Hrozí krach burzy Huobi?

4
(4)

Zprávy a souhrny

Ivo Čechman
Ivo Čechman
Jsem dlouhodobým technologickým nadšencem do kryptoměn, kde se pohybuji už dlouhá léta. Mojí hlavní specializací jsou Decentralizované Finance.

Od dnešní noci sociálními sítěmi koluje spousta zpráv, které doporučují lidem okamžitý výběr z burzy Huobi. Ten se projevil mimo jiné i na ceně kryptoměny Tron. Pojďme se proto podívat na to, jaký je jejich základ, co se okolo Huobi děje, jak vypadají její rezervy i jestli už přichází první velké výběry z této burzy.

Propouštění zaměstnanců Huobi

První zprávou, která odstartovala prvotní FUD týkající se Huobi, byla již zpráva z konce loňského roku. Sociálními sítěmi kolovaly informace o tom, že Huobi je dlouhodobě ztrátová a bude muset propustit až 50 % svých zaměstnanců. To nám dnes Huobi potvrdila, kdy se však bude jednat jen o cca 20 % zaměstnanců.

Riziko poté plyne z různých změn, které se týkají smluv jednotlivých zaměstnanců. Těm jsou např. nuceny výplaty či platby pojištění ve stablecoinech namísto fiat měn. Ač by to spoustě lidem zajímajících se o kryptoměny nemuselo vadit, zaměstnanci zejména v Číně mají obavy z právních problémů a dalšího.

Mimo to jsou dlouhodobí zaměstnanci s novými kontrakty stavěni na roveň nových zaměstnanců, s čímž se pojí i např. nízké výpovědní lhůty a další. A aby toho nebylo málo, proslýchá se, že zaměstnanci přijdou i o slibované bonusy.

Více informací včetně odkazů na různé z FUDů najdete ve videu.

Interní útok na Huobi?

Dnes poté byly dokonce smazány a blokovány interní chaty zaměstnanců Huobi. A to včetně těch zaměřených na zpětnou vazbu. Sociálními sítěmi tak kolují překlady ze zejména čínských a korejských chatů, kde se spekuluje nad tím, že by zaměstnanci mohli přímo zevnitř útočit na prostředky Huobi.

Dokonce se mluví až o tom, že by jejich aplikace mohla být napadena hackerským útokem, za kterým by stály samy zaměstnanci. Tyto informace se ale nedají nijak potvrdit, oficiální informace potvrzovaly jen propouštění zaměstnanců a vyvracely spekulace o insolvenci.

Nárůst výběrů z Huobi

Jednou z mála věcí okolo současného FUDu, kterou si můžeme ověřit, je nárůst výběrů z burzy Huobi. Jednotlivé weby jako DeFiLlama či Nansen totiž přímo na blockchainu sledují vývoj rezerv centralizovaných burz i statistiky výběrů a vkladů. Za poslední týden poté z Huobi bylo podle webu DeFiLlama vybráno cca 141 milionů dolarů. A jen za posledních 24 hodin to byla polovina z nich, tedy přibližně 74 milionů dolarů. To ukazuje, jak strach opravdu začíná ovlivňovat první z klientů.

Na druhou stranu jsou rezervy Huobi prokazatelně stále na přibližně 2,9 miliardách dolarů, takže současné výběry značí jen zlomek z prostředků Huobi. Strašákem však může být, že přibližně 30 % z rezerv drží Huobi ve vlastním tokenu, kterého drží přibližně 80 % tokenů ze všech tokenů v oběhu. Proto by při jeho prodeji na trhu jistě nebyla dostatečná likvidita pro potenciální prodej bez masivního dopadu na cenu.

Transakce Justina Suna

Posledním z důležitých faktorů současného strachu jsou transakce Justina Suna. Ten podle on-chain dat vybral z centralizovaných kryptoměnových burz od října minulého roku až 1,2-1,5 miliardy dolarů. Mimo to od začátku FUDu týkajícího se Huobi provedl hned několik transakcí v řádech desítek až stovek milionů dolarů. Ty šly jak z burz samotných, tak i třeba z lending platformy JustLend a dále byly přesunuty na burzy Huobi a Binance.

Důvodů pak může být mnoho. Transakce se současnou situací vůbec nemusí souviset, nebo naopak může zajišťovat další kapitál pro burzu, nebo jen připravuje plán na navrácení stablecoinu USDD zpět k 1 dolaru.

Ač se pak z naprosté většiny jedná o spekulace, určitě stojí za to v nejbližších dnech dbát na opatrnost při manipulaci s touto burzou či souvisejícími kryptoměnami.

Jsme nově také na sociální síti LinkedIn. Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde naleznete další zajímavý obsah. Máme také Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream. Podporu nám můžete vyjádřit skrze Patreon ZDE.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4 / 5. Počet hlasujících 4

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
18 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Ivan

Proč Tron?

Marek

Justin Sun = Tron = rugpul
Po FTX, Celsius, Gemini, je Huobi další na řadě.
Vyberte vše z burz!

Pandrhola & Trautenberk & Krkovička

Burzy se holt začaly chovat jako banky místo aby se chovaly ala “advokátní úschova” (ne že by tedy žádný advokát nikdy nic nedafraudoval, ale tam je to výjimečná výjimka a jde se za to do basy).

Vyvstává pak zajímavá otázka: Musíme transakce odehrávající se (resp. spíš reálně neodehrávající se) na burze danit? Protože proč danit nějaké virtuální divadlo, resp. potenciální podvod???

Vojtech

Daníme přeci své příjmy z toho burzovního cirkusu… Tím neříkám, že jsem s aktuálně platnou legislativou spokojen. Nevidím totiž jediný relevantní důvod, proč by spekulace na cenu tohoto druhu aktiv neměla podléhat srovnatelným postupům v danění jako v případě akciového trhu. Proč by “krypto” nemělo podléhat časovému a/nebo hodnotovému testu?

Pandrhola & Trautenberk & Krkovička

Je myšlena situace, kdy je vše drženo na burze a vše se odehrává v rámci oné burzy. Tedy se prostředky (řekněme fiat) pošlou na burzu, ale z burzy už se žádný fiat a ani krypto nevybere. Reálný příjem je tedy nula. Nicméně je dost pravděpodobné, že finanční správa by mohla být i jiného názoru….

Vojtech

Aha. No, žel, legislativou stanovená procedůra hovoří jasně – ač danit každý “profit” z každé směny vč. “krypto-krypto” (např. trade ADA/BTC, kdy výsledkem je, že mám o 1 ADA víc, než jsem měl včera) je skutečně na palici. Kdo aktivně obchoduje, narozdíl od investorů/hodlerů, ten aby si ze zoufalství prohnal hlavu kulkou. Ano, souhlasím s Vámi, že stav, kdy by se danilo až s převodem do fiatu, by byla nesrovnatelně jednodušší a do jisté míry logičtější. Ale co pak zase se situací, kdy aktivní trader svými obchody dlouhodobě úspěšně generuje zisk, např. z před rokem vložených 1000$ už uvařil trojnásobek, se svými kryptoměnami platí nákupy prostřednictvím např. Binance Card? Do fiatu nikdy nepřevede, jen reálně bohatne a bohatne a … nic by nedanil? To přece taky není řešení.

Na druhou stranu být jen několik málo skutečných kryptoMĚN, skutečně uznaných a používaných jako měny, a ne desítky tisíc shitcoinů/scamů, pak by bylo ideální stavět se k danění jako v případě forexu – to by se mi líbilo 🙂

Zase ale v takové situaci by asi rychle opadla ta famózní volatilita, pro kterou jsme v tom “kryptu” naložení.

Njn, nemá to holt asi spravedlivého ani jednoduchého řešení…

bkf1

Shitcoiny a scamy mě taky štvou, snad ty plánované regulace situaci výrazně zlepší a bez toho, aby stanovená pravidla byla moc tvrdá (tj. poškozující celé krypto). Hodně lidí v regulacích vidí jen to špatné, ale podle mě to jen dodá celému odvětví na serióznosti.

Pandrhola & Trautenberk & Krkovička

Jasně, OK, nicméně to bylo myšleno ještě trochu jinak (btw kdo platí nákupy prostřednictvím krypta by měl ty nákupy danit – příklad: pan Trpělivý koupil bitcoin za dolar, když cena vzrostla, koupil za bitcoin Teslu. Za daný rok pan Trpělivý daní cenu Tesly minus jeden dolar, to všichni chápeme, byť v poměru ke zlatu, cenným papírům a nebo fiat měnám to není fér).

Bylo to myšleno spíš tak, že (schválně extrémní příklad) převedeme dolar na burzu, koupíme BTC (ale burza třeba spekuluje na pokles ceny a ten nákup reálně neprovede s tím, že ho provede později, případně nám ten dolar normálně ukradne apod.), následně cena BTC vzroste o 200% a tak btc za 3 dolary prodáme. Burza ovšem nic neprodala, žádný BTC neměla a nemá tak nyní ani ty naše 3 dolary (má jen ten jeden a to ještě kdoví jestli). I když nám samozřejmě tvrdí opak. Máme my ty naše 2 dolary (3-1=2) virtuálního zisku zdanit? Pokud si ty 3 dolary převedeme na účet (což možná půjde (burza ukradne někomu jinému), možná ne (burza se položí)), tak je to jasné, že ano, ale danit pochybnou pohledávku za pochybnou burzou je na pováženou… ;-D

Vojtech

A tak … No, snad jsem to na třetí pokus konečně pochopil😃 Ano, je to bizár. Naštěstí jsem zatím nemusel nic takového řešit – a abych nemusel ani v budoucnu, raději jsem nedávno opustil i Binance. CZ nevěřím a ta šaškárna s Proof of reserves a auditem Mazars pro mě byla poslední kapkou.

Jinak stran té povinnosti danit rozdíl v případě nákupu přímo za krypto máte naprostou pravdu, je to tak, nejsme ve při🙂

Btw – proč ve vztahu k sobě užíváte plurál?

Poslední editace 10 měsíců před přes Vojtech
Pandrhola & Trautenberk & Krkovička

a co bysme Himlhergotdoneveterkrucajselement měli používat, když jsme tři pohádkově protřelí investoři.
;-D

Vojtech

Ok 🙂

Vojtech

Pánové, dneškem počínaje převádím min. 50% svých orderů z Binance na Bitstamp. Přituhuje čím dál víc a Binance u mne už příliš klesá na důvěře. Zrovna tak stablecoiny, neřkuli ten jejich slavný busd. Asi bude skutečně lepší obchodovat přímo proti USD.

Máte s Bitstamp někdo přímou zkušenost?

Vojtech

Btw, vypadá to, že nemají nijak přemrštěné (ale naštěstí ani vyloženě “podmršťené) poplatky za směnu. Fantome, proč jsi zvolil Krakena? Co pamatuji, fee za směnu tam bývalo 1+%. Proč ne Bitstamp?

Fantom

Kraken má fee 0,16% jako maker (0,26% taker) v nejnižším pásmu 0-50k USD/ 30 dní.

Vojtech

Aha. Tak to už dává smysl😃 Já ovšem přesto zůstanu u Bitstamp, vzdor (ale i právě pro) 0,3% fee – předpokládám větší odolnost této burzy vůči krachu. Z Binance jsem se nakonec stáhnul téměř úplně. Něco málo jsem tam nechal kvůli buy orderum na xmr. Jinak většinu USD mám již na Bitstamp v orderech a část USD pro sichr na Revolut (radost tam směňovat měny, žel, objevil jsem až nedávno). Díky za odpověď, Fantome.

bkf1

Taky mám Revolut i když ty poplatky jsou tam asi dost vysoké ve srovnání s burzami, ale já raději sázím na relativně větší jistotu a samozřejmě doufám, že ta jistota nebude narušena nějakým vydařeným hackerským útokem (zatím jsem zaregistroval jen průšvih, který vznikl tím, že zaměstnanec nepřemýšlel a dal přístupy hackerovi, který do Revolutu volal, ale to údajně mělo vliv snad jen na 50 tisíc lidí (0,16% z celé klientely), z toho menší polovina evropanů a prý to taky měli rychle pořešeno, navíc každý účet je pojištěn do 100 tis. EUR, což je hodně nad můj vklad).

Poslední editace 10 měsíců před přes bkf1
Vojtech

Jj. Já měl na mysli devizovou směnu, ne fiat – krypto🙂 Kurzy na Revolut takřka kopírují aktuální tržní kurzy. Žádné nestoudné přirážky jako v tuzemských bankách. Když je kurz USD-CZK např. 22.50, směním cca za 22.53 a v posledku tak pošlu na svůj burzovní účet víc USD. Ne jak ta zlodějina u tuzemských bank. Ale to jistě víte a i proto máte účet u Revolut. Já o tom donedávna neměl páru, ale poradil mi to bankéř na přepážce, když jsem ho tuhle žádal o otevření účtu v USD. No, nakonec jsem si ho nezřídil … po zralé úvaze 😂

bkf1

No já mám Revolut právě kvůli tomu kryptu 🙂 Každopádně vím, že jsem vyjímka, Revolut mají lidi hlavně kvůli těm devizám a přesně z důvodu, jaký píšete tj. z důvodu toho, co si tuzemské banky dovolují. Taky Revolut doporučuji každému, kdo chce s kryptem začít, jednodušeji to totiž snad už ani nejde.

0
    0
    Váš košík
    Košík je práznýPřejít do obchodu