Milionář chce vybudovat blockchain město uprostřed pouště – utopie nebo budoucnost?

0
(0)

Jen před několika málo dny to bylo přesně 10 let, co byl oficiálně vydán whitepaper první kryptoměny – Bitcoin. Právě prostřednictvím Bitcoinu spatřila světlo světa i nová peer-to-peer technologie, blockchain, která má podle odborníků přinést stejnou změnu, jako přinesla Průmyslová revoluce nebo internet. Právě díky obrovskému potenciálu této technologie se najdou lidé, kteří se snaží výrazně zlepšit poměry dnešní doby. Velmi podobný cíl si klade i společnost Blockchains, která nedávno koupila pozemky v americké Nevadě, na kterých chce vybudovat město fungující výhradně na blockchainu. Je to však reálné?

Blockchainové “Las Vegas”

I tak bychom toto město mohli “pracovně nazvat,” protože právě s městem Las Vegas má toho hodně společného. Nachází se ve stejném státě v USA, v Nevadě a stejně jako Las Vegas, tak i toto město se má nacházet v poušti. Toto město (zatím nazývané jako smart city nebo Innovation Park) má být vybudováno zcela od základů.

Jeffry Berns, CEO společnosti Blockchains a rovněž hlavní investor tohoto projektu, koupil 67 000 akrů pouště na výstavbu tohoto města. Společnost Blockchains se vyjádřila, že tato plocha má být použita pro novodobé “high-tech” město, které má spustit stejnou vlnu změn, jakou přinesla Průmyslová revoluce. Stát Nevada měl za prodej této plochy nacházející se na severu státu obdržet až 180 milionů dolarů.

Nenechte si ujít náš další článek: Dubaj buduje vládu postavenou na blockchainu

“Innovation Park” má v plánu využívat více než jen blockchain

Slova Jeffryho Bernse ohledně tohoto projektu jsou určitě velmi smělá.

“Ve zmiňovaném městě se kromě využívání blockchain technologie budou zkoumat a vylepšovat i technologie jako AI (umělá inteligence), 3D printing (3D tiskárny) a nanotechnologie. Stejně tak se stane i finančním a business centrem pro všechny lidi, kteří se budou snažit z nových technologií profitovat, vylepšovat a využívat je. “

Je možné, že právě díky velikosti tohoto projektu přilákal Jeffry Berns pozornost i velkých médií, jakými jsou například The New York Times. Nathaniel Popper se v jednom článku pro zmiňované americké noviny nechal slyšet, že taková představa hraničí s naprostou utopií.

“Jeffry Berns si představuje komunitu lidí rozprostřených na obrovské ploše, kde vše od domácností, škol ale i veřejných prostor bude podřízeno jen a jen technologii blockchain.”

Pomůže podpora politiků v Nevadě?

Nathaniel Popper zčásti zpochybnil takovouto představu o Innovation Parku. Vždyť už jen název jeho článku měl jasný podtón “Kryptoměnový milionář chce vybudovat utopii v Nevadě.” Samozřejmě, že na první pohled se jedná o velmi smělý projekt (v klidu můžeme říci, že opravdu jde o utopii), avšak již nyní se najde poměrně hodně zajímavých podporovatelů tohoto projektu.

Samotní politici v Nevadě se budou snažit Jeffrymu Bernsovi vyhovět. Pro tento stát by totiž úspěch daného města měl cenu zlata (nebo minimálně druhého Las Vegas). Minulý měsíc se měl například Berns setkat s guvernérem Nevady Brianem Sandovalem. Podle jeho slov má být takovéto smart city nebo “Innovation park” (Park inovaci), jak ho Sandoval nazývá, pro Nevadu obrovským příslibem do budoucna. Navíc existují tvrzení, že se o projekt měl zajímat i Elon Musk, jehož vám určitě představovat nemusíme.

Mohlo by vás zajímat: Elon Musk něco chystá? – Na Twitteru píše o Bitcoinu!

Sdílená energie jako první krok

Dne 1.11.2018 měla společnost Blockchains a NV Energy podepsat memorandum, v němž je jasně specifikována jejich vzájemná spolupráce a jak NV Energy pomůže danému městu s energií. Má jít o naprosto jedinečný projekt, protože výroba energie má být regulována právě obyvateli daného města. Ti by měli být mimo jiné zodpovědní i za její uskladnění a spotřebu. Vše by pochopitelně mělo být zastřešeno technologií blockchain.

Berns se vyjádřil, že taková spolupráce je jednou z prvních a v plánu jich je pro smart city určitě mnohem více. Sám však vnímá důležitost tohoto kroku, protože právě takovéto sdílení a rozhodování o všem (včetně energii), je základní esencí blockchainu.

Tip redakce: O blockchain technologii se stále více zajímají velké firmy

Závěr

Představa to je určitě krásná. Město, které by mohlo tímto způsobem fungovat, by určitě mělo velmi malé (pokud vůbec nějaké) problémy například s korupcí. Nicméně je to vůbec možné? Dá se takové město vybudovat uprostřed pouště? A bude opravdu fungovat tak, jak si to společnost Blockchains v čele s Jeffry Bernsem představují? Otázek by se určitě našlo ještě mnohem více. Nechme se tedy překvapit, zda se podaří takové město úspěšně vybudovat nebo se dočkáme zjištění, že je to zatím velmi, velmi utopistické.

Přeloženo ze slovenského originálu, který pro čtenáře Kryptomagazínu připravil Marek F.

Zdroj:
bitcoinist.com

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Rob

Přes blockchain mohou bezpečně procházet jakákoliv a jakkoliv strukturovaná data, která není žádoucí měnit, pouze je vršit. Nejen platby. Doly mohou případně zajišťovat výpočetní výkon pro virtuální stroje, využívané městem. I dnešní BC (blockchain) technologie město hravě zvládnou. Klíčové bude řešení integrace služeb a výstavba. Ve skutečnosti je to děsně zajímavý projekt. Držím palce.

Kim

Když to šlo v Brazílii tak proč ne v poušti

spot_img