Množství stablecoinů v roce 2021 roste – co stojí za tímto raketovým růstem?

4.8
(4)

Rok 2021 se do kryptoměnových dějin bezpochyby zapíše jako jeden z nejikoničtějších roků, pokud jde o samotnou úroveň růstu celého ekosystému. Mezi vítěze, které zažily největší růst, pak patří stablecoiny, které využily příležitosti a během roku expandovaly.

Hvězdný vzestup stablecoinů 2021

Na začátku roku se jejich tržní kapitalizace pohybovala kolem 50 miliard dolarů, v současnosti však tato hodnota přesahuje částku 120 miliard dolarů.

V čele žebříčku stablecoinů stojí USDT společnosti Tether, který se může pochlubit ohromující tržní kapitalizaci 76,20 miliardy dolarů, což jej na čtvrté místo mezi největšími kryptoměnami. Následuje USDC, jehož nabídka zaznamenala pozoruhodný růst o více než 50 % a jehož celková hodnota se pohybuje kole 42,24 miliardy USD.

V žebříčku kryptoměn se umístil na osmém místě. Mezi další oblíbené a využívané stablecoiny patří mimo jiné Binance USD, Dai a TerraUSD, kdy každý z těchto stablecoinů zaznamenal během 12 měsíců podobně velký růst.

Podle dat společnosti The Block Research se stablecoiny dostaly do popředí v důsledku toho, že maloobchodní obchodníci ve velkém vsadili na protokoly DeFi. Výzkumný tým jako další důvod raketového nárůstu používání stablecoinů identifikoval deriváty. Podle Paola Ardoina, technického ředitele společnosti Bitfinex, několik derivátových kanálů vypořádává budoucí kontrakty právě pomocí stablecoinů.

Stablecoiny si také získaly dobrou pověst a oblibu díky zlepšení přeshraničních plateb a zvýšení finanční inkluzivity. Díky jejich snadnému použití zaznamenávají kryptografické platební platformy nárůst používání stablecoinů, které stále větší množství uživatelů používá k placení za širokou škálu zboží a služeb.

Nebyla to ovšem zas až tak bezstarostná jízda

S tím, jak rostla popularita stablecoinů v roce 2021, se emitenti špičkových stablecoinů dostali do problémů s regulačními orgány. Neschopnost společnosti Tether řádně zveřejnit své podíly a financování poškodila celou image stablecoinů.

V důsledku toho Komise pro obchodování s komoditními futures v říjnu nařídila společnosti Tether zaplatit částku 42,5 milionu dolarů a v únoru newyorský generální prokurátor prohlásil, že “tvrzení společnosti Tether, že její virtuální měna byla po celou dobu plně kryta americkými dolary, byla lež”.

Bylo také zjištěno, že společnost Circle, emitent USDC, byla vyšetřována Komisí pro cenné papíry (SEC). Kromě vyšetřování se nejen v USA stále častěji objevují výzvy regulačních orgánů, aby stablecoiny byly regulovány stejným způsobem jako banky a další finanční instituce.

To ostatně také bylo součástí doporučení uvedených v prezidentské pracovní skupině pro finanční trhy ve spolupráci s OCC a FDIC (Financial Crisis Inquiry Commission – vyšetřovací komise pro finanční krize)

Závěr

Pomalu se končící rok 2021 byl pro celý ekosystém virtuálních měn poměrně pozitivní. Viděli jsme nová maxima na mnoha coinech, vstup a zájem institucí a nelze se ani moc divit, že regulační orgány po celém světě mají snahu celý tento průmysl uchopit a usměrňovat. A právě u stablecoinů je tato snaha vidět asi nejvíce.

Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.8 / 5. Počet hlasujících 4

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img