Liberland: Ekonomika nově vznikajícího národu stojí na kryptoměnách

0
(0)

Zprávy a souhrny

[Polední zprávy] • Čínská státní digitální měna bude použita v Hongkongu • Uniswap přidal skoro 58 000 nových uživatelů za měsíc • a další novinky

Připravili jsme pro vás přehled toho nejdůležitějšího, co se událo během posledního dne v kryptosvětě.  TRHY Celková tržní kapitalizace kryptotrhů za...

[Večerní souhrn článků] • Důvod, proč byl John McAfee včera v Evropě zatčen • a další články

Pokud máte málo času a nestíháte si procházet naše články po jednom, zkuste naše večerní shrnutí. Vše důležité, co...

Pokud jste zklamaní postojem vaší země ke kryptoměnám, můžete se stát občanem Liberlandu. Tento stát byl založen na sporné hranici Srbska a Chorvatska a jeho obyvatelé s oblibou platí kryptoměnami. Formulář se žádostí najdete na jejich stránkách.

Zatím evidují více než půl milionu žádostí a další přibývají na denní bázi. Pokud by se na území Liberlandu všichni jeho občané nastěhovali, stal by se nejlidnatějším státem světa.

Co je Liberland?

Tento zatím neuznaný stát, je totiž ve skutečnosti pouhých 7 kilometrů čtverečních pláže na břehu Dunaje (mezi Srbskem a Chorvatskem) a asi 10 km jižně od maďarských hranic. Je to území, které si nenárokovala žádná země. Toto území je podle jeho prezidenta a zakladatele označované jako „terra nullius“, tedy země nikoho.

Tento termín využil český ekonom Vít Jedlička a 13. dubna 2015 zde založil nový stát – Liberland. Hranice byly definovány tak, aby nezasahovaly do území Chorvatska ani Srbska a svojí rozlohou je, po Vatikánu a Monaku, třetím nejmenším suverénním státem.

Státní rozpočet v kryptoměnách

Národní finance stojí převážně na darech v Bitcoinu, Bitcoin Cash a Ethereu. Státní rozpočet ale představuje téměř tucet dalších kryptoměn. Rozpočet země byl zatím použit převážně na diplomatické účely. I přes to Liberland stále nedosáhl žádného velkého pokroku v mezinárodním uznaní suverenity. Občané Liberlandu se ale nevzdávají.

Vlastní měna

Země právě zavádí vlastní právní systém postavený na blockchainu a 13. dubna, v den třetího výročí založení státu, začne distribuovat vlastní měnu nazvanou Merit (Zásluha).  Ta bude umožňovat spoluúčast na chodu státu.

Sleduje ho celý svět

Tento sympatický projekt má množství příznivců po celém světě, kteří vyjadřují svou podporu v mnohých médiích, ale i finančními dary.

Tento mladý stát je sousedními zeměmi vnímaný zatím pouze jako vtip. Zajímavé v tomto kontextu je, že občané Liberlandu, které chorvatská nebo srbská policie uvidí přecházet jejich hranice, mohou být zatčeni. Už se tak dokonce stalo, jak vysvětluje Jedlička:

„Byli jsme obviněni z nelegálního opuštění Chorvatska a Shengenského prostoru.“

To je však podle něj vlastně pozitivní:

„Je to fakticky potvrzení toho, že Liberland není součástí Chorvatska.“

Žij a nech žít

Právě naplnění této fráze je cílem občanů nového státu a pokud se s ním ztotožňujete, máte stále možnost zúčastnit se jejich boje.

Zdroje:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Liberland

https://liberland.org/cz/about/

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

1 komentář

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře