Určitě se mezi našimi čtenáři najdou i tací, kteří si pamatují Napster a jaký způsobil převrat v hudebním průmyslu. Napster přinesl peer-to-peer sdílení hudby, zejména v MP3 formátu. Jeden z předních představitelů v kryptosvětě našel velmi zajímavou analogii mezi Bitcoinem a právě Napsterem.
Bitcoin jako obdoba Napsteru v kryptosvětě
CEO Ripple Brad Garlinghouse se nedávno nechal slyšet, že to, co přinesl Napster do světa hudby, může přinést Bitcoin do světa financí. Jeho oficiální vyjádření šlo více do hloubky:
„Lidé se budou dívat na Bitcoin ve světě digitálních aktiv (digital assets) tak, jak se dnes dívají na Napster ve světě hudby. Co tím myslím je, že Napster byla první společnost, která digitalizovala hudební průmysl a demonstrovala, že s digitalizací můžete udělat opravdu hodně zajímavých věcí. Nakonec však Napster selhal kvůli několika faktorům. Na druhou stranu v dnešní době Spotify, iTunes nebo Pandora jsou velmi úspěšné. Proto si myslím, že příští generace kryptoměn a digitálních aktiv může vyřešit některé problémy, na které Bitcoin poukázal.“
Podobnosti mezi Bitcoinem a Napsterem
V mnoha případech se dá tato analogie opravdu pochopit. Bitcoin i Napster v jistém smyslu oba „podkopaly“ tradiční, regulované infrastruktury. Na druhou stranu v dnešní době většina lidí Napster nejenže nepoužívá, ale téměř už ani nezná. Zda takový osud potká i Bitcoin, je dnes ještě opravdu těžké určit.
Závěr
I když taková analogie může být opravdu zajímavá, je otázkou, zda je myšlena opravdu nezištně. CEO Ripple totiž může právě takhle naznačovat, že Bitcoin selže a bude nahrazen jinými, novějšími projekty, založenými na blockchainu. Právě v případě, že by se tak stalo, by Ripple mohl být jeden z nejvážnějších adeptů úspěch v éře po Bitcoinu (pokud by taková situace opravdu nastala).
Disclaimer: My v Kryptomagazínu však určitě netvrdíme, že Bitcoin by měl selhat, stejně jako to, že by ho měl právě Ripple nahradit. Snažíme se pouze kriticky a nezaujatě okomentovat situace, jenž by mohly nastat v budoucnosti.
Opravdu, ale opravdu nejhloupější příspěvky jsou od Denisy Ogurčákové. Veškeré její články přesně zapadají do formátu i-dnes Hlavním účelem článku je vždy přinést radioaktivní informací, obvykle ve stylu „Bijte všichni na poplach zachraň se kdo můžeš“ Když neutečeš, umřeš a u kryptoaměn to znamená. Prodej všechno nebo ti nezbude vůbec nic. Hlavní problém však je ve sčítání jablek a hrušek. Používání jakýchsí kusých informací typu jedna paní povídala. Řada čtenářů je díky těmto článkům dezorientovaná a vytváří si pohled na PRAVDU ve stylu Denisy Ogurčákové, která rozumí kryptoměnám jak koza naklaďáku. Stejně jak srovnávání Bitcoinu s Napstrem