Jeden rok od havárie kryptotrhu: Bitcoin má nyní 15násobnou návratnost investic

4.3
(8)
Denisa Ogurcakova
Denisa Ogurcakova
Kryptoměny mi vždy přišly zajímavé a svět blockchainu doslova fascinující, proto jsem se o tomto tématu chtěla dozvědět více a zapojila se do týmu kryptomagazínu.

Byl to přesně rok od jednoho z nejhorších obchodních dnů v historii pro všechny finanční trhy. 12. března 2020, v den, který se stal známým jako Černý čtvrtek, byl každý trh vymalován tmavě červenou barvou, protože zdravotní a finanční důsledky pandemie COVID-19 narušily chod celého světa. 

Zatímco silně regulované akciové trhy aktivovaly nástroje na zmírnění dopadů krize, pro neregulovaný kryptotrh nebyly k dispozici žádné takové možnosti. V den, kdy S&P 500, Nasdaq a Dow klesly o 10 %, Bitcoin padl asi o 50 %, ETH o 60 %, BNB o 65 % atd.

O rok později se však zdá být všechno jinak. Virus změnil finanční hru. To platí zejména pro odvětví kryptoměn. Ve skutečnosti se při pohledu na to, co se loni v tento den odehrálo, zdá, že je to nejlepší, co BTC a celý krypto trh mohlo potkat.

Jak špatný byl Černý čtvrtek?

Jak již bylo zmíněno výše, celý kryptotrh v tento den havaroval. Možná, že „havaroval“ není dost silné slovo, aby popsalo, co se vlastně cenově stalo. Přední kryptoměna během několika dní klesla na 10 000 až 7 500 USD. Nikdo však nebyl připraven na to, co se stalo potom. Během několika hodin Bitcoin klesl o přibližně 50 % z již snížené ceny a dosáhl dna 3 850 USD (na burze Bitstamp).

Ethereum, druhá největší kryptoměna podle tržní kapitalizace, klesla přibližně o 60 % ze zhruba 200 USD na méně než 90 USD. Binance Coin se snížil z 17 USD na 6,5 ​​USD, Litecoin z 50 USD na 22 USD atd.

Obecně platí, že čím menší je tržní kapitalizace mince, tím větší bolest pocítí. Pro lepší představu, kumulativní tržní kapitalizace všech krypto aktiv klesla z 220 miliard na 108 miliard.

Fáze zotavení

Bitcoin a většina altcoinů se dost rychle odrazily od výše zmíněných minim, ale stále se obchodovaly hluboko pod předchozími ročními maximy, ve skutečnosti byly stále v červeném YTD.

Proces obnovy však začal. Aktiva začala pomalu, ale jistě znovu získávat hodnotu. A chvíli na to se situace úplně změnila.

Legendární manažer hedgeových fondů Paul Tudor Jones III řekl, že koupil bitcoiny, aby bojoval s potenciálně rostoucí úrovní inflace.

Zatímco jeho prohlášení bylo opakováno některými sdělovacími prostředky, mělo ve skutečnosti výrazně hlubší dopad, než si dokázal představit. Od té doby, co Jones ukázal tradičnímu finančnímu světu, že BTC není jen pro ty, kteří jsou „v technologii“, následovalo ho mnoho dalších investorů.

Nástup institucionálních investorů

Stan Druckenmiller a Bill Miller byli mezi prvními, kteří veřejně deklarovali podporu přední kryptoměně. Pak přišly instituce a korporace.

Zatímco velcí hráči jako MassMutual, Ruffer Investment, One River Asset Management a dokonce i Tesla v následujících měsících koupili BTC, snad žádný z nich neměl větší dopad než gigant pro business intelligenci na seznamu NASDAQ – MicroStrategy.

Michael Saylor, generální ředitel společnosti a bývalý skeptik v oblasti bitcoinů, se stal pravděpodobně nejhlasitějším obhájcem BTC, využívající každou příležitost k nákupu pro sebe a pro společnost, kterou založil před více než třemi desetiletími. Od této chvíle MicroStrategy vlastní více než 90 000 mincí (v hodnotě nad 5 miliard USD).

O rok později: Co se změnilo?

Ať už to bylo rychlé zotavení ceny, nebo počet velkých jmen, nebo možná obojí, kryptoměna byla otevřeně chválena ze všech stran od zástupců tradičního finančního odvětví.

Bývalí skeptici, jako je JPMorgan, již několikrát nastínili výhody a dokonce naznačili, že růst bitcoinů by mohl poškodit zlato. Při pohledu na ceny těchto dvou aktiv o rok později lze v tomto postoji najít určité zásluhy.

Dokonce i příběh „Bitcoin je digitální zlato“ získal výraznou podporu. I když je to stále diskutabilní, neexistuje žádný argument, že legitimita bitcoinů v posledních dvanácti měsících vzrostla.

Ceny BTC před rokem a nyní

Všechny výše popsané události možná měly dopad na cenu bitcoinů. Pokud přetočíme kalendáře o rok zpět, bylo by těžké si představit, že bude mít Bitcoin dnes hodnotu 60 000 USD.

To znamená, že aktivum zvýšilo svoji hodnotu o 1 410 % od svého minima na 3 850 USD. To je téměř 3x více než předchozí rekord zaznamenaný v prosinci 2017.

Mezi další milníky patří tržní kapitalizace přesahující 1 bilion USD. Jinými slovy, tržní kapitalizace BTC je nyní asi 10krát vyšší než tržní kapitalizace všech kryptoaktiv během poklesu 12. března 2020.

Kromě toho je BTC podle této metriky šestým největším aktivem a předčil obry jako Samsung, JPM, Berkshire Hathaway, Tesla a Facebook, zatímco další v řadě jsou Google a Amazon.

Ale není to jen o BTC

Jedenáct měsíců po dumpingu na hodnotu 88 USD, ETH dosáhlo nového historického maxima na 2.050 USD. I když se podíváme na dnešní cenu 1 800 $, aktivum je stále téměř o 2 000 % vyše než před rokem.

Litecoin vzrostl o 720 %, zatímco Binance Coin a Cardano patří k nejlepším hráčům na trhu. Obě aktiva nedávno zaregistrovala nové ATH na 350 USD (BNC) a 1,50 USD (ADA), což znamená nárůst o 5 300% pro BNB a 8 200 % pro ADA.

A konečně, v roce 2020 vznikly dva nové koncepty, které zaútočily na celý svět – decentralizované finance a nezastupitelné tokeny.

Před rokem bylo ve všech projektech DeFi zamčeno méně než 1 miliard dolarů. Nyní, o dvanáct měsíců později, tato částka vzrostla na více než 41 miliard dolarů.

NFT dělají také pokroky. Šílenství kolem tokenů si získalo pozornost mnoha umělců a ceny zaplacené za některé sbírky digitálního umění dosahují neskutečných hodnot. Nedávno byla Beepleho umělecká díla „Prvních 5 000 dní“ prodána za rekordní částku 69 milionů dolarů.

Závěr

I když je těžké dospět k závěru, že se to všechno stalo pouze kvůli pandemii COVID-19, nejistota a zvyšující se inflace na finančních trzích přispěly k růstů kryptoaktiv v takové míře, kterou asi nikdo nečekal. Uvidíme, jak se jim bude dařit v tomto roce.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.3 / 5. Počet hlasujících 8

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img