MicroStrategy a Silvergate jsou letos nejvíce shortované kryptoakcie

0
(0)
Denisa Falta
Denisa Falta
Původem vystudovaná ekonomka, se zkušenostmi z bankovnictví, neziskovek a později s vlastním podnikáním. Přes sci-fi, zejména utopické a dystopické romány, jsem se dostala až ke kryptoměnám a blockchainu. Na nich mě fascinuje možnost sledovat v přímém přenosu to, co by dřív bylo považováno za sci-fi.

MicroStrategy je oblíbenou společností pro shortaře, kteří hledají velké propady, stejně jako třeba Silvergate. Ke včerejšímu dni byla tato americká softwarová společnost uvedena jako jedenáctá nejčastěji shortovaná akcie vůbec.

Nejčastěji shortované kryptoakcie

Těsně před MicroStrategy na desátém místě je kryptobanka Silvergate Capital Corporation, která v březnu půjčila MicroStrategy 205 milionů dolarů, zajištěných bitcoiny, na nákup dalších přibližně 4 000 bitcoinů.

Otazníky kolem půjčky

Úroková sazba této půjčky nebyla nikdy zveřejněna a je bizarní, že bývalý šéf MicroStrategy Michael Saylor kdysi prohlásil, že firma má v úschově všechny své bitcoiny, což naznačuje, že Silvergate možná nemá přístup k aktivům, proti kterým si firma půjčila peníze.

Silvergate Capital a FTX

Společnost Silvergate Capital, která se od začátku roku propadla o 87 %, nebyla v seznamu nejčastěji shortovaných akcií tak často jako MicroStrategy. Od listopadové imploze společnosti FTX se jí však dostalo zvýšené pozornosti. Silvergate byla jedním z hlavních bankovních partnerů FTX a Alameda Research a u FTX držela až 1 miliardu dolarů v krypto vkladech.

Generální ředitel společnosti Alan Lane prohlásil, že “spekulace” a “dezinformace” šíří prodejci krátkých pozic, a dodal, že firma při zasílání plateb společnosti Alameda Research vždy postupovala s náležitou péčí.

Žaloba na Silvergate

Někteří investoři společnosti Silvergate ji žalují kvůli ztrátám způsobeným tím, že nedokázala odhalit praní špinavých peněz ze strany svých klientů. Žaloba tvrdí, že prostřednictvím společnosti bylo vypráno až 425 milionů dolarů.

Potíže společnosti Silvergate však nezačaly s krachem FTX. Na konci třetího čtvrtletí firma vykázala ztrátu 90,55 milionu dolarů a celkovou ztrátu za celý rok ve výši 403 milionů dolarů.

Těžaři jsou také v krizi

Další nejvíce shortovanou akcií po MicroStrategy je totiž Marathon Digital Holdings, firma pro těžbu bitcoinů se sídlem v Las Vegas. Marathon se od začátku roku propadl o 86 %.

Těžaři v posledních měsících prodali rekordní množství bitcoinů, jen aby se udrželi nad vodou. Výprodej se sice v říjnu zpomalil, ale objevují se spekulace o tom, že i těžaři jsou nyní také těžce ztrátoví.

Shortování a rizika

Vydělávat peníze shortováním je mnohem obtížnější než být na dlouhé straně kvůli vyšší volatilitě, kterou přináší pokles. Shortaři se totiž mohou také zmýlit, přestože mají zdánlivě jasný směr. Jedním z konkrétních případů je společnost Granite, která ztroskotala na shortování společnosti MicroStrategy.

Závěr

Jste příznivci shortování kryptoměn nebo akcií kryptofirem? Nebo raději hodlujete? Podělte se o Váš přístup v komentářích nebo na níže uvedených sociálních sítích či diskusním fóru.

Jsme také na sociální síti LinkedIn. Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde naleznete další zajímavý obsah. Máme také Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream. Podporu nám můžete vyjádřit skrze Patreon ZDE.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img