Nelegální těžba na napadených počítačích údajně upadá – opravdu je cryptojacking na ústupu?

0
applejeus hack bitcoin hacker

Nelegální těžba kryptoměn (cryptojacking), je podle odborníků zabývajících se kyberbezpečností v obrovském útlumu.

Co je cryptojacking

Cryptojacking je metoda těžby, kdy jsou na vašem počítači těženy kryptoměny, aniž byste o tom věděli a měli s toho zisk. Poznáte to například sníženým výkonem PC nebo jeho přehříváním. Jedou vám větráky na plný výkon, aniž byste dělali náročnou práci? Možná někomu těžíte. Zkuste projet počítač antivirem, pokud se to nezlepší, vyzkoušejte raději ještě jiný.

Pozn: Nejedná se pouze o uživatele operačního systému Windows, v redakci jsme několikrát zaznamenali napadení také Mac OS – pro odstranění bylo třeba vyzkoušet dokonce 2-3 antiviry.

CoinHive a cryptojacking

Za úpadkem popularity stojí zcela jistě i ukončení provozu služby CoinHive. Tato skvělá služba se bohužel vymkla kontrole. Místo plnění svého primárního cíle – vydělávat těžbou na webech (jako magazíny apod.) namísto reklam, ji začali využívat hackeři. Těžební skritp (program) dostali do počítače ať už neopatrností uživatele (stahování a instalace cracků a pochybných programů), nebo ještě důmyslněji a těžba mohla začít.

O CoinHive jsme dříve napsali:

Coinhive zavírá, co budou hackeři dělat dál? Pozor na malware

Závěr

Útlum tohoto typu útoku je dobrou zprávou, ale zároveň se od posledního čtvrtletí zvýšil počet útoků na firmy. Na to je však potřeba mnohem více zkušeností. Zkušený hacker CoinHive nepotřebuje… Vypadá to tedy, že díky CoinHive odpadli jen zelenáči.

Co číst dále: Zabezpečte si vaše soukromí pomocí VPN

[Bezpečnost] K čemu je VPN a proč začíná být její používání nutností

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na