Největší peněžní experiment v dějinách lidstva – jak ovlivní globální platby?

4.7
(7)

Potenciální dopad globálního platebního systému na blockchainu byl v poslední době předmětem mnoha diskusí. Někdo by mohl namítnout, že sklenice je poloprázdná. Mnozí odborníci však na základě nesčetných studií dokazují, že sklenice je ve skutečnosti z poloviny plná.

Nedávná studie společnosti Deloitte poukazuje mimo jiné na to, že platební transakce prostřednictvím technologie blockchain jsou nejen o 40 až 80 % levnější než tradiční procesy, ale jsou také “astronomicky rychlejší než konvenční přeshraniční převody, protože jsou téměř okamžité”.

Podobně jako telefony, které se vyvíjely od PSTN linek přes měděné linky až po 4G a nyní 5G, tak i svět plateb prochází transformací a přizpůsobuje se využívání technologie blockchain. Důvod je jasný, snaha splnit požadavky na škálovatelnost a “bezhraničnost” rychle rostoucí globální ekonomiky.

Blockchainy a globální platby: včera, dnes a zítra  

Příliš dlouho se oblast plateb potýkala s problémy vysokých nákladů, nedostatečné transparentnosti, omezené rychlosti a dostupnosti. Platební systém tradičně pracuje s důvěryhodnými zdroji (tzv. zprostředkovateli) a třetími stranami. Ty v transakčních procesech působí jako rozhodující zprostředkovatelé. Tito zprostředkovatelé transakce prodražují, protože každý prodejce (zprostředkovatel) si bere malé podíly (poplatky).

Tradiční platební systémy jsou navíc mnohem časově náročnější a jejich používání není tak pohodlné. Kromě toho, že dokončení mezinárodních plateb trvá několik dní, je překážkou třeba i pracovní doba v různých časových pásmech. Nutná je též potřeba dohledu nad transakcí 24 hodin denně, 7 dní v týdnu.

Dnes technologie blockchain nabízí nižší náklady, vyšší rychlost transakcí, vyšší bezpečnost a naprostou transparentnost pro všechny uživatele v rámci finančního sektoru. Obchodníci a maloobchodníci, kteří byli dříve závislí na prostřednících při převodu peněz z bodu A do bodu B, nyní vidí odpovědnost, transparentnost a další zlepšení z hlediska rychlosti a nákladů.

Vzhledem k tomu, že se digitální platby mimořádně osvědčují na trzích vyspělých zemí, otevírají se jim nyní dveře k rychlejším přeshraničním platbám a globálním převodům. V současné době jsou přeshraniční platby náhodně “slepovány” dohromady. S přijetím digitálních platebních systémů však budeme svědky toho, jak se zrodí celosvětově bezproblémový proces, který navždy změní způsob, jakým komunikujeme s hodnotami přes hranice.

Proměna globálního obchodu

Nedávno zveřejněná zpráva společnosti Insider Intelligence uvádí, že v roce 2023 bude digitální měny a kryptoměny k platbám používat 5,5 milionu dospělých Američanů, tedy 2,3 % uživatelů internetu v USA.

Vzhledem k tomu, že do oblasti digitálních plateb agresivně vstupují klíčoví hráči jako Visa, MasterCard, Strike, Stash a mnoho dalších, lze očekávat velký dopad technologie blockchain na finanční průmysl. Digitální měny, tokenizace měn, vydávání stablecoinů, transakce na řetězci a další, jsou naprosto klíčové věci v tomto masovém přijetí digitálních plateb a měn.

Nadnárodní nebo finanční společnosti jsou jen některé z těch, které touží po kousku tohoto koláče.

Každá významná banka na světě v současné době uvažuje o digitálních platbách nebo s nimi experimentuje s cílem zůstat konkurenceschopná, inovativní a relevantní. Aktuálně všechny banky čekají na vysvětlení regulačních nejasností. 

Situace se ovšem brzy změní, protože regulátoři stablecoinů agresivně prosazují regulační hnutí a otevírají dveře po celém světě.

Závěr

Po vyhodnocení všeho člověk nevyhnutelně dojde k závěru, že technologie digitálních měn tady s námi již zůstane. Všechny banky a společnosti již o digitálních měnách uvažují nebo k nim v nějaké formě směřují, a tak je jen otázkou, kdo protne cílovou pásku jako první.

Zvýšená účast vyspělých i rozvojových zemí může díky globálnímu dopadu technologie blockchain přinést značné výhody. Během příštích pěti let bude svět svědkem jak nárůstu počtu spotřebitelů, kteří se do ní zapojí, tak i mnoha nejznámějších světových bank, které se po hlavě vrhnou do toho, co se brzy ukáže jako budoucnost financí.

Jsme nově také na sociální síti LinkedIn. Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde naleznete další zajímavý obsah. Máme také Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream. Podporu nám můžete vyjádřit skrze Patreon ZDE.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.7 / 5. Počet hlasujících 7

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Roman Dobeš

A co chystaný Ecredit od společnosti My World? Který již startuje a buduje si pomalu svou strukturu? tenbude průkopníkem a zcela jistě bude do budoucna udávat směr….

spot_img