MMF: univerzální měna centrálních bank by mohla změnit budoucnost globálních plateb

5
(3)

Budoucnost financí se řeší na mnoha místech a stranou nezůstává ani Mezinárodní měnový fond (zkráceně MMF, anglicky: International Monetary Fund, zkratka IMF). Ten přišel s tvrzením, že univerzálně přijímaná digitální měna centrální banky (CBDC) by mohla radikálním způsobem změnit současný stav globálního platebního a finančního systému.

V nově zveřejněném dokumentu o prostředí rezervních měn zdůrazňuje MMF nové trendy ve vývoji CBDC a říká, že univerzální digitální měna by mohla být přínosem pro vlády i spotřebitele.

“V poslední době se do popředí dostává myšlenka univerzálního CBDC. Syntetická hegemonická měna podporovaná košem CBDC by mohla poskytovat efektivnější domácí a přeshraniční platební služby a těžit z důvěryhodnosti několika centrálních bank, které ji budou podporovat. Taková architektura by mohla změnit poptávku po rezervách denominovaných v měnách v koši na základě jejich relativní váhy.“

Příspěvek poukazuje na soukromý pokus společnosti Facebook o vytvoření globálního stablecoinu (GSC) s názvem Diem, který by byl podpořen košem několika fiatových aktiv.

Globální stablecoin (GSC)

Ve zprávě se dále píše, že spuštění GSC by tak mohlo zvýšit poptávku po jednotlivých rezervních měnách, na kterých by GSC stál. GSC však nemusí být podporovány stávajícími rezervními fiat měnami a samy by mohly v budoucnu dosáhnout stavu rezervní měny. Je také možné, že by se více než jen jeden globální stablecoin mohl stát rezervním aktivem.

Ačkoli se v dokumentu uvádí, že dominance amerických dolarů bude pravděpodobně přetrvávat i v dalších letech, analytici MMF tvrdí, že nové technologie mohou mít zásadní dopad na strukturu a pohyb rezervních měn jako celku.

„Historické precedenty náhlých změn naznačují, že nový vývoj, jako je vznik digitálních měn a nové platební systémy, by mohl urychlit přechod k novému prostředí rezervních měn.“

Závěr

Digitálním měnám centrálních bank (CBDC) se na Kryptomagazinu věnujeme poměrně pečlivě a snažíme se podrobněji informovat o všech pokrocích, kterých se na tomto poli podařilo dosáhnout. Mezi země, které jsou v tomto nejdále a již spustily pilotní projekty k testování funkčnosti svých digitálních měn, patří zejména Švédsko se svou e-kronou a Čína s digitálním juanem.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 3

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
3 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Kokin
Hodnocení článku :
     

To určitě nejlepší je bitcoin nějaký {edited} od bank nikdo nechce

Milan

Jaký význam bude mít kryptoměna spravovaná MMF, resp. jakoukoliv centrální správou. Kdo toto může myslet vážně??

hal

Staru búdu natrú novou farbou.

spot_img