[Bezpečnost] K čemu je VPN a proč začíná být její používání nutností

11
Přehled nejčastěji používaných technik hackerů

Ať už jste krypto-nadšenec nebo běžný smrtelník :D, při brouzdání po internetu je třeba se chránit. Pokud vám tedy vaše citlivá data, kryptoměny nebo identita není lhostejná.

Nacházíme se v době, kdy data začínají být jednou z nejcennějších věcí, kterou máte. Možná byste se divili, kdo všechno k nim má přístup, pokud nepoužíváte VPN – (Virtual Private Network).

Kdo sbírá vaše data

Věříte hackerům? Asi ne, což? Nevěřte raději ani ostatním, občas se najde slabý článek, který je schopen prodat vaše data komukoliv.

Hackeři – Mají zájem o vaše data i peníze, pokud vám něco z toho mohou ukrást, udělají to. Praktiky jsou různé, od jakéhokoliv druhu újmy až po vydírání apod.

Poskytovatelé internetu – každý u koho máte internet (i ten mobilní), ať už je to T-mobile, O2, UPC, nebo lokální dodavatel, má přístup k tomu, co na síti děláte. Ti vás sice neokradou o peníze nebo kryptoměny (snad), ale co data a vaše soukromí? Tady už narazíte. Nejen, že vidí, co děláte, ale máte jistotu, že tato data nikomu neprodají? Vydají je vládě, úřadům (většinou ve váš neprospěch) a podobně?

Služby – Facebook, Spotify, E-shopy, a všichni ostatní mají přístup k vaší IP adrese, tedy k vaší poloze a identifikátoru.  Podle IP adresy se dá dohledat třeba i kdy a jaké filmy jste stahovali přes torrenty apod.

Kde se vystavujete obrovskému riziku při brouzdání

Kavárny a veřejné wifi – kapitola sama o sobě. Pokud se v dnešní době připojíte na kteroukoli wifi, kde nejste sami, zahráváte si. Wifi připojení v kavárnách jsou rájem pro hackery. Připojí se zde na router stejně jako vy a pak může být o zábavu postaráno. Citlivá data, hesla a jiné pochutiny jste právě věnovali někomu, kdo to trochu umí s počítačem.

Brouzdáte jen doma – zde jste trochu více v bezpečí, co se hackerů týče. Pokud tedy nemáte děravý router (špatný typ, nastavení atd). Pokud byste jim chtěli útok znemožnit nebo znepříjemnit, zapnutím VPN (Virtuální privátní síť) na všech zařízeních, přidáte další vrstvu ochrany a jako bonus znemožníte poskytovatelům internetu vás sledovat.

Co s tím lze dělat?

 • Buďte taky hacker
 • Nepoužívejte internet
 • Čekejte, až vás někdo hackne
 • Nechte je, aby si na vás udělali složku
 • Zabezpečte se pomocí VPN

Osobně jsem tak nějak tušil, že jsou podobné věci možné, ale nevěnoval jsem jim pozornost. Nyní jsem si řekl, že nehodlám již dále riskovat a zbavím se těchto strašáků jednou provždy. Řešením je, jak už asi správně tušíte, VPN.

Jak proudí vaše data

Z PC nebo mobilu tečou přes operátora a končí na webu či službě, kde se zrovna nacházíte. Jakmile data opustí váš počítač, již nemusí být v bezpečí, pokud ovšem nemáte VPN.

Jak funguje VPN

VPN zajistí zašifrování dat a jejich bezpečné přenesení přes operátora na svůj vlastní server v ČR nebo zahraničí. Tato data putují z jejich serveru na finální webovou stránku nebo službu. Zde najednou web, na kterém se nacházíte, nedostane data o vaší poloze, IP adrese a podobně a neví tedy ani, komu adresa patří. Vidí jen, že se na něj připojil nějaký cizí server a to je vše.

VPN služeb je mnoho, kterou vybrat?

Já osobně jsem hledal i testoval několik VPN, snažil jsem se najít něco s dobrým poměrem cena/výkon a nejlépe mi vyšla NordVPN, která má jen v Česku přes 50 serverů, o dalších státech nemluvě. Tuto službu spokojeně využívám, a proto jsem si dovolil dát do článku svoje partnerské linky.

Proč NordVPN

 • Za prvé cena ve slevě od necelých 3 dolarů za měsíc (66 korun při tříletém tarifu).
 • Díky umístění nemusí poskytovat data vládám.
 • Neuchovává tak vůbec žádná data, prostě nikde neexistují.
 • Velmi dobře použitelná i v našem českém/slovenském prostředí.
 • Aplikace pro Windows, OSX, IOS i Android, Chrome (na jeden účet až 6 zařízení v ceně).
 • Vyberete si libovolnou lokaci ručně, nebo necháte aplikaci se připojovat automaticky.
 • Možnost platby kryptoměnou pro zachování maximální anonymity.
 • Možnost se přihlásit na server libovolné země a tvářit se na internetu třeba jako Američan. Můžete pak koukat na US Netflix, BBC, a nebo čerpat z dalších výhod zmíněné země.
 • Vojenská úroveň šifrování dat.
 • Jednoduchá instalace na pár kliknutí.

Závěr

Život s VPN se mi začíná líbit čím dál tím víc. Problémy, které měly VPN před léty, jsou s vyspělými technologiemi již minulostí. Kdysi měly VPN slabinu v době odezvy a rychlosti serverů. Nyní můžete stahovat odkudkoliv, sledovat filmy a vše dokonale sviští. Brzy se můžete těšit na recenzi NordVPN.

Jak používat Bitcoin anonymně? Detailní návod pro rok 2019 

11
Komentujte

avatar
5 Comment threads
6 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
9 Comment authors
highwayVladimír DědekJanDariusz MatuszyńskiKxOp Recent comment authors
  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Vasek
Host
Vasek

Dobrý den,
u takovýchto článků by bylo možná vhodné úvést, že používáte affiliate program daného dodavatele / prodejce. Nevím, jestli je to přímo v rozporu se zákonem a ano, každý to může velmi dobře vidět (pokud se nejdříve podívá na url) ale stejně si myslím, že je dobré na to čtenáře upozornit. Defakto se statisticky o placenou inzerci vlastně jedná.

Neříkám, že je na tom něco špatného ale čtenář si myslím by na to měl být upozorněn.

Vorel
Host
Vorel

Ja VPN pouzivam asi 6 mesicu, zkousel jsem par trialu a taky zustal u nordVPN, spokojenost 🙂 Na affilech nevidim nic spatneho pokud si za tim produktem autor clanku stoji, cemuz diky zkusenosti s touto vpn rozumim..

Vladimír Dědek
Host

Jaké alternativy jste ještě testoval?

Jena
Host
Jena

Dekuji vam. Dnes jsem opravdu pocitil usmev na svem oblceji. Po te, co jsem procetl clanek a par reakci v Komentarich mi to nedalo take neco napsat. 1. VPN (virtual private network) jakozto nastroj kterym se propojují zejmena dve mista ktera na sebe primo tzv. sitove nevidi (nemohou se spojit primo napr. NAT, FIREWALL atp.). Samosebou s pouzitim sifrovani a dalsich nastroju. Lidove se tomu říka roura. 2. Mistrnemu hackerovi vase VPN nijak nevadi 🙂 naopak ji muze s klidem privitat. Mimochodem vas pc je stale na lokalni siti. 3.VPN sluzna (server) nekde v tramtarii nkdo z vas nevidel. Muze… Číst vice »

KxOp
Host
KxOp

Tak já myslím že ideální volbou je obojí a to jak dobře zabezpečený PC tak VPN od dobře prověřeného poskytovatele kterou si lze dle potřeby zapínat nebo vypínat . Vždy musíte někomu věřit at je to váš provider nebo poskytovatel VPN a nebo i třeba prodejce HW nebo uzavřeného software . Samozřejmě VPN není spása ale je to možnost jak se vyhnout cenzuře , připojit se na veřejné síti k internetovému bankovnictví atd … Je to služba jako každá jiná a je třeba to brát z rezervou , daleko větší důraz by se měl v první řadě klást na zabezpečení… Číst vice »

Jan
Host
Jan

Představa že vás VPN ochrání před hackery a zabezpečí vás provoz je samozřejmě naprosto mylná a zcestna. Když se řekne A, tak by se mělo říct i B. Provozovatel VPN je samozřejmě schopen veškerý provoz sledovat. Mimo to existuje mnoho dalších technik jak se do provozu nabourat. Popisovat vše by vydalo na další článek. Takže bych pouze rád upozornil, že von nerovná se bezpečí, jak z článku vyplývá.
Tak jako operátor musí poskytnout orgánům údaje o vás, tak to samé musí učinit také provozovatel VPN. A zase vás jednoduše identifikuje. Jen pro ilustrací.

highway
Host
highway

Proč používat VPN když dnes veškerá kominkace probíhá přes https? Dnes i poslední web v horní-dolní používá šifrovaně spojení, tak k čemu je potom VPN? Jediný důvod VPN vidím pro změnu geolokace – obejít lokální omezení. Nebo se mýlím?