Kryptoměny – bude to utopie či dystopie?

0
(0)
Denisa Ogurcakova
Denisa Ogurcakova
Kryptoměny mi vždy přišly zajímavé a svět blockchainu doslova fascinující, proto jsem se o tomto tématu chtěla dozvědět více a zapojila se do týmu kryptomagazínu.

Kryptoměny a decentralizované aplikace mají světlou, ale zároveň i svou temnou stránku. Záleží, jak je s nimi nakládáno. Když se podíváme do vzdálenější budoucnosti, mohly by kryptoměny pomoci lidem zvýšit svobodu, finanční suverenitu a nezávislost. Na stranu druhou by na nás tyto technologie mohly svést na temnou cestu dozorčího kapitalismu a útlaku ze strany státu. Osvobodí nás, nebo zotročí?

Decentralizovaná utopie

Mnoho investorů a zastánců decentralizace vidí k blockchainu světlou budoucnost. Digitální měna totiž může fungovat zcela bez zásahu státu či centrálních bank. Protokoly o decentralizovaném financování (DeFi) by dle jejich vizí poskytovaly finanční služby všem a velká část obyvatelstva by pracovala ve skutečně celosvětové obchodní síti typu peer-to-peer, která funguje na blockchainu.

Větší transparentnost při podnikání by vedla k nárůstu etických obchodních praktik, oproti tomu lidé, kteří jsou u moci, by nesli větší odpovědnost. Nové možnosti financování založené na tokenech by malým a středním podnikům umožnily hrát významnější roli v globální ekonomice.

Přijímá demokracie by se stala běžnější díky důvěryhodnějšímu hlasování. Veškeré náklady na finanční transakce by se snížily. Jednotlivci by si se svým datovým vlastnictvím mohli dělat co by chtěli. Kapitalismus s dohledem by zemřel a banky by se staly nepotřebnými.

Vše to vypadá na krásnou novou éru, možný je však i opačný scénář.

Dystopická budoucnost

Technologie založené na blockchainu mají potenciál posílit jednotlivce, tato ambice se však dá i lehce otočit. Blockckain v rukou státu by mohl sloužit k vydávání digitální totožnosti občana a být zároveň propleten s jeho finančními záznamy, historií o zaměstnání, právním statusem, lékařskou minulostí a dalšími citlivými údaji. ID založené na blockchainu lze použít jako přístupový klíč pro veřejné služby, jako je doprava, letiště, restaurace nebo dokonce přístup do určitých oblastí města. Tento přístup by mohl stát dle potřeby ovládat.

Z ochrany soukromí je rázem jeho sledování. A nemusíme chodit daleko, abychom se na podobný scénář podívali i v reálném světě. Například Čína již plánuje zavedení digitální měny, která by umožnila sledovat finanční transakce svých občanů.

Čínský vzor?

Připravovaná digitální měna bude vydána centrální bankou. Namísto decentralizované veřejné knihy však čekejme soukromou účetní knihu, provozovanou státem.

Čína tak bude moci sledovat veškeré transakce každého jedince a zároveň je blokovat či dle libosti zmrazit.

Nejděsivějším aspektem čínské dystopie je snaha o exportování jejích plánů i do jiných zemí. Pokud se lidové republice podaří sledovat a kontrolovat své obyvatele, můžou se o to začít zajímat i ostatní vlády.

Závěr

Je těžké odhadnout, jaká budoucnost nás čeká a jak se tyto technologie budou dále rozvíjet ve světě. Jaký směr myslíte, že vývoj kryptoměn a technologií obecně nabere? Podělte se s námi v komentářích pod článkem.

Co číst dále?

Kultovní román 1984 slaví 70 let, mnohé z předpovědí vycházejí

 

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
pietro

Budoucnost bude taková, jakou si ji uděláme. Nikdy bychom neměli dovolit, aby stát zneužíval data svých občanů tak, jak k tomu dochází v Číně.. A blockchain je jen prostředek, dá se využít různými způsoby.

spot_img