Co by mohlo způsobit konec Bitcoin boomu?

0
(0)
Denisa Falta
Denisa Falta
Původem vystudovaná ekonomka, se zkušenostmi z bankovnictví, neziskovek a později s vlastním podnikáním. Přes sci-fi, zejména utopické a dystopické romány, jsem se dostala až ke kryptoměnám a blockchainu. Na nich mě fascinuje možnost sledovat v přímém přenosu to, co by dřív bylo považováno za sci-fi.

Digitální peníze mají jednu velmi lidskou slabinu: psychologii.

Pokud jste si koupili Bitcoin na počátku roku 2017, kdy stál méně než 900 dolarů, mohli jste získat více než 1.200 procent. Ale vy jste to nejspíš neudělali. Možná jste nakoupili v listopadu nebo prosinci, protože cena dosáhla prvních rekordů – 10.000 dolarů, potom 15.000 dolarů, pak výše. Pokud byste byli mezi nešťastníky a koupili byste během posledního boomu při ceně asi 20.000 dolarů (17. prosince), ztratili byste k 16. lednu, kdy cena spadla na 11.200 dolarů, více než 40 procent svých peněz. Více než 2.000 dolarů z tohoto poklesu přišlo během 24 hodin, poté, co jihokorejský ministr financí Kim Dong-yeon uvedl, že země může zakázat obchodování s kryptoměnami, aby odradila lidi od spekulace.

Ale čistě na základě srovnání s tím, co stál Bitcoin před rokem, je aktuální cena Bitcoinu stále závratně vysoká.

Základní otázkou všech investorů do Bitcoinu proto zůstává, co by se muselo stát, aby se jeho cena ještě více propadla.

Hackerský útok na blockchain

Jeden takový černý scénář mluví o úspěšném hackerském útoku na blockchain. To je základní technologie, která zaznamenává a ověřuje každou transakci pomocí přesných kopií databáze, šířené na počítačích po celém světě. Útočník by mohl změnit historii blockchainu  ovládnutím více než poloviny výpočetní síly v síti. Ale to by bylo monumentálně obtížné; někdo s touto technologií by nejspíš místo toho raději „vstoupil do hry“ a vydělal na tom, říká Tyler Winklevoss, spoluzakladatel digitální burzy Gemini a jeden z největších držitelů Bitcoinu.

Problém s akceptací Bitcoinu a reálným použitím

Mnohem pravděpodobnější je riziko u běžných uživatelů. Například skutečnost, že i když se do Bitcoinu vložila spousta investorů a spekulantů, je stále obtížné používat měnu v reálném světě. Síť je pro malé transakce pomalá a drahá. A kdo by chtěl utrácet v Bitcoinech 4 dolary za kávu, pokud by příští týden mohly mít hodnotu 8 dolarů? „Moje velká obava je, že digitální měna zatím nedošla do fáze, kdy by se masivně používala k platbám, kdy by lidé říkali: Wow, nyní máme desítky milionů aktivních uživatelů, kteří ji denně využívají,“ říká Adam White, který provozuje GDAX burzu pod společností Coinbase. “To je jedno z největších existenčních ohrožení naší společnosti.“

Osobní neshody v komunitě kolem Bitcoinu

Mezi vývojáři Bitcoinu se objevila otevřená válka: jedna skupina upřednostňuje změny v síti, druhá ne. „Je třeba, aby se komunita developerů sešla a shodla se, jak nejlépe zajistit škálování u Bitcionu a případně další změny,“ říká Sheri Kaiserman, výkonná ředitelka ve společnosti Wedbush Securities, která věří v potenciál Bitcoinu a patří mezi jeho rané podporovatele i na Wall Street. Mezitím Bitcoin čelí konkurenci jiných digitálních měn, od  BitcoinCash až po Litecoin a Ether, které také zaznamenaly velké zisky a divoké změny.

Faktor lidské psychologie

Mohli byste strávit několik týdnů učením nuancí různých kryptoměn. Ale zásadní riziko pro Bitcoin není těžké pochopit. „Nejzásadnějším faktorem toho, co řídí cenu nahoru, je potenciálně to, co bude řídit cenu dolů,“ říká Adam Ludwin, generální ředitel blockchainového startupu Chain. „Je to v podstatě přesvědčení, že cena bude i nadále stoupat nebo klesat. Pokud se lidé domnívají, že bude i nadále klesat, má to sebepotvrzující efekt.“

Pro vysvětlení toho, jak to funguje, se Ludwin dovolává ekonoma Johna Maynarda Keynese. Ekonom přirovnal investování k novinové soutěži, kde čtenáři byli požádáni, aby vybrali obrázek osoby, kterou by většina ostatních lidí považovala za nejatraktivnější. Chtěl-li čtenář vyhrát, musel potlačit svůj vlastní úsudek a vsadit čistě na odhad toho, co by průměrný člověk shledal atraktivním. Nebo, ještě šíleněji, dokonce i na to, co si ostatní čtenáři mysleli, že by průměrný čtenář chtěl. Kryptoobchod je obecně „opravdu jedna z nejkrásnějších destilací keynesiánské soutěže krásy, která kdy existovala,“ říká Ludwin. Všechny investice mají některé z těchto spekulativních prvků, ale na rozdíl od, řekněme, akcií, Bitcoin nereprezentuje nárok na budoucí výdělky. Sázet na Bitcoin znamená jednoduše věřit, že jej ostatní budou taky chtít.

Jedním ze způsobů, jak interpretovat tyto psychologické jevy, je současná býčí nálada na trzích obecně. Navzdory obavám ohledně vývoje politiky, situaci v Severní Koreji a dalším informacím se zdá, že investoři mají náladu na to, aby přijali riziko, a mají strach, že jim utíkají velké zisky. Nebo je možná Bitcoin stinnou stránkou tohoto optimismu: mnoho lidí je přitahováno ke kryptoměnám, protože je považují za alternativu k systému, který se v roce 2008 zhroutil, a jejich víra v Bitcoin je těžko otřesitelná.

Každopádně je psychologie chování kryptotrhu velmi složitá – jediná věc, která je spolehlivá, je jeho volatilita.

S použitím zahraničních zdrojů zpracovala Denisa Falta

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img