Kolumbie zabrání daňovým únikům pomocí národní digitální měny

4
(1)
Denisa Ogurcakova
Denisa Ogurcakova
Kryptoměny mi vždy přišly zajímavé a svět blockchainu doslova fascinující, proto jsem se o tomto tématu chtěla dozvědět více a zapojila se do týmu kryptomagazínu.

Úředník kolumbijského místního daňového a celního úřadu naznačil plány do bunoucna pro vytvoření národní digitální měny.

Luis Carlos Reyes, šéf kolumbijského daňového a celního národního úřadu, prohlásil, že vláda nově inaugurovaného kolumbijského prezidenta Gustava Petra se bude snažit vytvořit digitální měnu, aby zabránila nezákonným finančním aktivitám, jako jsou daňové úniky.

Plány kolumbijské digitální měny jsou součástí nových opatření měnové politiky země, jejichž cílem je zvýšit transparentnost finančních transakcí, uvedl úředník v rozhovoru pro místní časopis Semana. Podle zprávy se daňové úniky v Kolumbii zatím odhadují na 6 nebo 8 % HDP země.

Reyes také poukázal na to, že potenciální digitální měna by byla velkým přínosem pro uživatelskou zkušenost.

CBDC nebo kopie projektu Petro?

Oficiální představitel nespecifikoval, o jaký druh digitální měny se přesně bude jednat. Jestli spíše o digitální měnu centrální banky (CBDC) nebo o národní měnu krytou aktivy, podobně jako u venezuelského projektu digitální měny Petro.

Hernando Vargas, technický náměstek guvernéra kolumbijské centrální banky, dříve zvažoval důsledky maloobchodního CBDC v Kolumbii na začátku roku 2022. Úředník poznamenal, že hotovost je preferovaným nástrojem nízkonákladových plateb v Kolumbii, a poukázal na potenciální hrozby ze strany kryptoměn a stablecoiny za určitých okolností.

“Linie obrany proti rozšířenému používání kryptoměn a stablecoinů je v Kolumbii slabší než v jiných jurisdikcích a diskuse o přijetí maloobchodního CBDC se stává obzvláště zajímavou.”

Tato zpráva přichází krátce poté, co byl nový kolumbijský prezident Petro zvolen do úřadu 7. srpna. Jak již bylo uvedeno, Petro je známý tím, že vyjadřuje podporu kryptoměnám, jako je bitcoin. V roce 2017 Petro navrhl, že BTC by mohlo vládě odebrat moc a vrátit ji lidem. „Virtuální měna je čistá informace a tedy energie,“ uvedl tehdy Petro.

Závěr

Podle posledních zpráv kolumbijská ekonomika ve druhém čtvrtletí překonala očekávání v podpoře Petrovy vlády, přičemž HDP údajně vzrostl o 12,6 % oproti očekávanému růstu 12,1 %.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4 / 5. Počet hlasujících 1

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Tomáš

Co ty jsi za ču..k. 🙏😄

spot_img