Proof-of-reserve na obzoru, kryptoburzy odhalují své peněženky a slibují audit

5
(3)
Denisa Falta
Denisa Falta
Původem vystudovaná ekonomka, se zkušenostmi z bankovnictví, neziskovek a později s vlastním podnikáním. Přes sci-fi, zejména utopické a dystopické romány, jsem se dostala až ke kryptoměnám a blockchainu. Na nich mě fascinuje možnost sledovat v přímém přenosu to, co by dřív bylo považováno za sci-fi.

Když vyšlo najevo, že kryptoburza FTX může být v platební neschopnosti, řada vedoucích pracovníků dalších velkých kryptoburz uvedla, že jejich cílem je poskytnout proof-of-reserve, důkaz o rezervách. Binance a Crypto.com už poskytly adresy peněženek vázané na peněženky společností.

Chaos kolem FTX a audit kryptoburz

Před třemi dny, uprostřed chaosu kolem FTX, skupina vedoucích pracovníků kryptoburz podrobně popsala, že plánuje poskytovat důkaz o rezervách prostřednictvím Merkleho stromu a úplných auditů. V návaznosti na tyto diskuse kryptoburza Binance zveřejnila adresy svých tzv. horkých a studených peněženek a generální ředitel společnosti Crypto.com Kris Marszalek se podělil o adresy své firmy.

Sledování tokenů a transakcí

Zapojila se i blockchainová analytická firma Nansen, která vytváří dashboard proof-of-reserve pro zobrazení burzovních rezerv. “Spolupracujeme s burzami na zobrazení proof-of-reserve, aby každý mohl sledovat své tokeny a transakce,” upřesnila firma Nansen 11. listopadu.

Zapojily se Binance, Crypto.com, Okx, Kucoin a Deribit

Společnost Nansen sdílela aktuální seznam portfolií burz a uvedla, že bude vlákno aktualizovat, jakmile se připojí další burzy. Vlákno zatím zahrnuje burzy jako Binance, Crypto.com, Okx, Kucoin a Deribit. Technický ředitel společnosti Bitfinex Paolo Ardoino také sdílel seznam rezervních burz Bitfinexu, stejně jako repozitář Github, který hostí adresy obchodní platformy.

Bitfinex oživí open-source knihovnu

Bitfinex také v minulosti vyvinul open-source knihovnu s názvem Antani, nyní ji plánuje ji oživit a mít tak způsob, jak mohou uživatelé kryptograficky ověřovat své zůstatky při respektování jejich soukromí.

Bybit a Cake Defi poskytly seznam rezerv, Huobi a Poloniex mají v plánu sdílet P-o-R

Kromě Crypto.com, Okx, Kucoin, Binance, Bitfinex a Deribit slibuje uvolnění proof-of-reserves také kryptoburza Bybit. Cake Defi také poskytla sestavený seznam rezerv stejně. Zprávy dále uvádějí, že Huobi a Poloniex mají v plánu sdílet proof-of-reserves.

Mezi burzy uvedené na seznamu proof-of-reserves dále patří Kraken, Bitmex, Nexo, Coinfloor, HBTC, Gate.io a Ledn. Vyhodnocení rezerv společností Coinfloor, HBTC, Gate.io a Ledn je starší než u společností Kraken a Bitmex.

Závěr

Všechno zlé je k něčemu dobré. Myslíte, že zveřejňování rezerv kryptoburz zabrání tomu, aby v budoucnosti došlo k podobným kauzám, jako je ta současná kolem kryptoburzy FTX? Napište nám do komentářů pod článek nebo na sociálních sítích váš názor na P-o-R.

Jsme nově také na sociální síti LinkedIn. Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde naleznete další zajímavý obsah. Máme také Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream. Podporu nám můžete vyjádřit skrze Patreon ZDE.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 3

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
7 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Pavel

Zajímal by mě tedy výsledek u Crypto.com, jelikož tam mám dost peněz a všechno pořád padá…
Nicméně Bitcoin a Ethereum je již na Trezoru, ale co další…?

Fantom

Crypto.com je další na řadě. Můj favorit na krach. Jejich politika extrémně drahých reklam byla určitě “na dluh”. Pochybuji že budou schopni ustát “run na burzu”.

Jirka
Hodnocení článku :
     

Nikde nevidím zmínku o Coinbase.
Ta se připojit nechce? 😅

Poslední editace 1 rok před přes Jirka
Pavel
Hodnocení článku :
     

V případě krypta je jasně vidět jak následek předchází příčinu. Následek je CBDC k tomuto následku je nutné vytvořit řadu příčin. Euro ztratilo svůj globální význam likvidací Euro – Ruského trhu, USD se stává bezpečným přístavem. Aby lidé nyní neutíkali s klesajícím DXY do kryptoměn, je potřeba vytvořit silnou nedůvěru ke kryptotrhu. Posledním krokem bude diskreditace komerčních bank, krachem několika bank až lidé nebudou schopni splácet úvěry. Výsledkem těchto vytvořených příčin bude, že lidé začnou masívně chápat CBDC a tedy stát s jeho centrální bankou jako jedinou alternativu tedy jako následek těchto příčin. Ve své omezenosti nebudou schopni pochopit, že tyto příčiny byly záměrně vytvořeny až po následku, ke kterému je měly dovést.

Poslední editace 1 rok před přes Pavel
Ivan
Hodnocení článku :
     

Ahoj, neviem ci mi bude niekto vedieť odpovedať na otázku, ze do akej miery je ochraneny môj vklad, ktorý mam v mene euro na kryptoburze. Je to americká Kraken, ale peniaze som posielal na účet, ktorý je vedený pre túto kryptoburzu v nemeckú. Sú to peniaze, ktoré mam na burze v dispozícii k výmene na krypto. Viem, ze keď nakúpim krypto a prepošlem do mojej trezor peňaženky, tak je to doma, keď nechám krypto na burze napr.na ďalšie obchodovanie tak toto krypto je v ohrození, ale ako to je s eurami pripravenými na nákup krypta to neviem. Ved, ak by som ich vrátil do mojej tuzemskej banky a potom zrazu chcel obchodovať, tak by to trvalo niekoľko dní aj cez bankovú sepa? Veľmi ďakujem, ak mi niekto pomôže zodpovedať túto otázku, ktorá bude možno zaujímať aj viacerých z nás.

Kenny

Za me je cesta Binance a jejich BUSD. Zatim me nic nepresvedcilo o tom ze na Binance by mel byt muj vklad vic v ohrozeni nez kdekoli v jine bance. Pokud nekdo mate info o tom ze Binance by se nemale tesit duvere, tak sem s tim.

Fantom

Je to jedno. Krypto nebo fiat. V případě krachu burzy je v ohrožení všechno a klienti dostanou zpět část nebo nic a až za dlouho. Bude o tom rozhodovat správce konkurzní podstaty/likvidátor – viz. MtGox v Japonsku – trvá to už tolik let … .

spot_img