IOTA v rámci beta testování spustila chytré smlouvy – Konkurence pro Ethereum a Cardano?

5
(7)

Nadace IOTA Foundation spustila v rámci beta testování nové, bezpoplatkové, snadno programovatelné a škálovatelné chytré kontrakty pro blockchain IOTA. Pro komunitu IOTA je to dechberoucí okamžik, protože tento blockchain dosud podporu pro chytré smlouvy neměl.

Navíc se nám tak objevuje potenciálně zajímavá a skvělá alternativa k chytrým smlouvám Etherea a Cardana.

Chytré smlouvy si lze vyzkoušet v síti IOTA 2.0 DevNet

Díky nové funkci budou moci developeři IOTA vyvíjet chytré smlouvy na blockchainu IOTA a zároveň je nasadit na blockchainu Ethereum, protože kód bude kompatibilní s virtuálním strojem Ethereum a tokeny ERC-20.

Generální ředitel nadace IOTA Dominic Schiener uvedl, že jejich nové, bezploplatkové chytré kontrakty neudělají z IOTA blockchainu zabijáka nebo konkurenta Etherea, ale pomohou usnadnit mainstreamové využití blockchainu a chytrých kontraktů.

“Naším cílem je stát se po boku Etherea jedním z leaderů a zajistit, aby naše budoucnost byla decentralizovaná. Chceme pomoci posunout naše mladé odvětví směrem k mainstreamovému přijetí a zavést důvěru jako bezplatný veřejný statek, z něhož budou mít prospěch všechny společnosti.”

Ve svém prohlášení dále informoval, že se společně s komunitou pokusí být jedním z hlavních přispěvatelů nových decentralizovaných inovací na #protokolové a #aplikační vrstvě.

Soutěž na poli chytrých smluv

Schiener již v minulosti uvedl, že  poplatky zbytečně zatěžují ekonomické modely a nejsou ekonomickou hnací silou, pokud jde o využívání chytrých kontraktů. Chytré smlouvy budou také bodem obratu, kdy blockchain (kromě zaměření na internet věcí a komunikaci mezi stroji) přivítá i aplikace DeFi, Web3 a NFT. To podle generálního ředitele rozšíří možnosti využití blockchainu ve světě financí, digitální identity a správy dat.

Vývojáři a vlastníci řetězců inteligentních smluv mohou stanovit poplatky za provádění inteligentních smluv, což podle vysvětlení společnosti povede ke snížení poplatků, protože různí vlastníci řetězců budou při provádění inteligentních smluv mezi sebou soutěžit.

“Vývojáři řetězců chytrých smluv mají ve skutečnosti plnou flexibilitu při definování svého řetězce a tokenomiky. V budoucnu by dokonce mohli nastavit transakční poplatky na nulu a místo toho odměňovat validátory svými nativními tokeny, čímž by vytvořili vlastní ekonomiku a masivně snížili vstupní bariéry pro své dApp.”

Závěr

Přestože jsou chytré kontrakty v současné době teprve ve fázi beta testování, připraví půdu pro spuštění připravovaného bezpoplatkového NFT tržiště, které uživatelům umožní razit NFT bez transakčních poplatků. NFT budou nativně založeny na blockchainu IOTA, ale prostřednictvím chytrých smluv je bude možné používat v sítích Ethereum nebo Polkadot.

Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Rádi vás také přivítáme na našem oficiálním discord serveru ZDE.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 7

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Pet

Budoucnost DLT je bez transakčních poplatků, IOTA má velkou budoucnost před sebou.

spot_img