Je to oficiální: EU říká ne ustanovením omezujícím bitcoin

4.8
(10)
Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Těžce diskutované nařízení Evropské unie (EU) o MiCA se posouvá vpřed, ale bez ustanovení o zákazu PoW. Kolem navrhovaného nařízení EU o MiCA se vedla rozsáhlá diskuse, zejména o textu, jehož cílem bylo zakázat kryptoměny typu proof-of-work, jako je bitcoin. Nyní se zákon posouvá vpřed, ale bez těchto ustanovení.

Úleva pro bitcoin v EU

Navrhovaný regulační balíček EU Markets in Crypto Assets (MiCA) se rozhodl neprosadit kontroverzní ustanovení zaměřené na omezení používání proof-of-work kryptoměn kvůli obavám ze spotřeby energie.

Před přechodem na trialogové jednání mezi parlamentem, radou a komisí se zákonodárci EU snažili dosáhnout konsenzu, pokud jde o lepší regulaci krypto prostoru. Současný návrh MiCA neobsahuje ustanovení o zákazu kryptoměn, jako je bitcoin fungující na protokolu proof-of-work.

Stefan Berger, německý zákonodárce, který regulaci MiCA vede, v pátek na Twitteru uvedl, že jím navržený mandát nezařazení zákazu POW není zpochybňován a že EU prokázala “inovativní sílu”.

Lhůta pro zpochybnění mandátu skončila o půlnoci ze čtvrtka na pátek, dodal Berger, a trialog o MiCA začne příští týden.

Dalšími tématy, o nichž parlament jednal, jsou nezaměnitelné tokeny (NFT) a decentralizované finance (DeFi). Otázka spočívá v tom, zda by měly být zahrnuty do balíčku MiCA a které instituce EU by měly být zodpovědné za dohled nad kryptooblastí.

Evropa – těžební dům bitcoinů

Dne 14. března Evropský parlament v hlasování 30-23 řekl ne zahrnutí explicitního jazyka, který je pro zákaz proof-of-work kryptoměn. Ti, kteří prohráli, potřebovali 1/10 hlasů mezi poslanci, aby vetovali zrychlený postup MiCA prostřednictvím trialogů pro oživení zákazu proof-of-work.

Jak již dříve bylo informováno, podle údajů Cambridgeské univerzity ze srpna 2021 tvoří Evropa přibližně 12-14 % celkového hashovacího výkonu těžby BTC. Lví podíl na tomto celkovém objemu mají Irsko a Německo, takže globální hashrate pravděpodobně nebude ovlivněn.

Závěr

Tak se to nakonec povedlo a příznivci kryptoměn si mohou vydechnout. Bitcoin a další proof of work kryptoměny jsou v Evropě v bezpečí.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.8 / 5. Počet hlasujících 10

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img