Kolik altcoinů vlastní velryby?

0
(0)

Zprávy a souhrny

Michal Fortýn
Jsem kryptoměnový nadšenec a redaktor, působící na portálu kryptomagazin.cz, rád pracuji s novými technologiemi. Jako gamer rád sleduji herní scénu a zajímám se o propojení herního světa s tím kryptoměnovým. #memelord

Ve včerejším článku jsme psali, že pouze 2 000 uživatelů Bitcoinu vlastní přes 40% všech vytěžených BTC. V dnešním článku se dozvíte, kolik procent altcoinů je ovládáno velrybami.

Velryby ovládají Tether

Uživatel IntoTheBlock na svém Twitteru zveřejnil počet nejbohatších adres, vlastnících danou kryptoměnu. Z přehledu je patrné, že velryby skutečně vlastní velkou část obíhající zásoby altcoinů, stejně jako u BTC.

Koncentrace velryb u altcoinů není překvapením. Existují však hranice udržitelnosti bohatství v decentralizovaném systému. Z tabulky můžeme vypozorovat, že pouhých 132 tetherových adres vlastní 63% veškerého objemu.

Tether tak společně s Litecoinem mají vyšší koncentraci bohatství než zbytek kryptoprůmyslu. Nejmenší koncentraci z daných altcoinů má Cardano s 41 adresami vlastnící 39% veškerého objemu a 103 BSV adres s 24% podílem na trhu.

Manipulace s trhem

Koncentrace bohatství na malém počtu adres může snadno vést k manipulaci s cenou kryptoměny, protože velryby svými přesuny značně ovlivní objem transakcí. Dopad vysoké koncentrace aktiv závisí na ekosystému příslušné kryptoměny.

Na kryptoměnových fórech se začínají tvořit diskuze, zda model koncentrovaného bohatství mezi pár jedinců lze omezit nebo alespoň nastavit mantinely. Tento problém by rozhodně měl být předmětem komunikace i v širší kryptokomunitě.

Pokud existuje oligarchická podoba decentralizového systému, je to problém, který si vývojáři budou muset do budoucna pamatovat a nastavit hranice. Při podobném vývoji altcoiny lehce spadnou do stejných problémů, jaké v současnosti trápí tradiční finanční svět.

Závěr

Kryptoměny se začínají podobat tradičním finančním aktivům, kde pouze pár jedinců vlastní většinu podílu na trhu. Dle nedávného zjištění dokonce velryby mohly za masivní nárůst kryptoměn v roce 2017. Společná diskuze tak může mít velmi dobrý dopad pro celý ekosystém.

Co číst dále

Tweetování o Bitcoinu je na dvouletém minimu – komunita klesá na duchu?

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

2 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Huhulak

Ty vaše konspiracni teorie. I kdyby tomu tak skutečně ?! Co s tím naděláte? Leda tak velke @

Krypto-Jelito

Tak samozrejme,ze vetsinu kryptomen drzi par lidi,tak je to vzdycky a vsude,ze se k vetsine majetku dostane uzka skupina lidi,jenom nejaky naivni posahanci si mohli myslet ze tentokrat to bude jinak.Kryptomeny proste selhaly,je z toho takovej trochu jinej FIAT.

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: