čítající 30 miliard USD. Což je oproti původním 120 miliardám USD/měsíc pouhý zlomek původního objemu.

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.9 / 5. Počet hlasujících 12

Buď první kdo článek ohodnotí

18 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
18 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Petr

čili co to udělá s kryptem?

Vítězslav

Asi budeš v hajzlu a já taky. 😁

Petr 2
Hodnocení článku :
     

No nepřišla žádna jobovka , bohužel ani zachrané přibrzdění .

Tzn nikdo velký to teď už kupovat nebude aby mohli malí vystoupit , z druhé strany věřím že se budou chtit velci zbavit zbytku a můžou si to buď vytáhnout a nebo pohoupat se na 28k 38k než to pošlou do pekel .

Slavek

Velmi kratkozraky pohled

Vojtech

Přesně. No nic, i medved se přeci dá hezky obchodovat🙂 K tomu odhaduji, že ještě pár pár týdnů se bude v tom pásmu postupně distribuovat. No, teď ještě ta Tesla😃

Petr 3

Dá, ale chce to zkušenost a pevné nervy, opačným směrem to šlo všem dobře. Já v tom zatím takovou jistotu nemám.
Dnes bylo zajímavé, jak to hned po oznámení Fedu skočilo nahoru a šup zpátky.

Petr 2

To by měly být ty vypnuté shorty 😉

Petr 2

To jo jenže to dnes skončilo patem , takže opatrnost na místě.

Pavel
Hodnocení článku :
     

Nic hrozného se nestalo, takže zítra můžeme zase nahoru.

Miloš
Hodnocení článku :
     

Počkal bych třeba 14 dnů a pokud se bitcoin bude stále držet nad 30 tisíc myslím,že by se dalo pomalu začít nakupovat,ale možná nás čeká další měsíce pěkné trápení, o altcoinech ani nemluvě.

Vojtech

No, já si hodlám dát fakt majzla. Obávám se, že scénář z loňského léta se letos nebude opakovat. Spíš se tu bude distribuovat zbytek velkých kapes. Ale můžu se pochopitelně mýlit.

LHTS

Distribuovat? Podle mne je pravdepodobnejsi varianta delsi akumulace. Ale presne 3 mesice to nebudou. BTC si musi zachovat „nevyzpytalenou“ charakteristiku 😉

Vojtech

No, čert ví. Jak jsem tu psal dnes pod jiným článkem, famous 3. top walletka ještě vcera připisovala cca 600btc a akumuluje zatím de facto nepřetržitě. Tesla na vrcholu taky zjevně neprodala. Je to záhada. Z tradičního pohledu na fintrhy mi teď dává víc smysl distribuce. Ale z mnoha paralelních střípků mi vychází pravý opak. Poctivě řečeno – spíš jsem z toho teď jelen🦌

Lhts

A věříte (dlouhodobě) v BTC ?

Vojtech

Upřímně?😃

Vojtech

Vlastně pokládám zbytečnou otázku. Každopádně věřím v užitečnost blockchainu. Věřím, že btc ještě min. pár let bude dobrou příležitostí ke spekulaci. A taky věřím, že dokud establishment dovolí, není zcela vyloučena ani teze o uchovateli hodnoty. Dokonce pakliže mocní tohoto světa budou chtít btc ovládnout a pakliže to udělají, může se stát i nemarginalnim platebním médiem. Nicméně pokud chtít nebudou a nedovolí, tak je v tomto směru btc bez šance. Nicmene na to, abych věřil libertariánskym výkladům o budoucnosti btc, jeho potenciálu osvobodit svět od vykořisťování bankéři světa, porazit dolar, apod. jsem už příliš starý🙂

LHTS

Mocni budou chtit viz. CBDC. Jakmile verite, doplnte si svoje predpokladane investice do tabulky, kterou jsem zde publikoval a budete v klidu.

Vojtech

Já nejsem typ na tabulky, ale díky. A o klid rozhodně nouzi nemám – což je ovšem problém spíše do terapie, než sem do diskuze🙂

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: