MMF: Zákaz kryptoaktiv nemusí být z dlouhodobého hlediska účinný

5
(5)

Zdá se, že Mezinárodní měnový fond (MMF) zaujímá v poslední době ke kryptoměnám mnohem rozvážnější přístup.

Rétorika MMF směrem ke kryptoměnám se mění

Ve svém blogovém příspěvku z 22. června tento globální věřitel diskutoval o potenciální účinnosti zákazu kryptoaktiv a vyzval k vstřícnějšímu přístupu k jejich správě. Při pohledu na region Latinské Ameriky a Karibiku (LAC) MMF vyzdvihl pokrok, kterého země jako Bahamy, Brazílie či Jamajka dosáhly. Uvedl, že právě země LAC vedou v přijímání kryptoaktiv. Několik zemí již (s cílem zvýšit finanční inkluzi, posílit platební systémy a snížit náklady na přeshraniční převody) zavedlo CBDC.

Podle MMF podnítily poptávku po kryptoaktivech jejich potenciální výhody, včetně ochrany před ekonomickou nestabilitou a lepšího finančního začlenění. I přes tento růst však varoval, že přijetí kryptoaktiv s sebou nese také výzvy a rizika. Uvedl, že zvláštnímu riziku čelí země s historicky nestabilní situací, nízkou institucionální důvěryhodností a korupcí.

V příspěvku pak MMF poukázal na rizika spojená s přijetím kryptoaktiv, jako je Bitcoin. Jejich přijetí jako prostředku směny totiž nemusí být všeobecně rozšířené.

Salvadorská zkušenost s Bitcoinem naznačuje, že existují rizika spojená s přijetím “nekrytých” kryptoaktiv. Těch, která se při tvorbě hodnoty spoléhají spíše na nabídku a poptávku než na nějaké aktivum a která podléhají značné volatilitě cen, i když jsou výslovně podporována vládou.

Navzdory nastíněným rizikům MMF uznal potenciální přínosy kryptoměn. Zdůraznil ovšem (z hlediska účinného řízení rizik) význam regulace a politických rámců šitých na míru.

Ačkoli několik zemí kryptoaktiva vzhledem k jejich rizikům zcela zakázalo, tento přístup nemusí být z dlouhodobého hlediska účinný. Místo toho by se měly zaměřit na řešení hnacích sil poptávky po kryptoaktivitách, včetně neuspokojených potřeb občanů v oblasti digitálních plateb, a na zvýšení transparentnosti, a to zaznamenáváním transakcí s kryptoaktivy do národních statistik.

Závěr

Tento blogový příspěvek MMF navazuje na jeho předchozí post o účinných politikách pro kryptoaktiva. V únorové zprávě s pokyny se jeho autoři obrátili na členské země ohledně důležitosti vhodné politické reakce na kryptoaktiva s argumentem, že “nedělat nic je neudržitelné, protože kryptoaktiva se mohou i nadále vyvíjet”. A to navzdory nedávným ne příliš pozitivním událostem v kryptoměnovém odvětví.

Měnící se postoj MMF ke kryptoaktivům odráží jeho uznání významu regulace a politických rámců přizpůsobených tomuto sektoru. Tento posun nám také naznačuje pokrok pro odvětví digitálních měn jako celku.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 5

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img