Více než polovina všech kryptoměnových burz na celém světě má slabé identifikační protokoly KYC – „Poznej svého zákazníka („Know Your Customer“).“ Uvádí to analýza blockchainové analytické společnosti CipherTrace.
Burzy neplní KYC povinnosti
CipherTrace analyzoval více než 800 decentralizovaných, centralizovaných a automatizovaných burz a zjistil, že 56 % z nich nedodržuje pokyny KYC. Mezi oblasti, kde je nejvíce hříšníků, patří Evropa, kde KYC neplní 60 % poskytovatelů služeb virtuálních aktiv. Nedostatečné plnění regulačních požadavků je dále nejsilnější v Rusku či Singapuru.
Studie dále uvádí, že se mnoho směnáren a burz neobtěžuje zmínit zemi původu na svých webových stránkách nebo v podmínkách. Podle CipherTrace to není náhoda, ale záměr. Tyto burzy skrývají své jurisdikce, aby se vyhnuly nutnosti registrace nebo dodržování předpisů proti praní peněz. 85 % burz, které zemi původu neuvádí, neplní KYC požadavky.
BitMex
Zpráva poukazuje také na oblasti, kam burzy utíkají před regulacemi, založenými na diktátu celosvětového “finančního komanda” FATF, které rozhoduje o AML regulacích schvalovaných v jednotlivých státech po celém světě. Uvádí, že 70 % burz registrovaných na Seychelách má špatné normy KYC. To z malé ostrovní země v Indickém oceánu údajně dělá živnou půdu pro potenciální praní špinavých peněz.
Připomeňme, že také Bitmex, kde došlo k žalobě proti všem vlastníkům, má burzu začleněnou na Seychely. Jak uvedl pomocný ředitel FBI William Sweeney, je to podle jednoho z obžalovaných proto, že „úplatky pro regulační orgány v této jurisdikci stojí jen kokosy.”
AML
KYC předepisuje burzám a dalším společnostem vyžadovat od svých zákazníků osobní údaje. To zahrnuje fotky osobních dokumentů a další citlivý materiál. Tyto požadavky vycházejí z předpisů proti praní špinavých peněz (AML). Do českých a slovenských právních řádů jsou obvykle implementovány na základě směrnic EU. Každý zákazník kryptoburzy je automaticky považován za potenciálního zločince a musí prokázat svou totožnost a nafotit své dokumenty, obličej, případně doložit další požadované informace.
DeFi a KYC
Dave Jevans, výkonný ředitel CipherTrace, poukázal na decentralizované burzy (DEX). Ty podle něj předpisy snadno nepříjmou, ale nemyslí si, že by DeFi na dlouho uniklo regulacím. Uvedl:
„V posledních několika měsících se ukázalo, že nechtějí mít nic společného s KYC. Prostě říkají, že píší software, a přestože z něj získávají prostředky, „neprovozují” ho. Je ale zajímavé sledovat, jaké je řízení platforem, což se často stává u společností podporovaných rizikovým kapitálem.”
Závěr
CipherTrace provedl analýzu kryptoburz s cílem určit, kolik z nich se vyhýbá KYC požadavkům. Výsledky jsou prezentovány jako selhání, protože ukazují, že většina se regulacemi neřídí. Jaká je vaše zkušenost? Máte pocit, že kryptoburzy obcházejí předpisy? Podělte se o svůj názor do komentářů.