Společnost auditující rezervy Binance, KuCoinu či Crypto.com ukončuje spolupráci s krypto klienty

4.8
(4)
Ivo Čechman
Ivo Čechman
Jsem dlouhodobým technologickým nadšencem do kryptoměn, kde se pohybuji už dlouhá léta. Mojí hlavní specializací jsou Decentralizované Finance.

Důkazy rezerv a jejich audity jsou po krachu burzy FTX jedním z těch nejžhavějších témat na poli kryptoměn. V posledních dnech jsme např. mohli sledovat FUD okolo burzy Binance a jejích rezerv, o kterém jsme psali zde. Ten pak nekončí, kdy dnes přišla další zpráva, která kritikům Binance a dalších centralizovaných burz nahrává. Jedná se o konec operací ve světě kryptoměn dokonce 2 známých auditorských společností – Mazars a Armanino.

Armanino a Mazars končí s krypto audity

Hned dvě známé společnosti ze světa poradenství, auditů a účetnictví se rozhodly ukončit svou spolupráci se svými klienty zaměřujícími se na kryptoměny. O nijak překvapivou informaci se může jednat v kontextu s Armanino, která byla jednou ze společností spolupracujících s FTX. Zde je důvod téměř jasný, kdy nejen, že není účetnictví světa kryptoměn nic jednoduchého, stejně tak společnost při podvodu představitelů FTX dnes čelí značné kritice napříč sociálními sítěmi.

Větší překvapení byl konec druhé jmenované, Mazars. Ta totiž v posledních měsících získala hned několik zajímavých klientů z řad kryptoměnových burz. Mezi nimi najdeme Crypto.com, KuCoin či Binance. Pro ty po krachu FTX připravovala audity jejich rezerv, kdy se však zpravidla nejednalo o audit celého účetnictví, ale jen a pouze rezerv držených přímo v kryptoměnách na kryptoměnových peněženkách.

Složitost účetnictví či problémy v rezervách burz?

V době vydání článku ještě Mazars žádným způsobem svůj konec neokomentovala, a tak si nemůžeme být jisti důvody. Kritici centralizovaných burz a jejich (ne)existence rezerv pak důvod vidí jasně. Jedná se podle nich o obrovské riziko, kterému auditorské společnosti čelí v tom, že burzy nemají dostatečné rezervy. Auditoři tak jednoduše nechtějí riskovat své jméno v případech, kdy nemůžou klientům s jistotou potvrdit, že burza je plně solventní. V případě Armanino jsme totiž mohli vidět nejeden názor o tom, že vina je i na straně auditora.

Samo o sobě však ukončení spolupráce nic nemění. Burzy nemusí být insolventní z důvodu ukončení spolupráce s auditorem. Konkrétně Binance poté dokázala v jednom dni pokrýt odliv kapitálu (vklady mínus výběry) ve výši až 5-7 miliard dolarů, což je srovnatelná až vyšší částka s odlivem kapitálu z FTX. Zároveň se však jedná o pouhých cca 10 % z celkových on-chain rezerv pro giganta jako je Binance. Proto i když se jistě jedná o důležitý stress test, ani tyto výběry nejsou plně vypovídající o rezervách Binance.

Recenzi na burzu Binance přímo od KryptoMagazínu naleznete zde.

Mazars prozatím mlčí

Jediné informace k ukončení spolupráce zatím máme od Binance, která spekulace potvrdila. Mimo to také uvedla, že kontaktovala i auditorské společnosti z tzv. Velké čtyřky. Ty však nabídku na provedení auditu důkazů rezerv odmítly. I to ukazuje, jak se největším auditorským společnostem do kryptoměn stále moc nechce. I proto nemusí nic konec spolupráce znamenat. Určitě se však nejedná o pozitivní informace, kdy tato zpráva vyvolává další FUD okolo zmíněných burz. O to víc v dobu, kdy audity z dokumentů auditora beze slova zmizely.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.8 / 5. Počet hlasujících 4

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img