[Bezpečnost] K čemu je VPN a proč začíná být její používání nutností

0
(0)

Zprávy a souhrny

[Večerní souhrn článků] • Online kryptoměnová platforma byla zastavena vrchním soudem • a další články

Pokud máte málo času a nestíháte si procházet naše články po jednom, zkuste naše večerní shrnutí. Vše důležité, co...

[Polední zprávy] • Češi letos koupili kryptoměny za téměř 2 miliardy • Tether dosáhl tržní kapitalizace 10 miliard USD • a další novinky

Vítejte u našich pravidelných zpráv. Zde najdete přehled toho nejdůležitějšího, co se během uplynulého dne v kryptosvětě událo. TRHY Dnešek zatím...
Dariusz Matuszyński
Dariusz Matuszyński
Jsem zakladatelem Kryptomagazinu.cz, o kryptoměnách na české scéně nebylo prakticky nic, a tak jsem se rozhodl to napravit. Mám rád myšlenku decentralizace, trochu toho cypherpunku a kryptoanarchie. Krypto odvětví je můj svět, kde se denně pohybuji a pracuji, nemohu to tedy již nazvat koníčkem nebo zálibou. Rád vás na vašem kryptomagazínu vždy uvítám 🙂

Ať už jste krypto-nadšenec nebo běžný smrtelník :D, při brouzdání po internetu je třeba se chránit. Pokud vám tedy vaše citlivá data, kryptoměny nebo identita není lhostejná.

Nacházíme se v době, kdy data začínají být jednou z nejcennějších věcí, kterou máte. Možná byste se divili, kdo všechno k nim má přístup, pokud nepoužíváte VPN – (Virtual Private Network).

Kdo sbírá vaše data

Věříte hackerům? Asi ne, což? Nevěřte raději ani ostatním, občas se najde slabý článek, který je schopen prodat vaše data komukoliv.

Hackeři – Mají zájem o vaše data i peníze, pokud vám něco z toho mohou ukrást, udělají to. Praktiky jsou různé, od jakéhokoliv druhu újmy až po vydírání apod.

Poskytovatelé internetu – každý u koho máte internet (i ten mobilní), ať už je to T-mobile, O2, UPC, nebo lokální dodavatel, má přístup k tomu, co na síti děláte. Ti vás sice neokradou o peníze nebo kryptoměny (snad), ale co data a vaše soukromí? Tady už narazíte. Nejen, že vidí, co děláte, ale máte jistotu, že tato data nikomu neprodají? Vydají je vládě, úřadům (většinou ve váš neprospěch) a podobně?

Služby – Facebook, Spotify, E-shopy, a všichni ostatní mají přístup k vaší IP adrese, tedy k vaší poloze a identifikátoru.  Podle IP adresy se dá dohledat třeba i kdy a jaké filmy jste stahovali přes torrenty apod.

Kde se vystavujete obrovskému riziku při brouzdání

Kavárny a veřejné wifi – kapitola sama o sobě. Pokud se v dnešní době připojíte na kteroukoli wifi, kde nejste sami, zahráváte si. Wifi připojení v kavárnách jsou rájem pro hackery. Připojí se zde na router stejně jako vy a pak může být o zábavu postaráno. Citlivá data, hesla a jiné pochutiny jste právě věnovali někomu, kdo to trochu umí s počítačem.

Brouzdáte jen doma – zde jste trochu více v bezpečí, co se hackerů týče. Pokud tedy nemáte děravý router (špatný typ, nastavení atd). Pokud byste jim chtěli útok znemožnit nebo znepříjemnit, zapnutím VPN (Virtuální privátní síť) na všech zařízeních, přidáte další vrstvu ochrany a jako bonus znemožníte poskytovatelům internetu vás sledovat.

Co s tím lze dělat?

 • Buďte taky hacker
 • Nepoužívejte internet
 • Čekejte, až vás někdo hackne
 • Nechte je, aby si na vás udělali složku
 • Zabezpečte se pomocí VPN

Osobně jsem tak nějak tušil, že jsou podobné věci možné, ale nevěnoval jsem jim pozornost. Nyní jsem si řekl, že nehodlám již dále riskovat a zbavím se těchto strašáků jednou provždy. Řešením je, jak už asi správně tušíte, VPN.

Jak proudí vaše data

Z PC nebo mobilu tečou přes operátora a končí na webu či službě, kde se zrovna nacházíte. Jakmile data opustí váš počítač, již nemusí být v bezpečí, pokud ovšem nemáte VPN.

Jak funguje VPN

VPN zajistí zašifrování dat a jejich bezpečné přenesení přes operátora na svůj vlastní server v ČR nebo zahraničí. Tato data putují z jejich serveru na finální webovou stránku nebo službu. Zde najednou web, na kterém se nacházíte, nedostane data o vaší poloze, IP adrese a podobně a neví tedy ani, komu adresa patří. Vidí jen, že se na něj připojil nějaký cizí server a to je vše.

VPN služeb je mnoho, kterou vybrat?

Já osobně jsem hledal i testoval několik VPN, snažil jsem se najít něco s dobrým poměrem cena/výkon a nejlépe mi vyšla NordVPN, která má jen v Česku přes 50 serverů, o dalších státech nemluvě. Tuto službu spokojeně využívám, a proto jsem si dovolil dát do článku svoje partnerské linky.

Proč NordVPN

 • Za prvé cena ve slevě od necelých 3 dolarů za měsíc (66 korun při tříletém tarifu).
 • Díky umístění nemusí poskytovat data vládám.
 • Neuchovává tak vůbec žádná data, prostě nikde neexistují.
 • Velmi dobře použitelná i v našem českém/slovenském prostředí.
 • Aplikace pro Windows, OSX, IOS i Android, Chrome (na jeden účet až 6 zařízení v ceně).
 • Vyberete si libovolnou lokaci ručně, nebo necháte aplikaci se připojovat automaticky.
 • Možnost platby kryptoměnou pro zachování maximální anonymity.
 • Možnost se přihlásit na server libovolné země a tvářit se na internetu třeba jako Američan. Můžete pak koukat na US Netflix, BBC, a nebo čerpat z dalších výhod zmíněné země.
 • Vojenská úroveň šifrování dat.
 • Jednoduchá instalace na pár kliknutí.

Závěr

Život s VPN se mi začíná líbit čím dál tím víc. Problémy, které měly VPN před léty, jsou s vyspělými technologiemi již minulostí. Kdysi měly VPN slabinu v době odezvy a rychlosti serverů. Nyní můžete stahovat odkudkoliv, sledovat filmy a vše dokonale sviští. Brzy se můžete těšit na recenzi NordVPN.

Jak používat Bitcoin anonymně? Detailní návod pro rok 2019 

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

13 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
13 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře