Konzervativní investiční produkty, vyplatí se ještě dnes?

5
(2)

Zprávy a souhrny

Verča
Verča
V živote som sa naučila pracovať s 2 aspektmi, ľuďmi a peniazmi. Keďže s ľuďmi sa človek učí tak povediac celý život, bola to práve oblasť financií, v ktorej som sa rozhodla napredovať. Napriek tomu, že som sa pohybovala a pracovala vo finančnom sektore a študovala ekonómiu - kryptomeny boli a aj sú pre mňa stále výzvou. Keďže obrátená psychológia funguje takmer 100 %, tak mňa dostala veta: „Ženy v krypte nie sú“ (alebo tak do 5 %). Samozrejme k nim patrí vysoký potenciál a zároveň rizikovosť. Netreba však zabúdať ani na ostatné aktíva a možnosti na trhu. Trh je ihrisko pre všetkých. Poďme sa oboznámiť s rôznymi možnosťami a pravidlami hry, ktoré nie vždy platia.

Žádný finanční produkt není dokonalý a neexistuje bezriziková investice.
V tomto článku se zaměříme na základní investiční produkty a možnosti zhodnocení jednotlivých nejkonzervativnějších produktů. Většina z nich je při započtení inflace v reálné ztrátě.

Produkty v bankách

Jednotlivé produkty v bankách budou v tomto roce na vkladech a termínovaných účtech (po odečtení inflace) v reálné ztrátě. Aktuálně úroky v bankách na vázanost minimálně 5 let nemají výnosnost více než 2 % ročně. Na kratší období úroková míra zhodnocení nepřesáhne 1 %. Porovnáme-li spořící účty bez vázanosti, tak jejich výnosnost je nižší a pohybujeme se až směrem k nulovým číslům. Vyšší úroky nabízejí banky na některé zvýhodněné akční produkty, na omezenou dobu, nebo od určitého obratu. Těžko však můžeme předpokládat, že bychom přesáhli hranici uvedených 2 %. U většiny vkladů a účtů je i 2% roční zhodnocení pouhým snem. Zároveň nemůžeme zapomínat na všechny poplatky za vedení účtu a za provedené bankovní operace.

Stavební spoření

Aktuální situace na trhu při extrémně nízkých úrokových sazbách znamená, že ani stavební spoření není extra výhodný produkt. Na českém trhu se pohybujeme v rozmezí 0,5 – 3,9 % ročně po započtení státní podpory (max. 10 % z vkladu a maximální roční výše dotace činí 2000 Kč – záleží od částky vkladu). Většinou je státní podpora poukázána klientovi dodatečně za poslední rok spoření a je vyplacena až v následujícím roce po jeho ukončení. Pro získání maximální podpory je třeba vložit alespoň 20 000 Kč za rok. Každý produkt je různé věkově ohraničený, některé mají přesné vymezení do 26 let (je třeba uzavřít pojištění ještě před dovršením 26 let, splácet spoření přesně uvedený čas, při předčasném ukončení ztrácíme nárok na bonus a další). Pokud nečerpá klient státní podporu, je úroková sazba na stavebním spoření od 0,5 % ročně – poplatky + extra bonusy (např. po splnění podmínek + 0,5 %.). Na základě těchto ukazatelů vidíme, že stavební spoření již není vhodným spořícím nástrojem. Vyplatí se jen určité skupině lidí, která splňuje podmínky pro zvýhodnění a chce konzervativní produkt na časové období 6 let. Je možné, že na základě aktuálních událostí spojených s koronavirem se budou měnit podmínky v bankách.

Státní a podnikové dluhopisy

U podnikových a také státních dluhopisů je třeba vědět, že na rozdíl od termínovaných účtů nemají garantovanou částku jistiny státem. Nemáme tu žádnou garanci. Podnikové dluhopisy jsou mnohem dostupnější, některé z nich mají reklamu na internetu nebo se o nich dozvíme od finančních poradců. Některé z nich nabízejí i relativně vysoké výnosy. V případě podnikových obligací investujete do podnikatelského subjektu nebo do konkrétní firmy na daný účel. Důležité je hlavně ověřit finanční situaci společnosti a které dluhopisy si vybereme.

V případě státních dluhopisů jsou ceny většinou určovány rentabilitou a stálostí dané ekonomiky. Aktuálně jsou dluhopisy v některých zemích dokonce v minusových hodnotách – platíme za to, že jim dáváme peníze. Tam, kde je extrémní úrok (okolo 7 % a více), musíme počítat se zvýšeným rizikem. Znamená to, že ekonomika je nestálá nebo měla v minulosti problém se splácením svých závazků.

Podílové fondy

Podílové fondy řeší diverzifikaci portfolia tím, že investujeme do desítek vybraných společností (dluhopisy, akcie) s různou ziskovostí a rizikem. V případě, že některé z nich neuspějí nebo zkrachují, hodnota podílového listu by neměla až tak utrpět a riziko se rozloží. Z dlouhodobého hlediska překonávají termínované vklady, které mají zhodnocení do 2 % ročně. V případě podílových fondů je však riziko vyšší a dané výnosy nemusí být reálné nebo může dojít k výkyvům. Ve fondech je i možnost měsíčních vkladů, popřípadě jednorázového vkladu. Prostředky umíme rozložit i do více fondů. Nevýhodou jsou hlavně poplatky za vedení, vklad a další služby, které snižují celkovou hodnotu. Pokud máte zisk, je zároveň třeba jej zdanit. Průměrný výnos se pohybuje kolem 2 % ročně, najdeme ale i výhodnější fondy, u kterých musíme vždy zvážit riziko investování a zohlednit inflaci.

Životní pojištění jako forma investování

Životní pojištění není investiční produkt a neslouží k spoření finančních prostředků. Primárně slouží při neočekávaných životních událostech jako zástava. V případě pojištění je třeba očekávat minimální výnos, často má nepřehlednou strukturu poplatků. Při bližším zkoumání zjistíme, že v konečném důsledku máme jen to, co jsme do spoření vložili, nebo ještě méně. Produkty k investování a pojištění se radikálně liší a většinou není výhodné je kombinovat, alespoň z pohledu výnosnosti investovaných prostředků. Skoro ve všech případech jsou produkty navrženy pro banky a společnosti – takže jsou extrémně nevýhodné, nebo jen nulové v rámci spoření. Po odečtení inflace, poplatků a daní se můžeme dostat i do záporných čísel. Rozebíráme zde jen investiční část životního spoření.

Investice do nemovitostí

K investování do nemovitostí musíme mít dostatek vlastních finančních prostředků, nebo investovat cizí zdroje – nejčastěji formou hypotéky. V případě, že čerpáme finanční prostředky z cizích zdrojů, musíme dopředu počítat s úrokem, který má fixaci většinou na 5 let – podle nastavení produktu. Následně při nepříznivé situací na trhu a zvýšení úroků se nám může splátka i zdvojnásobit. S tím je třeba počítat ještě předtím, než si vezmeme hypotéku. Pokud chceme na investici vydělávat, je třeba dokonale znát trh a odhadnout investici. V rámci nemovitostí je zde spíše prostor pro profesionály, nebo využití „zbytečných“ peněz, které máme navíc a chceme je „jen“ zhodnotit.

Pokud se podíváme na reálné zhodnocení investice při pronájmu, můžeme očekávat 4 %, pokud správně ohodnotíme cenu nemovitosti a odhadneme trh. Zároveň při změně na trhu se můžeme ocitnout i na nule nebo v minusových číslech. Náš vlastní dům/byt, ve kterém bydlíme, je pro nás pasivum, proto ho nemůžeme zařadit do investic. Znamená to, že i v případě, že by cena nemovitosti stoupla třeba 5násobně, neumíme na naší nemovitosti vydělat, protože ji užíváme a musíme počítat s náklady na její udržování. V případě růstu trhu (pokud bychom dům/byt prodali třeba 5násobně dráž), tak na základě trhu jiný byt, který koupíme namísto původního a ve stejném standardu pořídíme za stejnou cenu. Na příkladu vidíme, že na konkrétní investici nedokážeme vydělat, takže se nejedná o investici.

Závěr

Z hlediska uvedených konzervativních investic při aktuálním stavu na trhu vidíme, že v ideálním případě máme zisk okolo 2 %. Při současné inflaci na úrovni 3,7 % to znamená, že jsme 1,7 % v minusu bez odečtení poplatků a zaplacení daně z příjmů. Dá se předpokládat, že inflace na základě aktuální situace ještě vzroste.

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 2

Buď první kdo článek ohodnotí

6 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
6 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Jan

Dobrý den,
jaký máte názor na P2P půjčky?
U některých zprostředkovatelů může být výnos okolo 10%.

Jan

Pokud člověk půjčuje přes zprostředkovatele s garancí zpětného odkupu, pak skoro neexistuje riziko ztráty prostředků. Jiště. Zprostředkovatel může zkrachovat, ale to banky a ostatní instituce taky.

Dud

Poslední newsletter co mi přišel z J&T banky mě změnou úrokové sazby (0.06% APY) vytočil natolik, že jsem vybral vše co měl a poslal to na crypto.com. Peníze mám na earn v USDC s 8% (APY) a týdně dostávám úrok, který můžu okamžitě kartou utratit (zdravím ovocný světozor). Max. úrok u stablecoinu je 12% při 3 měsíční lock period.

Ještě lepší je pak lending na FTX…rozmezí 8-144%.

Radoslav

můžeš nám prosím popsat svoje zkušenosti s lending na FTX?

Reklama: