Hongkong věří, že volatilita stablecoinů se může přelít do tradičních financí

4.5
(2)
Denisa Ogurcakova
Denisa Ogurcakova
Kryptoměny mi vždy přišly zajímavé a svět blockchainu doslova fascinující, proto jsem se o tomto tématu chtěla dozvědět více a zapojila se do týmu kryptomagazínu.

Letošní pád krypto gigantů znovu zažehl otázky o stabilitě kryptoměn a jejich dopadu na fiat ekosystémy. Hongkongský měnový úřad (HKMA) vyhodnotil situaci a zjistil, že nestabilita kryptoaktiv, včetně stablecoinů krytých aktivy, se může potenciálně přenést do tradičního finančního systému.

Hodnocení HKMA u stabilních coinů zajištěných aktivy poukázalo na rizika nesouladu likvidity, což negativně ovlivňuje jejich stabilitu během událostí „fire-sale“. Událost výprodeje se vztahuje k momentálnímu kolísání ceny, kdy si investoři mohou koupit stablecoiny levněji, než je jejich tržní cena – fenomén zaznamenaný během krachu Terra.

Podle hongkongské centrální banky se díky propojení kryptoaktiv stal kryptoekosystém zranitelnějším vůči systematickým otřesům. Kromě toho může nárůst vystavení se kryptoměnám ze strany finančních institucí podléhat negativním účinkům náhlého vývoje cen kryptoměn:

Rostoucí velikost stabilních coinů (krytých aktivy )spolu s jejich inherentními riziky by mohla z těchto stablecoinů učinit potenciální  katalyzátor, díky němuž by mohlo dojít k přelití zvýšené volatility kryptoměn na oblast tradičních finančních aktiv.

Vývojový diagram sdílený HKMA naznačuje, že kolísání ceny stablecoinů krytých aktivy by mohlo vést k úpravě rezerv ze strany stablecoinů. Důvodem je především předpoklad, že poptávka a nabídka stablecoinů může vyvolat volatilitu jejich ceny.

Ilustrace transakčního mechanismu Tetheru a kanálu přelévání z krypto na tradiční finanční aktiva. Zdroj: HKMA

Doporučení pro regulační orgány

Studie také připomněla pád Terra USD (UST), algoritmického stablecoinu vydaného Terraform Labs, který způsobil hromadné vykoupení Tetheru.

V tomto světle HKMA doporučila standardizovat pravidelná zveřejňování, která mohou regulátorům pomoci kontrolovat podmínky likvidity a rizika.

Druhým doporučením pro regulátory je posílit řízení likvidity stabilních coinů prostřednictvím omezení složení rezervních aktiv.

Hongkongská komise pro cenné papíry a futures doporučila správcovským společnostem, které chtějí nabízet nabídky burzovně obchodovaných fondů (ETF), aby mimo jiné „měly dobré záznamy o dodržování regulačních předpisů“.

Oběžník SFC přišel jako součást aktualizace zásad od hongkongské vlády, která oznámila svou připravenost zapojit se do globálních kryptoburz v otázkách regulace.

Jsme nově také na sociální síti LinkedIn. Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde naleznete další zajímavý obsah. Máme také Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream. Podporu nám můžete vyjádřit skrze Patreon ZDE.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.5 / 5. Počet hlasujících 2

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img