Nassim Taleb, autor knihy Černá labuť, označil kryptoburzu Coinbase za bezcennou

5
(4)

Zprávy a souhrny

Nassim Taleb, autor bestselleru Černá labuť, se domnívá, že Coinbase, největší kryptoměnová burza v USA, je „bezcenná“.

Coinbase čeká krušná budoucnost

V jednom ze svých posledních tweetů Taleb uvedl, že Coinbase má záporné cash flow. To jinými slovy znamená, že z burzy více peněz odtéká, nežli přitéká. Podle Taleba tak má před sebou „krušnou“ budoucnost, a to i v případě, kdyby se kryptoměnovému průmyslu nějak podařilo zotavit, a její majitelé vystupují. 

Taleb poznamenal, že nevěří, že Coinbase bude čelit stejným problémům jako FTX, kdysi třetí největší kryptoměnová burza na světě, která nakonec zkrachovala.

Neřekl jsem nic o jejich držbě & rizicích kolapsu – žádná analogie s FTX.

Jak jsme již v mnoha článcích na našem webu informovali, spekulace kolem zdraví kryptoměnové burzy FTX a společnosti Alameda se objevily na začátku listopadu. Zprávy odhalily, že rozvaha investiční firmy je zatížena tokeny FTT, nativním tokenem burzy FTX. Dne 11. listopadu FTX oznámila, že v Delaware podala žádost o vyhlášení bankrotu podle kapitoly 11. Tímto krokem ukončila zoufalý pokus o získání finančních prostředků. 

Krach FTX mimo jiné znamenal, že ceny kryptoměn začaly prudce padat. Bitcoin se posledních několik týdnů obchoduje kolem hranice 16 000 dolarů, což je jeho nejnižší úroveň za poslední dva roky. Širší trh s kryptoměnami se za poslední měsíc rovněž propadl o zhruba 20 %. 

Coinbase v problémech?

Minulý týden známý „short seller“ Jim Chanos, který opravdu hodně vydělal na své včasné sázce proti Enronu, kritizoval obchodní model Coinbase. Největší jeho kritika mířila na náklady Coinbase, které jsou na současné prostředí příliš vysoké. 

Coinbase si totiž účtuje jedny z nejvyšších poplatků v oboru. Burza si za prodej a nákup kryptoměn účtuje spread ve výši přibližně 0,5 %. K tomu je třeba ještě připočíst poplatky za převod, které mohou dosáhnout až 5 %. 

Chanos se domnívá, že společnosti jako Fidelity nebo Vanguard by mohly nabízet základní obchodování s kryptoměnami s poplatky, které by byly výrazně nižší, než si účtuje Coinbase. Aby Coinbase zůstala „ve hře“, bude možná muset poplatky snížit, což zase bude mít vliv na hospodářský výsledek.

Ve třetím čtvrtletí letošního roku zaznamenala Coinbase čistou ztrátu ve výši 545 milionů dolarů. To se negativně projevilo i na akciích společnosti, které se letos propadly již o více než 80 %.

Pozoruhodné je, že ani institucionální podnikání Coinbase nebylo zrovna příliš ziskové. Instituce ve třetím čtvrtletí uskutečnily obchody v hodnotě zhruba 133 miliard dolarů, což však pro Coinbase znamenalo příjmy ve výši pouhých 19,8 milionu dolarů.

Závěr

Můžeme se donekonečna dohadovat, jak velký problém negativní cash flow vlastně je. Některé hlasy říkají, že zas o nic hrozného nejde, neboť nejdůležitější jsou zákazníci, kterých má Coinbase více než 10 milionů. Jiní zase oponují, že tohle platilo cca před rokem a v době krize je tak mnohem těžší nějaké peníze (bez jasné cesty k ziskovosti) od investorů získat. To ostatně dobře potvrzuje i v článku zmíněný propad akcií o více než 80 procent.

Jsme nově také na sociální síti LinkedIn. Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde naleznete další zajímavý obsah. Máme také Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream. Podporu nám můžete vyjádřit skrze Patreon ZDE.


Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 4

Buď první kdo článek ohodnotí

8 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
8 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Pandrhola & Trautenberk & Krkovička

Ano, Coinbase má sice poplatky jako prase, na druhou stranu je u ní poměrně velká pravděpodobnost, že aktiva (krypto a fiat) u ní uložená skutečně drží. Jako bonus pak její stabilitu neohrožuje vlastní burzovní shitcoin, jak je zvykem u konkurence. Myslíme si, že na následování osudu FTX tu máme úplně jiné kandidáty…

Poslední editace 4 měsíců před přes Pandrhola & Trautenberk & Krkovička
Zdeněk

a jak se to pozná ??? že je drží ???

Pandrhola & Trautenberk & Krkovička

Tak minimálně je to veřejně obchodovaná americká firma s povinným auditem.

Fantom

To byl Enron taky. A stejně tak Microstrategy – ještě se máme na co těšit. Ale souhlas že je pravděpodobné že krypto zákazníků Coinbase drží. Ale je obecně nekonkurenceschopná a trvalý záporný Cashfow ji časem pohřbí. Jejich jedinou šancí je snížit náklady udělat alespoň trochu přijatelné poplatky a doufat v příchod nových zákazníků když bude krachovat konkurence.

Pandrhola & Trautenberk & Krkovička

Coinbase vydělává (dalo by se říci férově, nic nezastírá) na poplatcích, zatímco jiní vydělávají (jak férově je otázka) na vlastním shitcoinu ze vzduchu, který tlačí holotě ve velkém. Určitou dobu může ten druhý způsob připadat holotě výhodnější, ale pak se to otočí a je to jako v té cimrmanově pohádce: „Jak chudák do ještě větší nouze přišel, resp. proč můj FTX token odepsal 98 %“. Nevěříme, že BNB je věčný…

Fantom

Coinbase je drahá až moc vůči úplně každé burze a i tak je v provozní ztrátě. Management prodal akcie už dávno. Bylo to zveřejněno. Snad aspoň drží ta aktiva klientů. U BNB se bohužel obávám že máte pravdu. Čekají nás divoké časy ☹️

Ivan

„K tomu je potrebné pripočítať poplatky za prevod“ je mi prosím vás niekto ochotný vysvetliť co je to za poplatok? ĎAKUJEM.

Jan Roubal

.

Poslední editace 4 měsíců před přes Jan Roubal

Reklama: