Je Proof of Reserves zárukou likvidity?

4.5
(2)
Ing. Kamil Pošvic
Ing. Kamil Pošvic
Nadšenec do krypta, Web3 a technologií. Ve svém portfoliu mám kryptoměny, akcie, drahé kovy, kryptoměnové deriváty a NFT. Primárně se rozhoduji na základě technické analýzy s přihlédnutím k makroekonomickým ukazatelům.

V letošním roce došlo k většímu počtu pádů různých kryptoměnových společností včetně několika burz. Po pádu FTX, a následném odhalení problémů v jejich fungování, nastala logicky obava a klienti začali odvádět tokeny i z dalších burz. Ty ve velkém začaly zveřejňovat adresy svých peněženek a slíbily audit rezerv – Proof of Reserves (PoR).

V klasickém světě tvoří rezervy zisky společnosti dané stranou pro případ nečekaných situací. Zjednodušeně řečeno tedy audit zkoumá, zda jsou závazky společnosti nižší než její aktiva. V tom případě je firma solventní. Ve všech ostatních případech není. Burza může také prokazovat jen dílčí rezervy. Má tedy pro výběr pouze část depozit a zbývající zůstatek finančních prostředků dále půjčuje.

Tři kroky auditu

Nejprve se vypracuje doklad o závazcích. Sečtou se anonymizované zůstatky kryptoměn jejích klientů. Tvoří pak kořen hašového (Merkleova) stromu. Dalším krokem je doklad o rezervách. Zde se postupuje obdobným způsobem, jen se sečtou zůstatky na všech kryptoměnových peněženkách, ke kterým burza doloží veřejné a soukromé klíče. Vše se opět přidá do Merkleova stromu. Posledním krokem je doklad o solventnosti. Ten má binární výstup – jestliže rezervy převyšují závazky, tak je burza solventní a získává atest.

Hašový strom jako důkaz

Každý klient burzy má možnost si ověřit pravdivost auditu pomocí kořene Mekleho stromu, který zohledňuje zůstatek jeho účtu. Například uživatelé Binance mohou po přihlášení v peněžence najít odkaz na audit, kde uvidí svůj list na hašovém stromě.

Závěr

Výsledek auditu je sice jednoznačný, ale jeho výklad už takový být nemusí. Například audit provádí nezávislá třetí strana, což by mělo výsledku dodat punc pravdivosti. Kompetence auditora jsou ale často předmětem diskuzí a mají velký vliv na správnost výsledku. Finální Merkleho strom je sice veřejný a každý si může ověřit zda byl v reportu zohledněn, ale nikdo již nezná původ rezerv, které byly při výpočtu brány na zřetel. Klidně mohly být po dobu auditu jen zapůjčeny. Proof of reserves tedy nelze brát jako jednoznačnou záruku likvidity.

Jsme nově také na sociální síti LinkedIn. Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde naleznete další zajímavý obsah. Máme také Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream. Podporu nám můžete vyjádřit skrze Patreon ZDE.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.5 / 5. Počet hlasujících 2

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
8 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Tony

Cituji z článku:
“Klidně mohly být po dobu auditu jen zapůjčeny. Proof of reserves tedy nelze brát jako jednoznačnou záruku likvidity.”

Strýc mi říkal, jestli ještě věřím binance po pádu FTX a o tom, že neřekli vše okolo PoR, odvětil jsem, že taková(jakákoliv) burza nemusí udat všechny své PoR a co má “CZ” jako svou rezervu.
Stačí dokázat, že mají finanční krytí na coiny svých klientů.
Kdo a proč by odhaloval všechny svoje finance, když nemusí.

Poslední editace 1 rok před přes Tony
Fantom

Ve screenu v článku je Audit Date 31.11.2022. To na důvěryhodnosti nepřidá 😁. Rozmach Binance je obrovský, mzdy mnoha zaměstnanců výdaje na reklamu. Opravdu to dokáže CZ financovat sám/s pomocí skrytých obchodních partnerů? Pravděpodobně používá BNB jako kolateral, snad ne i prostředky klientů.

Vojtech

Myslíš, Fantome, že je proto čas opustit busd? Zvažuji už nějakou dobu migraci na bitstamp a obchodování přímo proti USD…

Btw – víš o nějaké slušné softwarové walletce podporující xmr? Trustwallet mi to neumožňuje a trezor taky ne.

Fantom

Já jsem na Krakenu na párech s USD. Bitstamp je záložní varianta. BUSD je navázán na Binance a proto jsem ho opustil. XMR podporuje Trezor T a Ledger Nano S plus (má USB-C konektor). Ze SW peněženek si mnozí chválí Cake wallet, ale nemám zkušenost.

Vojtech

Díky!

Kenny

Nechci Binance nijak hajit, nicmene si pokladam otazku. Dokazala by jakakoli bezna banka ustat ten FUD, ktery se strhnul na Binance (i presto ze byl lzivy/manipulativni zrejme cileny). Ja si myslim, ze vetsina (ne-li kterakoli) z bank by uz balila kufry, kdyby ji klienti houfne zacali vybirat vklady/investice. Docela by me zajimalo jak by takovy FUD ustal crypto.com nebo Coinbase.

Fantom

Souhlas. Čekal jsem že to Binance nepřežije, dokázala to ustát všechna čest. Přesto ale její provoz a reklama musí stát spoustu peněz. Přitom mají malé či většinou žádné transakční poplatky. Mně ale vadí víc postoj jejího majitele. Krachujici podniky chce kupovat nebo zakládat záchranné fondy? Reklama s CR7, který za Mega nevstane z postele na MS v TV. A shillovani NFT? Když už to není scam tak je to nějaká kravina – znudene opice nebo CR7 jak kope do míče. CZ se má snažit soustředit na byznys okolo Binance ne na nové nastartování FOMO. Nezbývá než doufat že nemanipuluje s prostředky klientů ale s BNB. Binance US má být nezávislá, ale byly zaznamenány finanční toky z ní do Binance a naopak. Sama Binance ani nemá oficiální sídlo. Jaká jurisdikce by řešila její případný krach? Tohle chování CZ mi vadí nejvíc. A crypto.com je můj hlavní favorit na příští krachujici firmu.

Kenny

Jako nedelam si iluze, ze v Binance je vsechno ciste. Jak pravi jedno prislovi “prilezitost dela zlodeje”. Takze jakmile ma clovek moznost sidit, podvadet, krast apod. tak to zcela urcite delat bude. A ten prostor tam u krypta je. Na druhou stranu ten FUD ustal, takze rezervy musi mit urcite nemale. To ze se manipuluje trhem v kryptu, to uz beru jako standard, a ze to dela i Binance, vubec bych se nedivil, naopak, jak rekl jeden muj kamarad, videt jak to moji klienti maji napakovany tak udelam vsechno proto abych z nich ty penize vyplachnul do posledniho halire. Ano ty reklamy na NFT me uz taky otravujou, je to asi jako kterakoli jina reklama jez me vadi, proste ignoruju/mazu. Kdesi jsem cetl radu do fungovani/investice podniku. Pokud mam 3 dolary na kseft, tak z toho 2 dolary dam do reklamy. To jestli se tim nekdo necha strhnout, to uz je na kazdem.
Jinak nevim jak lepe burzu proverit nez takovym drsnym FUDem. Mozna dalsi regulace, nevim.
CZ to nedela jiste pro dobro klientu, to ani necekam, chce proste vydelavat a chce mit co nejvice klientu.
Pokud chci jako klient vydelat tak v tom musim umet trochu chodit. Je nam jasne ze vsichni nemuzou vydelat, odkud by se ty penize braly 🙂

spot_img