Jednoho dne budeme používat čínskou digitální měnu

3.8
(16)
Michal Fortýn
Michal Fortýn
Jsem kryptoměnový nadšenec a redaktor, působící na portálu kryptomagazin.cz, rád pracuji s novými technologiemi. Jako gamer rád sleduji herní scénu a zajímám se o propojení herního světa s tím kryptoměnovým. #memelord

Celosvětově známý zpravodajský portál BBC se ve svém nedávném rozhovoru rozhodl vyzpovídat čínského kryptoměnového průkopníka a těžaře, Chandlera Gua. Ten kromě rozhovoru o kryptoměnách, těžbě a regulacích také prohlásil, že jednoho dne všichni budou používat digitální jüan.

 Zájezd do Číny

BBC News navštívilo jednu těžební farmu na utajeném místě v západní Číně. Chandler Guo, který vlastní tuto těžební farmu o stovkách minérů a desítkách počítačů, používá energii právě z vodní elektrárny podobně jako většina dalších farem.

Guo prohlašuje, že těžba kryptoměn je energeticky náročná a většina těžařů se tedy stěhuje do oblastí blízko obnovitelné energie. Guo také prohlásil, že na svém vrcholu byly jeho stroje schopny těžit až 30 % všech Bitcoinů.

BBC vytvořila také krátký spot, který vysvětluje právě fungování kryptoměn. Na spot se můžete podívat níže.

Digitální juan vládne světu

BBC se ve svých otázkách mimo jiné zaměřila také na digitální měny vydané centrální bankou, konkrétně na digitální jüan. Guo tvrdí, že právě v Číně vzniká nová síla, která dokáže zničit dominanci amerického dolaru.

„CBDC bude úspěšný, jelikož mimo Čínu žije mnoho Číňanů. Pokud tito lidé budou mít spojení s Čínou, mohou z digitálního jüanu vytvořit mezinárodní měnu. Čínská lidová banka je pod velkým tlakem na urychlení vývoje, jelikož nechtějí být ve světě, kde se Libra stane globální měnou. Podle mě je Libra horší než současný globální finanční systém ovládaný USA.“

CBDC jsou postaveny na myšlence centralizované kontroly a v totalitních státech se mohou proměnit ve zbraň. Bitcoin oproti CBDC spočívá v decentralizované povaze a izolaci od tradičního finančního systému.

Závěr

Mnoho odborníků na kryptoměny se obává, že digitální měna se v rukou Číny může proměnit ve zbraň hromadného ničení, která může zrušit dominanci amerického dolaru. Kromě několika analytiků Federálního rezervního systému na digitální jüan upozornil třeba i John McAfee.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3.8 / 5. Počet hlasujících 16

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
4 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
E15

Ten komoušskej shitcoin bych nepoužíval, ani kdyby mě mučili 😀

Klarysa
Hodnocení článku :
     

Vzhledem k tomu, že digitální jüan bude na bázi blockchainu, bude zcela decentralizovaný. Z tohoto důvodu mi přijde článek jako další pokračování protičínské propagandy. Strategie čínské vlády je založena na nabídce alternativy k americkému dolaru, která umožní obcházet sankce a tím eliminovat vliv USA na ekonomiku nezávislých států.

Jacob

Decentralizace na národní měně v Číně 😀 Ok

Kunděj

Treba jo a my s tim nadelame leda h%vno.

spot_img