[Recenze] LiteBringer: první velká hra na blockchainu LTC

4.6
(5)
Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

LiteBringer, PC hra vyvinutá společností CipSoft, byla spuštěna 15. září. Hra s fantasy tématikou běží na litecoinovém blockchainu a dává hráčům možnost vydělávat a obchodovat Litecoin plněním úkolů a obchodováním. Pojďme se na hru podívat blíže.

Něco o hře

LiteBringer je úplně první velká hra na blockchainu LTC.

“LiteBringer využívá revoluční potenciál blockchainu jako pouze několik málo her. Jako skutečně decentralizovaná aplikace se celá hra odehrává v litecoinovém blockchainu, aniž by byly zapojeny servery. Což dává hráčům bezprecedentní kontrolu nad hrou,”

uvedl CipSoft na webu LiteBringer.

Hráči budou moci využít blockchain k vylepšení svých postav, obchodování s herním obsahem a s ostatními hráči a vydělávání LTC prostřednictvím samotné hry. Kdykoli hráč provede transakci, například zakoupením nové zbraně nebo kosmetického obsahu pro svou postavu, tato transakce proběhne na litecoinovém blockchainu.

Hra je tedy plně závislá na Litecoinu. A to i tvorba postav a dostupnost mise, takže hráči budou potřebovat malé množství LTC, aby mohli hru začít hrát. Pro výběr právě LTC měli vývojáři svůj důvod. Hra je totiž velmi citlivá na výši poplatků. Pokud by běžela na blockchainu Etherea, byla by při zvýšení ceny poplatků nehratelná.

A jak to vypadá v praxi?

Když jsem se dozvěděla, že je úplně nová, na blockchainu založená hra, zkusila jsem ji. Když se mi stahoval instalátor, koukla jsem na tutoriály udělané přímo týmem, které jsou dostupné na YouTube. Překvapilo mě, že člověk potřebuje již Litecoin vlastnit, aby mohl vůbec začít hrát.

V zemi zvané Asirenia, kde budete svou postavu posílat plnit úkoly, si můžete vybrat ze 3 základních tříd: Fighter, Rouge a Sorcerer. Jakmile se dostanete na maximální, 30. level, můžete se specializovat do pokročilých tříd, které jsou celkem 3 pro každou základní třídu. Jelikož jsem hrála za třídu Sorcerer, mohla bych si vybrat z Battlemage, Priest, nebo Warlock.

Pro dosažení úrovní je potřeba plnit tři druhy důležitých úkolů: tzv. Shrines, potom typické mlácení v dungeonu za zkušenostní body a mise, které vám zaručí výzbroj a výstroj. Každý typ mise má vlastní symbol, čímž je lehké je rozeznat. K rozeznání, kam můžete postavu poslat na misi je též jednoduché. Na mapě jsou ty úkoly, které nezvládnete, vyznačeny červeně.

Při boji s nestvůrami narazíte v LiteBringer na to, že každá nestvůra má svůj element, proti kterému můžete použít protielement pro maximální sílu.

Po nepříjemném zjištění jsem si vytvořila postavu a za malý poplatek jsem vyslala svou postavičku na misi. Po vyslání mě čekalo další překvapení – do splnění úkolu se nepočítá čas, nýbrž bloky. A abyste byli schopni svou postavu stále na úkoly posílat, potřebujete předplatné, které je na určitý počet bloků a dle tvůrců vydrží cca měsíc. V tomto bodě jsem začala být podezřívavá, že hra nebude asi úplně taková, jakou ji společnost prezentuje.

Po tom, co se moje postavička snažila splnit úkol, zjistila jsem, že můj počítač, který je normálně nehlučný (pokud tedy nehraji něco extra náročného), vrčí jak o život. Po otevření správce úloh jsem našla, že tato hra si bere opravdu velký výkon. Až moc velký na hru, která je v podstatě obrazová RPG klikačka.

Klady a zápory

Pokud máte rádi fantasy svět na principu plnění úkolů s hrdinou, tato hra vás vtáhne do poutavého světa. Čeká vás zde komplexní herní systém, který je uživatelsky přívětivý a velmi dobře zpracovaná, přehledná grafika. Jako každá klikačka je i tato hra hlavně o čtení a vyvážení vašich předmětů na jednotlivé mise a cílem je najít co nejlepší zbraně a zbroj. Přeci jen je hra od tvůrců hry Tibia, která pro mnohé hráče do teď nemá konkurenci.

Na druhou stranu, každý pohyb je blockchainovou transakcí. Vše, co ve hře uděláte, je zapsáno na blockchainu a z toho důvodu platíte peníze i za to, že můžete svou postavu vyslat na misi. Abyste mohli postavu vylepšit na maximální level, musíte začít s vlastní kryptoměnou. Další nepříjemností je předplatné, kde si předplatíte bloky pro plnění úkolů.

Věřím, že si hra najde své nadšence, kterým nebude vadit tento systém placení vlastní kryptoměnou.

Závěr

I když to tvůrci nepřiznávají, hra bere velký výkon a v podstatě využije váš počítač k těžení kryptoměny. Dotazy uživatelů, proč hra tolik zatěžuje počítač, tvůrci odpověděli, že je to z důvodu, že se renderuje do 60 snímků za sekundu (což je u klikačky fakt znát). Za mě tuto hru nedoporučuji. Vypadá zajímavě, ale pokud nechcete svůj počítač propůjčovat k věcem, jako je těžení, nemá smysl ji stahovat.

Příště se podíváme na další hry, které běží na blockchainu. 

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.6 / 5. Počet hlasujících 5

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
zaprvnimkamenemnamesici

Tak tedy nevim jak to hrala autorka clanku, ale me hra rozhodne nic netezi. Zatez CPU hrou je nekde na 1-2%, coz rozhodne neni tezba. Zatez GPU na 5-10% a teplota je velmi mala. Kdyz tezite na GPU teplota GPU stoupne na vysoke hodnoty jako je napriklad 86oC… takze take netezi ani pomoci GPU. Spis mela autorka problemy se zatizenim, protoze se zatim jeste jedna o beta verzi.

A co se tyce tech poplatku za kazdy krok ve hre … tak si musite uvedomit, ze to je dan za decentralizaci. A ty poplatky jsou opravdu minimalni (0.0001 CZK) a pritom si rozhodne mnohem vice vydelate.

spot_img