Zloději ukradli 600 počítačů na těžbu kryptoměn

0
Krádež

Z datových center, jež sloužily k těžbě Bitcoinu, ukradli zloději 600 počítačů v celkové hodnotě téměř 2 milionů USD.

Největší krádež na Islandu

Islandská policie informovala, že se jedná o největší sérii loupeží, s jakou se dosud v této ostrovní zemi setkali a předpokládají, že šlo o dobře zorganizovanou akci.

Policejní komisař Reykjanes Olafuf Kjartansson pro místní média uvedl:

„Jde o krádež takového rozsahu, se kterým jsme se dosud nesetkali. Vše ukazuje na to, že se jedná o organizovaný zločin.“

Ke krádežím došlo ve městech Reykjanes a Borgarbyggð, přičemž tři se staly v prosinci a jedna v lednu. Kvůli stále probíhajícímu vyšetřování se až dosud policie k podrobnostem těchto krádeží nevyjadřovala.

Společnost Advania, zabývající se informačními technologiemi a sídlící v Reykjavíku, již vyšetřovatelům předala snímky z bezpečnostních kamer z jejich datového centra v Reykjanesbæru. Následně bylo zatčeno jedenáct lidí, včetně pracovníka ochranky. V pátek, 2. února, okresní soud v Reykjane rozhodl, že dvě osoby i nadále zůstanou ve vazbě.

Policie monitoruje spotřebu elektřiny

Těžba kryptoměn vyžaduje výkonné počítače potřebné na řešení složitých matematických problémů. Tyto počítače při tom spotřebovávají velké množství elektrické energie. Policie proto ve snaze nalézt zločince monitoruje spotřebu elektřiny v zemi.

Bohužel se doposud žádný z odcizených počítačů nepodařilo najít. Otázkou také zůstává, jestli se je pachatelé pokusí prodat, nebo je použijí na těžbu, což by jim v konečném důsledku mohlo přinést daleko vyšší zisky než samotný prodej.

Policie už požádala poskytovatele internetových služeb a dodavatele elektrické energie o spolupráci a nahlášení všech nestandardních požadavků.

Závěr

Island je přitažlivým místem pro těžbu kryptoměn především díky svým obnovitelným geotermálním a vodním elektrárnám a nízkým teplotám, které napomáhají chlazení počítačů v datových centrech. Více informací o těžbě v této zemi se dočtete v našem předchozím článku zde.

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na