Investoři omezují financování blockchainových startupů

4.5
(2)
Ing. Kamil Pošvic
Ing. Kamil Pošvic
Nadšenec do krypta, Web3 a technologií. Ve svém portfoliu mám kryptoměny, akcie, drahé kovy, kryptoměnové deriváty a NFT. Primárně se rozhoduji na základě technické analýzy s přihlédnutím k makroekonomickým ukazatelům.

Loňský rok se nesl celkově v medvědím duchu. Bitcoin i ostatní altcoiny zaznamenaly značný propad a hodně známých firem z oblasti kryptoměn vyhlásilo bankrot. Podle zprávy Blockdata o financování se loňský rok moc nedařilo ani v oblasti investic do blockchainových startupů formou Venture kapitálu.

Je logické, že se investoři snaží svoje peníze ochránit a většinou tak volí poměr riziko / výkon podle své schopnosti toto riziko snášet. Na trhu jsou ale i rizikoví investoři, kteří často jdou do investice s vědomím, že na 80 % o ní přijdou. Jedná se o tzv. Venture kapitál (VC). To jsou investice do velmi rychle rostoucích inovativních projektů výměnou za podíl na firmě. Investor spoléhá na úspěch daného projektu, který mu vysoce vykompenzuje značné riziko ztráty.

Po pádu UST/LUNA už šlo financování jen dolů

První čtvrtletí bylo ještě velmi úspěšné. Uzavřelo se 692 obchodů v objemu přesahujícím 11 miliard USD. Pak ale došlo ke kolapsu ekosystému Terra a s ním spojeným problémům dalších firem. To spustilo odliv kapitálu a meziroční porovnání posledního čtvrtletí vykazuje pokles o 61 %. I přes pokles bylo z VC za rok proinvestováno 29 miliard USD. Meziroční pokles jen o 11 %.

Závěr

Nelze se na situaci dívat jen optikou finanční. Data zároveň ukazují, že v roce 2021 získalo investici 1 786 společností a loni již 2 411 (nárůst o 35 %). Lze to číst i tak, že rizikový investoři sektoru blockchainu a kryptoměn stále věří, jen do něj nepumpují tolik financí. Jejich zájem o financování se přesouvá k méně volatilním inovacím, jako jsou například krypto platby, správa digitální identity či správa aktiv. Navíc Venture kapitál není jediným zdrojem investic do těchto firem.

Jsme nově také na sociální síti LinkedIn. Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde naleznete další zajímavý obsah. Máme také Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream. Podporu nám můžete vyjádřit skrze Patreon ZDE.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.5 / 5. Počet hlasujících 2

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img