Nadaci NEM (XEM) hrozí propouštění všech 150 zaměstnanců kvůli nedostatku financí

3
NEM, bankrot, značka

Pokud jste v poslední době sledovali kurz kryptoměny NEM, možná jste se divili, proč tolik klesá. Mince NEM (XEM) během necelého týdne ztratily přes 20 % ze své tržní ceny. Bitcoin se přitom během této doby držel prakticky na stejných hodnotách. Po tomto poměrně prudkém pádu se NEM nachází na nejnižších cenách od dubna 2017. Propad má na svědomí zpráva, že vývojářské nadaci NEMu (NEM Foundation) hrozí bankrot a propouštění všech 150 zaměstnanců.

NEM Foundation v problémech s financemi

NEM (XEM), 18. největší kryptoměna (dle CMC), čelí vážným problémům. Komunitní nezisková organizace NEM Foundation, která byla založena za účelem podpory blockchainu kryptoměny NEM, nemá dost peněz na provoz. Zatím to podle nejnovějších zpráv vypadá tak, že by mohli být nuceni propustit všech 150 zaměstnanců a ukončit svůj provoz.

To je samozřejmě velice vážný problém nejen pro tuto nadaci, ale i pro samotnou kryptoměnu. Snad každá kryptoměna včetně NEM je navíc dosud ve fázi vývoje a bez něj by brzy skončila.

Nový šéf NEM Foundation požádal komunitu o pomoc

NEM Foundation prošla reorganizací a od ledna tohoto roku má nového šéfa. Nově zvolená prezidentky Nadace NEM Alexandra Tinsmanová nedávno řekla:

„V podstatě jsme si uvědomili, že máme k dispozici měsíc, kvůli špatnému řízení předchozí řídící rady.“

Tinsmanová dále uvedla, že nadace pod vedením bývalého šéfa Lona Wonga vynaložila především v oblasti marketingu zhruba 80 milionů XEM v období od prosince 2017 do ledna 2019. Nyní jsou nuceni požádat o pomoc komunitu NEM a zcela přepracovat rozpočet a financování jednotlivých týmů.

Na zachování provozu budou potřebovat 160 mil. mincí XEM, což v době přípravy tohoto článku odpovídá cca 6 a čtvrt milionu dolarů. V době, kdy se zpráva o možném bankrotu NEM Foundation dostala na veřejnost poprvé, to přitom dělalo asi 7,5 mil. USD. Nadace bude, jak už bylo řečeno, žádat o schválení financování z fondu NEM komunitu.

Počet propouštění bude určen podle toho, kolik finančních prostředků komunita schválí, říká Tinsmanová. Vše bude tedy záviset na tom, jak se vyjádří komunita v připravovaném hlasování, kde budou moct mimo jiné rozhodnout také o financování jednotlivých oblastí.

Končí NEM?

Osobně si to nemyslím. Tato kryptoměna funguje od roku 2015. Nem byl sice inspirován kryptoměnou NEXT, ale nevznikl forkem jako většina především BTC odnoží, které do značné míry těží z dobrého jména Bitcoinu. Vyvinuli vlastní blockchain a jdou vlastní cestou.

Bývalý šéf, který dovedl NEM Foundation na pokraj bankrotu, je nahrazen novým a nově se také chystají další změny k lepšímu. Tinsmanová např. v tomto roce plánuje zpeněžit aktivity nadace, včetně tréninku v oblasti podnikání a affiliate marketingu. To má zajistit snížení závislosti neziskové organizace na komunitních grantech.

Kromě toho řekl, že týmům budou poskytnuty konkrétní rozpočty a že budou muset provést více open source dokumentaci svých nástrojů pro vytváření pokroku v ekosystému NEM. To jsou změny, které by komunita kryptoměny NEM mohla přijmout kladně.

Závěr

Nová šéfka nadace kryptoměny NEM Alex Tinsmanová udělala trochu nebezpečný krok, když se otevřeně vyjádřila o možném konci nadace. Takové zprávy investoři nemají rádi a reagují na ně velmi negativně. Web Coindesk, který zprávu vydal, navíc v nadpisu článku hovořil o hrozícím bankrotu, což následně opravili. Proto není divu, že se NEM (XEM) propadl o dobrých 20 %. Na druhou stranu jde o upřímné vyjádření. Vývojáři s komunitou jednají na rovinu a hodlají jejím členům na oplátku za pomoc s financováním poskytnout lepší informovanost a spolurozhodování o činnostech nadace.

Co číst dále?

[HODL] Souhrn nejdůležitějších událostí posledního týdne

Zdroj:
https://www.coindesk.com/

3
Komentujte

avatar
2 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
KytkaVáclav Recent comment authors
  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Václav
Host
Václav

Já si naopak myslím že NEM skončí. Spousta investorů, už z něj odešla. Proto ten propad ceny na burze. Dle mého názoru předchozí vedení nejen špatně vedlo celý projekt, ale ten projekt v momentě kdy se NEM prodával za cca 1,00 – 1,7 dolaru za minci vytunelovali. Dnes už nemají ani své přežití ve vlastních rukách. Není to ani v rukách komunity NEM a jejich držitelů mince, ale je to v rukách spekulantů s BTC! Pokud se BTC propadne bude to mít doslova fatální důsledky pro NEM a ty budou nezvratné. Proto ho ani nekupujte! Toť mé doporučení . Každý… Číst vice »

Václav
Host
Václav

Jo abych nezapomněl. Podobný pokles mince můžeš pozorovat i Stellar Lumans. Ty dost s velkou pravděpodobností také zaniknou. Tam je to v souvislosti s konkurencí se společností Ripple/XRP. Která je v rámci bankovnictví mnohem úspěšnější…