Jak a proč se aktiva přesouvají mezi peněženkami Binance

5
(3)
Michal Fortýn
Michal Fortýn
Jsem kryptoměnový nadšenec a redaktor, působící na portálu kryptomagazin.cz, rád pracuji s novými technologiemi. Jako gamer rád sleduji herní scénu a zajímám se o propojení herního světa s tím kryptoměnovým. #memelord

Od exploze FTX je odvětví kryptoměn podrobeno velkému zkoumání. Chápeme to. Žádná společnost, zejména ta, které jsou svěřeny peníze lidí, by nikdy neměla mít možnost fungovat beztrestně. A jako přední burza v oboru dostala Binance svůj díl tvrdých otázek.

Jak a proč se aktiva přesouvají mezi peněženkami Binance

Do popředí se dostal pohyb finančních prostředků napříč blockchainovými peněženkami, který se stal předmětem některých nedávných “analýz”, jež se objevily v médiích. Byli jsme svědky toho, jak externí zdroje dělají obrovské skoky v závěrech na základě chybných pozorování o pohybu aktiv v blockchainu. Tyto závěry jsou pak využívány k podněcování falešných narativů, které matou investory a snaží se postavit společnost Binance na roveň některým z nejbezohlednějších subjektů v tomto prostoru – to vše při sbírání spousty zobrazení a kliknutí.

Tato dezinformační obvinění poškozují nejen společnost Binance, ale celé odvětví a podkopávají snahy odpovědných hráčů o budování důvěry uživatelů a regulátorů. Doufáme alespoň, že za nimi stojí spíše neschopnost pozorovatelů přesně interpretovat data než zlý úmysl.

Vzhledem k tomu, že se podobná “vyšetřování” stala opakovaným tématem, vnímáme to jako příležitost zapojit veřejnost do logiky pohybu finančních prostředků na naší burze, podělit se o některé technické aspekty a vyvrátit tak tato nepodložená tvrzení.

Než se dostaneme k podrobnostem, je důležité poznamenat, že naši uživatelé si mohou vybrat své prostředky, kdykoli si přejí, a to i v době silných negativních zpráv, jako například v prosinci 2022. To je možné pouze v případě, že jsou prostředky uživatelů spravovány konzervativně a pečlivě.

Nemyslíme si, že existuje přesvědčivější důkaz správného chodu burzy, než že se jí dařilo v průběhu několika medvědích cyklů a masivních vln panických “runů” vyvolaných FUD, které by přivedly ke kolapsu i některé z největších tradičních finančních institucí na světě.

Vysvětlení systému správy peněženek Binance

Průměrný 24hodinový objem obchodů na Binance se v současné době pohybuje kolem 38 miliard dolarů v několika blockchainových sítích. To je výrazně více než na kterékoli jiné burze.

Velké kryptografické burzy dnes provozují sofistikované systémy správy peněženek, kterým většina lidí nerozumí. Na Binance musíme dynamicky pracovat se studenými a horkými peněženkami, abychom zajistili potřebnou likviditu pro splnění každé objednávky v reálném čase a zároveň zmírnili potenciální bezpečnostní hrozby. Mějte na paměti tyto dva aspekty našeho systému (likviditu a bezpečnost), protože jsou pro fungování našich peněženek zásadní.

Jak jsme podrobně popsali dříve, udržujeme rozsáhlou síť horkých, studených a depozitních peněženek, abychom mohli rychle a efektivně přesouvat finanční prostředky. Vedeme také interní účetní knihu, která v reálném čase sleduje aktiva náležející jednotlivým uživatelům (vše je ověřitelné prostřednictvím našeho systému proof-of-reserves neboli PoR).

Pro vnějšího pozorovatele je však přesná interpretace pohybu prostředků prakticky nemožná. Je důležité si uvědomit, že náš systém PoR zaznamenává pouze prostředky v úschově vůči závazkům uživatelů a prostředky v rezervě – a nikdy nezahrnuje žádná aktiva, která vlastní společnost Binance a která vyčlenila pro své vlastní firemní účely. Aktiva uživatelů jsou sledována zcela odděleně od podnikových aktiv společnosti Binance.

K tomu je třeba připočítat skutečnost, že přesun prostředků mezi peněženkami může sloužit k různým účelům. Transakce mezi studenou peněženkou Binance a horkou peněženkou Binance je často potřebná k zajištění likvidity pro poptávané tokeny nebo k podpoře jednorázového výběru velkého množství peněz uživateli – což může být individuální “velryba” nebo hedgeový fond s institucionálním účtem Binance.

Transakce mezi peněženkami Binance v opačném směru může znamenat, že prostředky zamíří do offline úložiště pro větší bezpečnost. Pohyb prostředků mezi horkou peněženkou Binance a externí peněženkou je obvykle uživatelský výběr a opačný pohyb je s největší pravděpodobností uživatelský vklad.
Níže uvedený graf je navržen tak, aby vám poskytl vysoký přehled o tom, jak se pohybují uživatelská aktiva na Binance. Když uživatel vloží prostředky na naši platformu, jdou do tzv. vkladové peněženky a promítnou se na uživatelův účet Binance.

binance

Binance pravidelně alokuje prostředky na depozitních peněženkách do souhrnných horkých peněženek v procesu zvaném konsolidace. Horké peněženky usnadňují výběry tak, že po obdržení požadavku na výběr náš systém pošle uživateli prostředky z horké peněženky a současně odečte odpovídající částku ze zůstatku na jeho účtu. Konsolidace prostředků v rámci horké peněženky nám pomáhá vyhovět žádostem o výběr a zároveň udržet nízké čekací doby a náklady pro uživatele.

binance

Přebytečné prostředky se přesouvají z horkých peněženek do bezpečného úložiště v chladných nebo offline peněženkách. Tento proces označujeme jako přetečení. Jakmile v horké peněžence dojdou prostředky, může být potřeba doplnit je ze studené peněženky.
Důležité je přitom poznamenat, že přečerpávání a přesouvání prostředků mezi vkladovými, horkými a studenými peněženkami – vše viditelné v blockchainu – probíhá zcela nezávisle na aktualizaci zůstatku na uživatelském účtu.

Oprava nedávných zpráv

Některá média se v poslední době pustila do zveřejňování zpráv, v nichž se na základě nesprávné interpretace blockchainových dat dělají obrovské skoky v závěrech. Tyto nesprávné závěry podněcují konspirační teorie, které někteří mohou přijmout za bernou minci vzhledem k omezenému porozumění, které má většina médií o blockchainu.

Obvykle u těchto zpráv není jasné, které z našich peněženek se novináři snaží analyzovat nebo jak se rozhodují dekódovat různé pohyby aktiv v blockchainu. Nemít úplnou představu o tom, jak naše procesy fungují, však vede některé novináře k nesprávným závěrům o povaze transakcí, které vidí. Proto se v nich často objevují absurdní skoky k závěrům, které čtenářům jako závěr nezanechávají nic jiného než falešné (ale právně “šedé”) otevřené otázky.

Transakce zmíněné v nejnovějších zprávách jsou případem, kdy institucionální klienti vybírají svá vlastní aktiva z naší platformy – a nikoliv případem, kdy zneužíváme zajištění k “vyplacení hedgeových fondů”, jak naznačil jeden novinář. Takový divoký závěr by mohl být učiněn pouze v důsledku zásadního nepochopení správy peněženek.

Abychom byli spravedliví, mnoho těchto zpráv, ať už starých nebo nových, se zaměřuje na období, kdy rozdělování prostředků uživatelů, našich vlastních prostředků a prostředků z kolaterálu mezi naše peněženky nebylo možná tak jednoduché, jak by mohlo být. Tento problém s přehledností byl navíc umocněn častými interními přesuny prostředků mezi množstvím našich peněženek.

To zřejmě vedlo k tomu, že vnější pozorovatelé nedostatečně chápali příslušné procesy a nerozuměli transakcím. Všechny tyto zprávy mají jedno společné: nechápou, že naše zabalené tokeny nebyly nikdy nedostatečně zajištěny a vždy jsme si na účtech udržovali dostatečné rezervy. Proto jsme na přelomu let 2022 a 2023 tak usilovně pracovali na dalším vývoji našich systémů proof-of-reserves a proof-of-collateral.

Binance drží veškerá aktiva svých klientů na oddělených účtech. Prostředky uživatelů jsou ověřitelné prostřednictvím našeho systému PoR, který poskytuje důkaz o aktivech uživatelů v úschově i o závazcích uživatelů pomocí důkazu nulové znalosti, prvního svého druhu v oboru. Nejnovější iterace našeho systému PoR zahrnuje důkaz o zajištění pro B-tokeny a všechny zainteresované strany si mohou kdykoli ověřit spolehlivost rezerv za zabalenými aktivy vyraženými na Binance.

Ačkoli společnost Binance již dříve přiznala, že procesy správy peněženek pro zajištění tokenů zaplacených společností Binance nebyly vždy bezchybné, v žádném okamžiku nebyla kolateralizace uživatelských aktiv ovlivněna. Procesy správy našich peněženek s kolaterálem byly dlouhodobě fixovány a je to ověřitelné na řetězci.

Závěrečná slova o správě peněženek

Kontrolu vítáme – věříme, že posílí celé odvětví a obnoví důvěru ve finanční systém. Přesto snahy vykreslit Binance jako společnost, která se chová jako FTX, selhaly a budou selhávat i nadále. Proč? Je to proto, že držíme aktiva uživatelů v poměru 1:1 a opakovaně jsme prokázali, že uživatelé si mohou své prostředky vybrat, kdykoli budou chtít.


Někteří budou fakta stále ohýbat, aby si rýpli do drobných poruch, které jsme v minulosti měli v souvislosti s extrémně krátkodobými provozními problémy, nicméně uživatelé tyto typy prohlédnou. Binance vede zcela oddělené účetní knihy pro prostředky uživatelů, vázaná aktiva a své vlastní podíly. V každém okamžiku přesně víme, na kolik peněz má každý z našich uživatelů nárok, a držíme dostatek prostředků, abychom vyhověli každé žádosti o výběr. A opět je to vše ověřitelné prostřednictvím systému PoR.

Budeme se i nadále snažit zapojovat novináře a další zájemce a informovat je o tom, jak to celé funguje. A vždy rádi odpovíme na upřímné dotazy všech, kteří se chtějí dozvědět více.

Jsme nově také na sociální síti LinkedIn. Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde naleznete další zajímavý obsah. Máme také Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream. Podporu nám můžete vyjádřit skrze Patreon ZDE.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 3

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img