Přední web pro porovnávání krypto služeb Cryptowisser zveřejnil v minulém týdnu tzv. hřbitov kryptoburz. Stránka obsahuje seznam společností, které letos skončily, zmizely nebo se úplně zhroutily, a poskytuje tak pohled na nestálý a vysoce konkurenční krypto průmysl.
Oproti loňskému roku došlo údajně k 56 % nárůstu „mrtvých“ kryptoburz, aniž by došlo ke snížení celkového počtu. Zatímco obecně kryptoměnový průmysl nadále zaznamenává působivý růst, odvětví kryptoměn je vystaveno konkurenci, nasycení a neustále se zpřísňujícím předpisům.
Podle zprávy kryptoměnové burzy „umírají“ v důsledku dobrovolného ukončení činnosti, hackerství, podvodů a ukončení činnosti vládou.
Na krypto tlačí konkurence
Cryptowisser vysvětluje, že za zánikem centralizovaných kryptoburz jsou primárně tři skupiny konkurentů: decentralizované burzy, derivátové burzy a alternativy bez kryptoměny.
Decentralizované burzy nabízí značné výhody
DEX obvykle mají servery rozložené po celém světě, takže jsou méně náchylné k hackerským útokům, a obvykle také nabízejí nižší poplatky (někdy až nulové). Jsou schopny zvládnout větší objem obchodování a jsou často atraktivnější než centralizované kryptoburzy.
Burzy derivátů sílí
Další skupinou burz, které zaznamenaly působivý růst, jsou burzy s deriváty. Derivát je nástroj oceněný na základě hodnoty jiného aktiva (obvykle akcie, dluhopisy, komodity atd.). Ve světě kryptoměn odvozují deriváty své hodnoty z cen konkrétních kryptoměn, nejčastěji Bitcoinu.
Je zřejmé, že burzy s deriváty jsou na trhu stále silnější, a to na úkor některých centralizovaných burz.
Alternativy bez kryptoměny jsou stále dostupnější
S tím, jak se kryptoměny stávají stále více uživatelsky přívětivými, roste také využití alternativ bez nich.
I když v současné době neexistují žádné přesvědčivé údaje ukazující, kolik uživatelů přešlo z centralizovaných burz na alternativy bez kryptoměn, je rozumné se domnívat, že to je faktor přispívající k hromadné smrti centralizovaných burz.
Předpisy znemožňují přežití nových burz
Jak průmysl roste, roste i potřeba jeho regulace.
Například nizozemská burza NLexch musela před několika týdny ukončit svou činnost a poskytla následující písemné vysvětlení proč:
„De Nederlandsche Bank požadovala, aby se každý obchod s kryptoměnou zaregistroval. Registrace je považována za povinnou a podniky, které nedodrží požadavky, budou nuceny ukončit provoz v zemi. Poplatky účtované v celém procesu jsou velmi vysoké. Náklady na zajištění požadované úrovně zabezpečení, podpory a technologie nejsou samy o sobě ekonomicky proveditelné.“
Závěr
Aby mohla nová centralizovaná burza vzkvétat, bude muset mít pravděpodobně nějakou formu jedinečné výhody, která dnes již na trhu není. Vypadá to, že býčí běh těchto burz na nějakou dobu skončil.