Kiyosaki nakupuje bitcoiny, ale proč?

4.3
(6)
Denisa Ogurcakova
Denisa Ogurcakova
Kryptoměny mi vždy přišly zajímavé a svět blockchainu doslova fascinující, proto jsem se o tomto tématu chtěla dozvědět více a zapojila se do týmu kryptomagazínu.

Lidé obvykle kupují bitcoiny v naději, že by je mohli prodat ostatním s vidinou vyššího zisku. Ale pro slavného finančního odborníka, jako je Robert Kiyosaki, je Bitcoin příležitostí odtrhnout se od vládního dohledu.

Autor knihy „Bohatý táta, chudý táta“ ve středu ráno vydal tweet, ve kterém uvedl, že nakoupí bitcoiny kvůli jeho obavám z „digitálního jüanu“, což je vlastně federálně kontrolovaná verze Bitcoinu.

Bitva proti digitálnímu jüanu

Při zpětném pohledu spadá Digital Yuan do kategorie digitálních měn centrální banky neboli CBDC, jejichž jediným účelem je umístit národní měnu do blockchainu. Bitcoin naopak slouží jako decentralizovaná kryptoměna, kterou spravuje ne jeden, ale stovky tisíc subjektů – těžaři.

Jako obvykle žádná vláda ani centrální banka nezíská kontrolu nad zdrojovým kódem Bitcoinu, což ho činí nezávislejším, než je běžné CBDC.

Ale díky zapojení Číny do prostoru CBDC se věci staly více otázkou získání virtuální kontroly nad finančními životy lidí. Ve svých prohlášeních pro Financial Times bankéř z Wall Street poznamenal, že autoritativní režim prezidenta Si Xi Jinpinga využije digitální jüan nebo digitální jüanbi, ke každodennímu sledování transakcí každého občana.

“[Digitální renminbi] je do značné míry o schopnosti [čínské komunistické] strany vykonávat kontrolu”

Uvedla také Samantha Hoffmanová, hlavní analytička Australského institutu strategické politiky.

Tyto obavy přiměly mnoho lidí, aby se rozhodli pro Bitcoin. I když je každá transakce na blockchainu Bitcoinu vysledovatelná, její podporovatelé mají tendenci se schovávat za bláznivé alfanumerické identity, čímž získávají tenkou vrstvu zabezpečení proti regulačním hlídacím psům.

Snímek živé transakce v bitcoinové síti. Zdroj: BTC.com
Snímek živé transakce v bitcoinové síti. Zdroj: BTC.com

Přesto jim hrozí vysledování, pokud se klidně i jen jeden subjekt v jejich dlouhém řetězci bitcoinových transakcí odhalí, buď pomocí peněženky, která prošla procesem know-your-customer, nebo pouhou lidskou nedbalostí.

Ale…

Navzdory svému omezení se mnohým zdá Bitcoin lepší volbou než digitální jüan. Jedním z nich je i pan Kiyosaki.

“Měl bych raději bitcoiny než vládní falešné kryptoměny.”

Investor Shark Tank a podnikatel v oblasti softwaru Kevin O’Leary také v rozhovoru pro CNBC uvedl, že by raději koupil Bitcoin než čínské „krvavé peníze“, s odvoláním na uhlíkové problémy spojené s procesem těžby kryptoměny v zemi.

Mnozí také vidí Bitcoin jako de facto čínskou měnu. Více než 65 procent těžebních poolů operuje z Číny, což režimu Jinpinga poskytuje bezprecedentní a potenciální přístup k jeho dodávkám do zbytku světa.

Podle samotného pana O’Learyho jsou investoři nadále znepokojeni nadměrnou kontrolou Číny vůči bitcoinům.

Cena jednoho Bitcoinu se v roce 2021 zdvojnásobila kvůli institucionálnímu zájmu. V době psaní tohoto článku se kryptoměna obchoduje kolem ceny 57 000 USD.

Závěr

Čína již na digitálním jüanu pracuje delší dobu a vypadá to, že se blíží zdárnému konci. Otázkou však zůstává, jaké bude začlenění této měny do oběhu a jak ji přijme zbytek světa.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.3 / 5. Počet hlasujících 6

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
3 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Honza

Aby je měl! …. Potom do Česka odjede, s číňany vyjebe a bezkonkurenční hezká česká děvčata…

E15

Jakože bezkonkurenční zlatokopky? To je možná trochu příkré hodnocení ;-))).

Honza

njn, to záleží na úhlu pohledu a délce užívání 🙂

spot_img