Italské město vytváří novou měnu, aby se vyrovnalo s následky COVID-19

0
(0)

Zprávy a souhrny

Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Italské město vytvořilo svou vlastní měnu na podporu místních podniků v lockdownu.

Důvod ražení

Castellino del Biferno, malé jižní italské město s 550 obyvateli, začalo razit svou vlastní měnu zvanou Ducati. Jedná se o metodu podpory místní ekonomiky během pandemie koronaviru.

Starosta města Enrico Fratangelo studoval peníze 12 let. A nyní má příležitost vyzkoušet své nápady.

“Rozhodli jsme se razit, abychom se ujistili, že místní ekonomika dokáže odolat dopadu situace. Ačkoli je tato ekonomika malá, tři nebo čtyři podniky jsou stále otevřené, aniž bych zmiňoval bary nebo hospody,”

vysvětlil Fratangelo.

Podpora ekonomiky

Ducati jsou distribuovány obyvatelům na základě jejich ekonomických potřeb a lze je utratit za základní zboží. Aby se minimalizovalo jakékoli zmatení, bude hodnota 1 Ducati činit 1 EUR. Městská rada obdržela od vlády 5 500 EUR na vydávání potravinových razítek. S přidáním vlastních úspor dokázala toto řešení financovat.

Celý proces se začíná papírem s vodotiskem, o který se pečuje, aby nedošlo k přenosu viru, tvrdí majitel kopírky Antonio Lannaocone:

“Začneme papírem s vodoznakem, potom vytiskneme bankovky – podle designu dohodnutého se správou – na jeden list papíru. List poté zalaminujeme, aby mohly být účty dezinfikovány. Jakmile je zalaminovaný, nařežeme bankovky podle konečných rozměrů.”

Obchody mohou každé dva týdny vracet jakýkoliv počet Ducati do městské rady výměnou za odpovídající částku v eurech.

Tohle není poprvé

Myšlenka silně lokalizované měny byla v Itálii vyzkoušena v roce 2016. Gioiosa, také na jihu Itálie, je domovem skupiny žadatelů o azyl a používá místní měnu, která je akceptována pouze v místních obchodech. Tento přístup, označovaný jako “lístky”, pomáhá zajistit, aby místní podniky měly užitek, a tím nově příchozí zbavily potenciálního napětí.

Dokazuje to potřebu digitální měny?

Současná situace, před níž stojí celosvětová ekonomika, odhalila potenciální výhody kryptoměn a řešení tohoto města je jen dalším krokem.

Ducati, i když se jedná o inovativní řešení, by fungovalo pouze ve velmi malém měřítku z důvodu rizika kontaminace a padělání, které se zvyšuje s rostoucí popularitou. Včetně vysokých výrobních nákladů.

Digitální verze Ducati by vypadala velmi podobně jako digitální měna centrální banky. Neměla by stejné náklady spojené s ražením. Ani by neohrozila kontaminaci nebo padělání.

Závěr

Tato tíživá ekonomická situace dává digitálním měnám a obecně kryptoměnám velkou možnost zazářit. Jaký je váš názor? Jsou v této situaci digitální měny potřeba? Nebo zatím ještě není jejich čas?

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

1 komentář

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
pietro

Čas krypta přichází.. 🙂

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: