Metcalfův zákon a kryptoměny

0
(0)
Denisa Ogurcakova
Denisa Ogurcakova
Kryptoměny mi vždy přišly zajímavé a svět blockchainu doslova fascinující, proto jsem se o tomto tématu chtěla dozvědět více a zapojila se do týmu kryptomagazínu.

V současné situaci, kdy si trhy dělají, co chtějí a nedávají nám mnoho důvodů k radosti, je nejlepší možnou volbou, zaměřit se na vzdělávání. V našem Kryptomagazínu se vám s tím snažíme pomoci prostřednictvím množství článků (vynikající na pochopení kryptoměn je například Problém Dvou Armád nebo naše Knihovna zajímavých zdrojů). Dnes máme pro vás připraven další edukační článek, kde se podíváme na Metcalfův zákon a jeho spojení s kryptoměnami.

Robert Metcalfe

Spoluzakladatel Ethernetu a rovněž společnosti 3Com Robert Melancton Metcalfe stál za zrodem takzvaného Metcalfového zákona. Poprvé byl zmíněn již v 80. letech minulého století, ovšem až v roce 1993 byl oficiálně formulován. Jde o vztah vyjadřující závislost sítí (telekomunikačních, internetových, telefonních) a počtu uživatelů.

Je logické, že čím je větší síť (čím má více uživatelů), tím je větší i její hodnota. Otázka však zněla, do jaké míry daná hodnota naroste. A právě Robert Metcalfe zjistil, že by mělo jít o exponenciální růst. Velmi jednoduše řečeno, hodnota sítě se rovná druhé mocnině počtu uživatelů.

V klasické ekonomice to však neplatí. Pokud se zvyšuje počet vstupů, tak produkt každého dalšího vstupu klesá. Pokud bychom si takový příklad chtěli vysvětlit, představme si situaci, kdy dostanete za úkol vykopat kanál. Pokud vám přijde na pomoc kamarád, tak se vám podaří vykopat kanál dvakrát rychleji. Avšak další nárůst v lidech, kteří by kanál kopali, se nesetká se 4-násobným a ani 8-násobným nárůstem.

Metcalfův zákon a kryptoměny

Pokud by se někdo rozhodl aplikovat Metcalfův zákon, výsledek by jej určitě překvapil. Od roku 2015 až do května minulého roku se vývoj ceny Bitcoinu a počet peněženek shodoval přesně s Metcalfovým zákonem. V květnu však začal Bitcoin, ale také všechny kryptoměny, růst až příliš rychle. Výrazně se tak vychýlil od Metcalfového zákona. Například v prosinci by měla být podle tohoto zákona hodnota jednoho Bitcoinu okolo 3 000 dolarů. Všichni ale dobře víme, že v té době se jeden Bitcoin prodával až za 20 000 dolarů.

Zajímavostí například bylo, že se Metcalfův zákon velmi pěkně aplikoval na růst sítě Facebooku nebo Tencentu. Po dobu téměř dvou a půl roku daný zákon platil i pro Bitcoin. Avšak koncem roku nás měl upozornit na to, že byl Bitcoin předražený, a to téměř až 7-násobně. Korekce, které přišly začátkem tohoto roku, ceny potlačily výrazně dolů, a tak nám Metcalfův zákon může nyní naznačit, že se Bitcoin z boomu dostává zpět na správné hodnoty.

Závěr

Zda se budete Metcalfovým zákonem řídit, necháme jen na vás, avšak za určitých podmínek může posloužit jako vhodný nástroj pro kontrolu vývoje trhu a cen BTC. Určitě byste ho však neměli brát za jediný indikátor pro vývoj trhu.

Přeloženo ze slovenského originálu, jehož autorem je Marek Feder. 

Zdroje:
technologyreview.com
roklen24.com

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img