Jsou bitcoinoví maximalisté tím, co omezuje další růst BTC?

5
(8)

Od vynálezu Bitcoinu představují bitcoinoví maximalisté stále jedno z největších rizik pro růst tohoto aktiva. Alespoň to tvrdí Muneeb Ali, bitcoinový veterán, který se nechal slyšet, že od roku 2013 už viděl všechno.

“Bitcoinový maximalismus omezuje růst Bitcoinu,”maximalistický narativ ztratil kontakt s realitou. Říkám to jako bitcoinista, který s bitcoinem začal už v roce 2013”

Ali, který pracuje jako vývojář chytrých smluv, prošel si s BTC několika fázemi trhu a věnoval se práci na budování aplikací a protokolů dále říká, že problém s bitcoinovými maximalisty je, že podle nich “je svět hra s nulovým součtem”. Tímto výrazem se v teorii her a ekonomické teorii označuje matematické znázornění situace, v níž výhoda, kterou získá jedna ze dvou stran, je pro druhou stranu ztracena.

Útoky maximalistů

Ali dále říká, že přestože se kryptografie rozšiřuje působivým tempem, útoky maximalistů na vývojáře a nové případy použití jsou pro Bitcoin nezdravé, protože vedou k tomu, že tito vývojáři migrují do jiných sítí, jako je Ethereum a Solana, což si asi mnozí ještě pamatujeme, jak v minulých letech BTC maximalisté v záchvatu vzteku útočili na jiné sítě – konkrétně na Ethereum, které označovali za “podvod”.

I když má Ethereum své nedostatky, maximalisté nedokážou říci, jaké řešení nabízí Bitcoin,  místo toho se pouze pokoušejí pumpovat cenu Bitcoinu. Navzdory těmto útokům Ethereum nadále vzkvétá a do sítě se zapojuje stále více vývojářů, kteří se snaží vytvářet své aplikace L2.

“Vezměme si jako příklad stablecoiny. Tether v jednu chvíli používal Omni-layer na Bitcoinu; nyní se téměř veškerá ekonomická aktivita Tetheru odehrává na Ethereu a dalších L1 sítích. NFT začínaly na Bitcoinu (pomocí Counterparty) a nyní se téměř veškerá jejich aktivita  přesunula na ETH a další sítě […] V současné době je na trhu s kryptoměnami více než polovina NFT”

Přijetí volného trhu

Zatímco do kryptoměnového ekosystému nadále proudí miliardy dolarů od sofistikovaných investorů rizikového kapitálu (venture capical – VC), Ali nechápe, proč se maximalisté do těchto peněz obouvají. Tvrdí, že peníze VC jsou důležité při budování aplikací nové generace a mohly by hrát velkou roli při podpoře nedostatečně financovaných projektů souvisejících s Bitcoinem.

“Místo toho, aby vykreslovali VC jako zlo, měli by maximalisté věnovat čas tomu, aby zjistili, proč jsou projekty související s Bitcoinem tak málo financované a neschopné vytvářet fungující produkty, např. space-chainy.”

Je třeba se zaměřit na budování

Krom výše zmiňovaného, dále Ali poznamenává, že maximalisté by se měli probudit a uvědomit si, že vysmívání se každému experimentu povede pouze k poklesu dominance Bitcoinu.

“Měli by se probudit do reality, že ostatní ekosystémy vytvářejí fungující produkty, což je skutečnost, která by je měla pohánět k hledání strategií jak přilákat více vývojářů a podpořit nové vrstvy funkčnosti, jako jsou inteligentní smlouvy nebo škálovatelnost”

Závěr

Muneeb Ali je přesvědčen, že je nejvyšší čas začít vytvářet bitcoinové aplikAce, aby se Bitcoin stal produktivním aktivem. Maximalistická strategie již podle něj splnila svůj účel v roce 2017 a nyní již nefunguje, je čas se zaměřit na budování.

Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se připojit také na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 8

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img