Dne 26. ledna se internet na velké části východního pobřeží zastavil. Výpadek způsobený nárůstem provozu však podtrhuje metastazující zranitelná místa, která obklopují způsob, jakým většina světa obchoduje, baví se a komunikuje. Důsledky těchto výpadků je třeba považovat za obzvláště alarmující pro obyvatele kryptoprostoru.
Internet: krásný a děsivý zároveň
Internet tak, jak ho známe, se stal trochu neohrabaným. Uplynuly desítky let od jeho vzniku a také už je znát jeho věk. Důkazem toho je rostoucí počet výpadků, které narušily hlavní cloudové služby, jako jsou Amazon Web Services a Microsoft Azure, společně s platformami pro zasílání důležitých informací, jako je třeba Slack. Výsledné ztráty pro korporace, stejně jako pro každodenní uživatele webu a nadšence kryptoměn, by mohly být v řádu miliard.
Je to problém, který se během pandemie bohužel ještě zhoršil. Zejména proto, že se web stal ještě důležitějším pro náš pracovní i osobní život. Rostoucí míra využití byla uvedena jako důvod výpadků, které v březnu vzrostly o 63 % ve srovnání s obdobím před pandemií. Do června došlo podle odhadů k o 44 % více výpadkům, než k jakým došlo na začátku loňského roku.
Lze s jistotou říci, že když vezmeme v úvahu, že neuvěřitelných 25 % všech pracovních zátěží Etherea na světě běží na webových službách Amazon, je to více než jen důvod ke znepokojení. V tuto chvíli je každá aplikace založená na blockchainu, ať už je to Bitcoin, Polkadot nebo Kosmos, zcela bezmocná, bez pomoci hrstky centralizovaných internetových služeb a infrastruktury.
Řešení existuje
To však nemusí vyjadřovat pesimismus nebo beznaděj, protože existují řešení problému, která lze implementovat relativně rychle a bez radikálního přepracování toho, co se již používá. Jedním z nich je využít sílu internetu v jeho současném stavu a posílit mechaniku, která jej podporuje, zaměřením na množství uzlů a nadbytečnost v datech, které jsou již v systému zabudovány.
Představte si uzel jako kanál pro směrování dat. A například s chytřejším a dynamičtějším směrovacím protokolem, který lze snadno navrstvit na stávající internet, můžeme efektivněji směrovat přenosy kolem uzlů, které jsou blokované nebo přetížené, a místo toho načíst data z uzlů, kterými tato data mohou proudit volněji.
Kromě toho je zde i problém řešení základních bezpečnostních problémů. Zejména zkoumání výchozí technologie směrování internetu, známé jako Border Gateway Protocol, neboli BGP, odhaluje zranitelná místa, která jsou aktuálně zneužívána útočníky a mají potenciálně široké dopady na všechny formy internetových aplikací.
Tato slabina má kořeny ve skutečnosti, že BGP byl navržen, když bylo mnohem méně uživatelů internetu, což znamená, že jeho původní architekti pochopitelně nepředpokládali dnešní potřebu zabezpečit síť proti tolika zlomyslným aktérům. Tento směrovací protokol je tedy snadno manipulovatelný pro hanebné účely.
Závěr
Technologie blockchain poskytuje potenciálně kritické řešení tohoto problému. Efektivnějším směrováním dat z internetu a využitím síly blockchainu k posílení bezpečnosti se objeví nové synergie mezi existujícím webem a rodící se decentralizovanou verzí. Může to být jen otázka času, kdy se decentralizovaná verze dostane do popředí.