Jak na tokenizaci nemovitostí pomocí blockchainu

2.3
(3)

Zprávy a souhrny

Denisa Ogurcakova
Denisa Ogurcakova
Kryptoměny mi vždy přišly zajímavé a svět blockchainu doslova fascinující, proto jsem se o tomto tématu chtěla dozvědět více a zapojila se do týmu kryptomagazínu.

Jedním z nejdůležitějších případů použití technologie blockchain je tokenizace aktiv. Možnost přeměny například nemovitostí na tokeny, které jsou registrovány a obchodovány na blockchainu, přináší tradičně nelikvidnímu trhu mnoho výhod. 

Částečné vlastnictví

Nemovitosti patří mezi nejlepší dostupné investiční příležitosti, ale většina menších investorů se na tento trh nedostane. Budování nebo získávání nemovitostí zahrnuje velké počáteční náklady, navíc jsou nemovitosti vysoce nelikvidní. Jejich majitelé nemohou jednoduše prodat svá aktiva, přinejmenším ne bez velkých ztrát. Tyto ztráty jsou především způsobeny nutností najít kupce, zaplatit prostředníky, kteří jsou nezbytní při převodu majetku, a kvůli dalším nákladům na právní zastoupení.

Tokenizace jako řešení

Možností, jak tento problém vyřešit, je rozdělit aktiva na menší akcie, které společně vlastní akcionáři. Tradičně se těmto investičním příležitostem říkalo investiční fondy do nemovitostí (REITs), ale REITs nejsou často ani na burze, což z hlediska likvidity moc nepomáhá.

Projekty jako Meridio umožňují tokenizovat nemovitá aktiva a vydávat tokeny investorům. Pro investory Meridio uvádí nižší investiční minima, nižší transakční náklady a lepší likviditu, zatímco vlastníci a developeři nemovitostí mohou odemknout další kapitál přesunem na převážně nevyužitý trh.

Za účelem dodržení všech předpisů používá společnost Meridio pro tokenizovaná aktiva whitelistingové řešení, které zajišťuje, že si je mohou koupit pouze ti investoři, kteří jsou k tomu legálně oprávněni.

Podobně i projekt Slice usnadňuje obchodování s dílčími aktivy, a tedy s investicemi do nemovitostí s mezinárodními investory, bez typického pětiletého období držení, které tradiční REIT mají.

Převody vlastnictví a nájemné

Další možností, jak zvýšit likviditu, je usnadnit odprodej nemovitostí jinému majiteli. Díky inteligentním smlouvám lze značně usnadnit legální převod majetkových aktiv, a to i v případě úplných vlastnických práv. Díky projektu Propy mohou být nemovitosti okamžitě uvedeny na mezinárodní trh. Jejich chytré smlouvy umožňují převody aktiv a samozřejmě převod kupní částky bez nutnosti dalších třetích stran.

V podobném duchu je také možné využít chytré smlouvy pro nájemní smlouvy. Například ManageGo používá DLT pro komplexní řešení všech věcí souvisejících s nájmy. ManageGo sleduje smlouvy, služby recepce, platby nájemného a lístky na údržbu, což usnadňuje pronájem vaší nemovitosti ostatním.

Emisní platformy a burzy

Spíše než vytváření konkrétního řešení pro nemovitosti na blockchainu se platformy pro vydávání tokenů zaměřují na infrastrukturu potřebnou pro tokenizaci aktiv a jejich obchodování. Nedávno blockchainová vývojová skupina HashCash Consultants oznámila vývoj krypto burzy věnované nemovitostem. Tato burza umožní nejen obchodování s tokenizovaným majetkem, ale také bude disponovat seznamem užitkových tokenů pocházejících z projektů blockchainu nemovitostí, jako je například výše uvedený Propy (PRO).

Dalším projektem spadajícím do této kategorie je Realio. Realio je platforma pro vydávání tokenů specializovaná na bezpečnostní tokeny. Ačkoli je projekt agnostický vůči typům aktiv, která lze tokenizovat, výslovně zmiňuje nemovitost jako svůj nejlepší případ použití. Za tímto účelem Realio spolupracuje s několika blockchainovými sítěmi a využívá buď vestavěné funkce blockchainu, nebo vytváří vlastní transakční kontroly pro dodržování mezinárodních předpisů o cenných papírech.

RealioX projekt také provozuje decentralizovanou burzu, přičemž provádí KYC a akreditační kontroly pro investory. Každý investor, který chce koupit aktiva na RealioXu, musí být pro tento proces na seznamu povolených. S tokenizovanými aktivy lze tedy obchodovat decentralizovaně, přičemž je stále plně v souladu s jejich transakčními kontrolami.

Závěr

Tokenizace nemovitostí je skvělým krokem k vyšší likviditě a ke zpřístupnění obchodu menším investorům. Lze očekávat, že se tento trend bude čím dál více rozrůstat díky velkému potencionálnímu zájmu mnoha investorů.

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 2.3 / 5. Počet hlasujících 3

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: